Trwa ładowanie...

Jesteś samotną matką? Pomyśl o przyszłości swojego dziecka

Avatar placeholder
11.07.2019 13:31
Jesteś samotną matką? Pomyśl o przyszłości swojego dziecka
Jesteś samotną matką? Pomyśl o przyszłości swojego dziecka (123rf)

Dorastające dziecko to jednocześnie znacznie większe wydatki. Wiele matek w trosce o swojego malucha stara się zabezpieczyć jego przyszłość dzięki odpowiedniej polisie. Systematyczne odkładanie określonej sumy pieniędzy przez długi okres może zapewnić nastolatkowi doskonały start w dorosłe życie.

spis treści

1. Jak można zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka za pomocą polisy?

Popularną formą ubezpieczenia dziecka jest tzw. polisa posagowa. Polega ona na regularnym wpłacaniu zadeklarowanej kwoty przez ustalony okres, przeważnie od kilku do kilkunastu lat. Kiedy dziecko osiąga określony wiek, może wykorzystać zebraną sumę i przeznaczyć ją na naukę lub rozwijanie swoich zainteresowań. Odłożone pieniądze są wypłacane miesięcznie lub jednorazowo w postaci całej kwoty. Tego typu polisa może być finansowana nie tylko przez rodzinę dziecka, ale też osoby zupełnie z nim niespokrewnione. Poza funkcją oszczędnościową, polisa spełnia również funkcję ochronną. Stanowi bowiem zabezpieczenie finansowe dziecka na wypadek śmierci rodzica.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

W odpowiedzi na różne oczekiwania klientów, firmy ubezpieczeniowe oferują polisy dopasowane do ich potrzeb. Wybierając jedną z nich, warto porównać różne oferty towarzystw ubezpieczeniowych, a następnie zastanowić się, jaką kwotę jesteśmy w stanie systematycznie odkładać. Wysokość minimalnej miesięcznej wpłaty w polisach posagowych jest różna w zależności od ubezpieczyciela. Zazwyczaj może wynosić już mniej niż 100 złotych. Trzeba pamiętać, że mniejsze inwestycje oznaczają w przyszłości mniejszy zysk. Czas trwania polisy może obejmować od 5 do 25 lat. Zerwanie ubezpieczenia przed określonym czasem lub przerwy w płaceniu składek mogą spowodować konieczność dodatkowej zapłaty. W przypadku wątpliwości związanych z warunkami i zasadami polisy warto skorzystać z porad profesjonalnego doradcy lub agenta ubezpieczeniowego.

2. O jakich kwotach mówimy i czy możemy mieć pewność zwrotu środków?

Wysokość składek zależna jest od okresu ubezpieczenia. Odkładanie co miesiąc przykładowo sumy 200 złotych przez kilkanaście lat może pozwolić w przyszłości na opłacenie studiów, mieszkania i pokrycie różnych studenckich potrzeb, nie obciążając tym samym rodzinnego budżetu. Zawierając umowę z ubezpieczycielem, w każdym przypadku koniecznie trzeba sprawdzić, czy daje ona gwarancję wypłaty zgromadzonej przez ten czas określonej sumy. Powinna dokładnie określać zasady dysponowania pieniędzmi po ukończeniu przez dziecko osiemnastu lat. Warto również dowiedzieć się, czy w przypadku śmierci rodzica poszczególne składki na polisę dla dziecka mogą być wpłacane np. przez kogoś bliskiego z rodziny. Dobrym rozwiązaniem jest lokowanie swoich środków w różne instrumenty finansowe, copomoże uniknąć w przyszłości zbędnych problemów. Decyzję o rozpoczęciu oszczędzania warto podjąć jak najszybciej. Dzięki temu przez dłuższy czas można uzbierać taką sumę pieniędzy, która ułatwi dziecku pierwsze kroki w stronę dorosłości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze