​Jedzenie ziemniaków w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy

Według amerykańskich naukowców spożywanie ziemniaków lub frytek w większość dni tygodnia może zwiększać ryzyko cukrzycy podczas ciąży. Prawdopodobnie dzieje się tak z powodu skrobi ziemniaczanej, która może wywołać znaczne podwyższenie poziomu cukru. Autorzy są zdania, że zastąpienie kilku porcji ziemniaków innymi warzywami przeciwdziała temu zjawisku.

Ciąża, a styl odżywiania

Organizm kobiety podczas ciąży jest niezwykle obciążony, dlatego w tym okresie może pojawić się cukrzyca. Choroba zwykle mija po porodzie, ale może stanowić długoterminowe ryzyko dla matki i dziecka. Naukowcy chcieli zbadać, co ma wpływ na podatność kobiet na to schorzenie.

Polecane wideo:

Badania zostały przeprowadzone na podstawie danych z lat 1991-2001 wśród przyszłych matek, które nie przechodziły żadnych chorób przewlekłych przed zajściem w ciążę. 

Cukrzycę ciężarnych można kontrolować za pomocą diety i ćwiczeń. Jednak niektóre pacjentki mogą potrzebować leków, które wpływają na poziom glukozy we krwi. Bez odpowiedniego leczenia może dojść do przedwczesnego porodu czy nawet poronienia.

Badania pokazały, że istnieje o 27 proc. większe ryzyko cukrzycy podczas ciąży u kobiet, które zwykle jadły od 2 do 4 stugramowych porcji gotowanych, tłuczonych lub pieczonych ziemniaków czy frytek tygodniowo.

U ciężarnych, które spożywały więcej niż pięć porcji tygodniowo, ryzyko wzrosło do 50 proc. Naukowcy szacują, że jeśli kobiety zamieniłyby ziemniaki na inne warzywa lub kasze przynajmniej dwa razy w tygodniu, obniżyłyby ryzyko cukrzycy o 9-12 proc.

Badania są ważne ze względu wpływ cukrzycy na zdrowie matki i dziecka. U kobiet w ciąży może doprowadzić do stanu przedrzucawkowego oraz nadciśnienia, co ma nie tylko negatywny wpływ na dziecko, ale może też doprowadzić do zwiększenia ryzyka cukrzycy typu 2 u matki w późniejszym okresie. 

Z drugiej strony, eksperci z Wielkiej Brytanii podkreślają, że nie ma wystarczających dowodów na to, aby kobiety miały nagle zacząć ograniczać się w spożywaniu ziemniaków w ciąży.

Badania pokazują potencjalne powiązanie, jednak nie udowadniają związku przyczynowo-skutkowego. Eksperci są zdania, że kobiety mogą znacznie zmniejszyć ryzyko cukrzycy ciężarnych poprzez zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Błędy dietetyczne ciężarnych
Błędy dietetyczne ciężarnych

Nadwaga u kobiety w ciąży

Nadwaga u kobiety w ciąży

Ciąża to nie choroba, należy wiec ćwiczyć, przy czym nie uprawiać forsownych ćwiczeń, a chodzić na długie spacery i cieszyć się życiem.

Błędy dietetyczne ciężarnych

Zioła, których nie może przyjmować kobieta w ciąży

Zioła, których nie może przyjmować kobieta w ciąży

Bezpieczeństwo stosowania ziół w ciąży Ziołowe herbaty są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Pomagają w wielu dolegliwościach. W ciąży należy pić słabe napary w umiarkowanych ilościach. Bez obaw można sięgać po pokrzywę (działa moczopędnie), mniszek lekarski...

Błędy dietetyczne ciężarnych

Ile przytyć w ciąży?

Ile przytyć w ciąży?

Wiele mam przy zachodzeniu w ciążę obawia się, że dużo przytyje, tracąc figurę. W głowach brzęczy im znane od lat: „w ciąży musisz jeść za dwoje", w związku z czym oddają się przyjemnościom podniebienia, nie zważając na kilogramy w ciąży. Ciąża jednak...

Błędy dietetyczne ciężarnych

Sprawdź, co się stanie, jeśli zrezygnujesz z cukru

Sprawdź, co się stanie, jeśli zrezygnujesz z cukru

Cukier w pożywieniu człowieka obecny jest od zawsze. Naturalnym jego źródłem są owoce, ale w formie białego proszku dodawany jest prawie do wszystkiego. Eksperci alarmują - jemy za dużo cukru. Uzależniamy się, ponieważ cukier działa na organizm jak heroina....

Błędy dietetyczne ciężarnych

Ból brzucha po jedzeniu - metody na ból brzucha, problem kobiet w ciąży

(https://parenting.pl/portal/zgaga-u-ciezarnych) i ból brzucha po jedzeniu to (https://parenting.pl/portal/dolegliwosci-w-ciazy) występują dosyć często. Ponadto pojawiają się w pierwszym trymestrze(https://parenting.pl/portal/nudnosci-i-wymioty-w-ciazy)....

Błędy dietetyczne ciężarnych

Wieczerza wigilijna

Wieczerza wigilijna

Przed nami święta Bożego Narodzenia, czyli czas wyjątkowych aromatów, potraw i smaków. Czy kobieta w ciąży musi obejść się smakiem?

Błędy dietetyczne ciężarnych

Nie jedz tego w ciąży!

Nie jedz tego w ciąży!

Mrożone owoce morza Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza w wersji ugotowanej lub puszkowanej. Wątróbka Wątróbka jest bogatym źródłem żelaza, jednak zawiera także duże ilości witaminy A....

Błędy dietetyczne ciężarnych

Nadwaga w ciąży

Najczęstszą przyczyną nadwagi w (//parenting.pl/portal/wszystko-o-ciazy) są zbyt duża ilość kalorii spożywana w ciągu dnia lub występowanie nadwagi przed ciążą. Jednakże w okresie ciąży nie wolno się odchudzać, by nie spowodować niedoborów pokarmowych....

Błędy dietetyczne ciężarnych

Te produkty tylko z pozoru są zdrowe

Te produkty tylko z pozoru są zdrowe

Woda owocowa Woda owocowa to w rzeczywistości woda z wysokosłodzonym sokiem owocowym, pełna sztucznych aromatów. Producenci napojów dla dzieci kuszą maluchów ładnym, kolorowym opakowaniem, ale wy, jako racjonalni i świadomi rodzice, nie dajcie zamydlić...