„Jej Wysokość Zosia. Klątwa Księżniczki Ewy” na DVD – recenzja

Zosia – wiejska dziewczynka, która z dnia na dzień stała się księżniczką – po raz kolejny pokazuje nam, na czym polega bycie dobrym, wyrozumiałym, pełnym zaufania i oddania innym. Na DVD pojawiła się następna część przygód księżniczki Zosi i jej królewskiej rodziny panującej nad krainą Czarlandia.

„Jej Wysokość Zosia. Klątwa Księżniczki Ewy” to płyta, na której znajdują się 4 odcinki:

  1. Klątwa Księżniczki Ewy
  2. Amulet Avaloru
  3. Księżniczka Motyl
  4. Szmaragdowy Klucz
"Jej Wysokość Zosia. Klątwa Księżniczki Ewy"
"Jej Wysokość Zosia. Klątwa Księżniczki Ewy"

Akcja toczy się wokół księżniczki Zosi i jej amuletu Avaloru, który pozwala jej na rozmowę ze zwierzętami, a w razie kłopotów sprowadza jej do pomocy inne księżniczki, które służą też dobrą radą. Film myślę, że spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających rodziców i opiekunów. Jest adresowany przede wszystkim do dziewczynek, które z każdego odcinka mogą wyciągnąć lekcję dobrego zachowania.

Księżniczka Zosia swoimi czynami pokazuje małym widzom, że dobroć, zrozumienie i szczerość są w życiu najważniejsze. Wszystkie odcinki, które są na tej płycie, traktują przede wszystkim o poczuciu własności oraz o zazdrości i poświęceniu. Jest to temat przewodni.

Urocze piosenki śpiewane przez bohaterów wpadają w ucho swoją melodią i mądrymi słowami. Z kolei kolorowy obraz i doskonała grafika sprawiają, że film ogląda się z najwyższą przyjemnością.

Klątwa Księżniczki Ewy

W tym odcinku otrzymujemy lekcję poszanowania czyjejś własności oraz panowania nad uczuciem zazdrości.

Księżniczka Amber dostrzega, że amulet, który posiada Zosia, jest niezwykły i bardzo chce go pożyczyć. Zosia obiecała tacie, który podarował jej naszyjnik, że nigdy go nie zdejmie. Ma on magiczną moc i Zosia wie, że nie powinien go dotykać nikt poza nią. Amber jednak tego nie rozumie i podstępem (co prawda bijąc się z własnymi myślami) wykrada Zosi amulet… Musi za to ponieść surowe konsekwencje. Naszyjnik rzuca na nią klątwę, a na zamku pojawia się Księżniczka Ewa, która chce zagarnąć królestwo, zostać jego władczynią i zamienia wszystkie kolory na czarne, białe i odcienie szarości. Na domiar złego chce zniszczyć amulet Avaloru, bo wie, że tylko on może odesłać ją tam, skąd przyszła. W walce z Księżniczką Ewą Zosi, Amber i nadwornemu czarnoksiężnikowi Cedrykowi mogą pomóc tylko smoki i… Roszpunka!

Amulet Avaloru

Mali widzowie uczą się przy pomocy tego odcinka, że złodziejstwo nie popłaca i zawsze wychodzi na jaw. Ponadto pokazuje, że o wspólnych siłach można zdziałać dużo więcej niż w pojedynkę. Podkreśla również wartość logicznego myślenia oraz pamięci.

Król Roland zabiera córki do królewskiego skarbca i pozwala im wybrać po jednym klejnocie na wieczorne przyjęcie. Amber wybiera naszyjnik, Zosia – bransoletę. Okazuje się, że skarbca strzegą gryfy, które uwielbiają świecidełka. Jeden z nich – jeszcze mały gryf – upodobał sobie błyszczący naszyjnik Zosi i wydostał się ukradkiem ze skarbca. Na zamku zaczęły ginąć świecidełka i złote przedmioty a także amulet. Na tajemniczego złodzieja zaczęła polować Zosia, Janek i Amber, ale też straż pałacowa i czarnoksiężnik Cedryk, który liczył, że sam zdobędzie naszyjnik i wykorzysta go w swoich celach.

Księżniczka Motyl

Tym razem widzimy, jak zgubna może być zazdrość i pójście na łatwiznę. Mali widzowie dostrzegają, że próżność i nieumiejętność przyznania się do porażki prowadzą do wielkich kłopotów.

Szykuje się przyjęcie Halloweenowe w szkole. Jak co roku organizowany jest konkurs na najlepszy kostium. Wcześniej zawsze wygrywała go Amber, jednak tym razem wróżki-nauczycielki zarządzają, że przebranie należy przygotować własnoręcznie. Amber nie może tego przeżyć, gdyż nie potrafi nawet nawlec nici na igłę… Gdy Zosia szyje sobie piękny kostium łabędzia, a Janek przygotowuje głowę smoka dla siebie, Amber postanawia zmusić do pomocy Cedryka. Ten, planując po raz kolejny przywłaszczenie sobie amuletu Zosi, ma plan i daje Amber magiczne kryształy, które nie tylko wyczarowują jej kostium Księżniczki Motyla, ale wprost zamieniają ją w niego, podarowując najprawdziwsze skrzydła. Amber wygrywa konkurs, jednak nie może zdjąć przebrania. Cedryk pomoże jej, jeśli dostarczy mu amulet Zosi.

Szmaragdowy Klucz

W tym wypadku uczymy się przede wszystkim tego, że pozory mylą, a prawdziwą wartość człowieka poznajemy nie po zewnętrznym wizerunku, ale po czynach płynących prosto z serca – dobroci, pomocności, skromności.

W Czarlandii pojawiają się dwie dziewczynki, które podają się za księżniczki zagubionej krainy. Obie chcą odzyskać Szmaragdowy Klucz, który pozwoli im wrócić do domu. Problem tkwi w tym, że tylko jedna z nich jest prawdziwą księżniczką. Druga to zakamuflowana wiedźma wygnana z królestwa za liczne kradzieże. Król Roland wraz z rodziną postanawiają urządzić zawody, w których zwyciężczyni otrzyma Klucz.

Ponad 100 minut pięknych i pouczających opowieści to coś, co z pewnością spodoba się każdej dziewczynce. Ja – prawie 30-letnia kobieta – zachwycam się Księżniczką Zosią, jej mądrością, przenikliwością i dobrocią. Myślę, że płyta powinna znaleźć się w kolekcji każdego dziecka i… rodzica.

Alicja Barszcz, 6 miesięcy temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Testy i recenzje
Testy i recenzje

Księżcznika i żaba

Księżcznika i żaba

Czytaj i słuchaj, bardzo ciekawa pozycja dla dzieci, które uczą się czytać

Testy i recenzje

Książeczki do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech

Książeczki do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech

"Stworzenie świata" Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech "Stworzenie świata"."Historie biblijne" Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech "Historie biblijne"."Narodziny Jezusa" Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech...