Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Jakie leki można brać w ciąży?

Kobiety w ciąży powinny ostrożnie podchodzić do przyjmowania lekarstw, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, który jest kluczowy dla rozwoju dziecka. Antybiotyki, środki przecibólowe, antydepresanty – sprawdź, czego powinnaś unikać.

Polecane wideo:

1. Antybiotyki w ciąży

Jeśli kobieta przyjmowała antybiotyk przed zajściem w ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem, czy może kontynuować leczenie. W przypadku niektórych leków nieprzyjmowanie może mieć poważniejsze skutki niż ewentualne ryzyko ich stosowania.

Podczas wypisywania recepty na nowy lek, kobieta powinna poinformować lekarza o ciąży i dowiedzieć się o potencjalnych skutkach ubocznych towarzyszących danemu antybiotykowi.

Leki przeciwbólowe w czasie ciąży

Leki przeciwbólowe to jedne z najczęściej stosowanych leków. Nie zawsze jednak mogą być one stosowane, np. w okresie ciąży czy karmienia piersią. Dzielimy...

2. Środki przeciwbólowe a ciąża

Niektóre leki przeciwbólowe mają negatywny wpływ na rozwijający się płód, dlatego przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem. Odradzane są między innymi ibuprofen, naproxen oraz aspiryna. Zagrożenie związane z aspiryną pojawia się przy regularnym przyjmowaniu dużych jej dawek, przy sporadycznym stosowaniu raczej nie szkodzi płodowi.

W niektórych przypadkach należy stosować aspirynę w czasie ciąży, np. gdy kobieta ma skłonności do zakrzepów krwi, które mogą prowadzić do poronienia. Przyjmowanie tego leku wraz z heparyną pomaga zapobiegać tworzeniu się skrzepów. Jest ona także przydatna, gdy lekarz podejrzewa ryzyko stanu przedrzucawkowego. Prawdopodobieństwo jest większe, gdy ciężarna ma wysokie ciśnienie, zaawansowaną cukrzycę, chorobę nerek lub była już w takim stanie.

Jeśli kobieta w ciąży potrzebuje środka przeciwbólowego lub ma gorączkę, bezpieczniejszym wyborem jest paracetamol. Istotne jest, aby stosować go zgodnie z instrukcją, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

3. Antydepresanty w ciąży

W czasie ciąży przyjmowanie każdego leku stwarza potencjalne zagrożenie dla płodu. Antydepresanty nie stanowią tu wyjątku. Istotne jest skonsultowanie się z lekarzem, który poinformuje ciężarną, jakie korzyści i skutki uboczne niesie stosowanie prozacu lub innego leku na depresję. Przyjmowanie niektórych z nich, zwłaszcza we wczesnym stadium ciąży, może nieznacznie zwiększyć ryzyko defektów serca u dziecka. Jednak nieleczona depresja także nie jest korzystna.

Według badań istnieje związek pomiędzy stosowaniem niektórych leków na depresję a przedwczesnym porodem i niską wagą noworodków, jednak te zależności nie zostały jeszcze potwierdzone. Sporadycznie zdarza się, że u kobiet i ich dzieci dochodzi do wzrostu ciśnienia, szczególnie w drugiej połowie ciąży.

4. Inhalatory do astmy

Korzystanie z inhalatora do astmy jest nie tylko bezpieczne, ale nawet zalecane. Mimo że większość kobiet z tą chorobą rodzi zdrowe dzieci, niekontrolowane ataki astmy mogą spowodować niedotlenienie płodu. Nieleczona może zwiększyć ryzyko stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu, niskiej wagi noworodka, a także podwyższyć ciśnienie.

W czasie ciąży astma może ulec pogorszeniu, złagodzić swoje objawy lub pozostać bez zmian. Zaostrzenie symptomów następuje zwykle w ostatnim trymestrze ciąży.

Środki na astmę dzielą się na leki przeciwzapalne i rozszerzające oskrzela. Te pierwsze pomagają kontrolować opuchnięcie i stan zapalny płuc. Ich działanie nie jest natychmiastowe, lecz stopniowe: zapobiegają i łagodzą objawy. Nie stwarzają ryzyka dla kobiet w ciąży. Z kolei drugie z nich zatrzymują atak choroby przez ułatwienie oddychania. Środki te są bezpieczne dla ciężarnych, jednak w czasie ciąży możliwe jest, że lekarz zmieni zalecaną dawkę.

Uważa się, że to inhalatory są bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży niż tabletki, ponieważ do płodu trafia mniejsza dawka leku. Warto skonsultować się ze specjalistą, czy dany medykament nie zagraża płodowi.

5. Leczenie zębów w ciąży

Kobiety w ciąży chcą mieć piękne i zdrowe zęby, ale często unikają wizyt u dentysty, ponieważ słyszały, że może to zaszkodzić płodowi. Nic bardziej mylnego. Wizyta u stomatologa jest wręcz zalecana, ponieważ zmiany hormonalne mogą negatywnie wpłynąć na stan uzębienia. Wzrasta wtedy ryzyko krwawienia z dziąseł oraz zapalenia lub infekcji. Bardziej prawdopodobne jest także wystąpienie płytki nazębnej.

Jeśli kobieta w ciąży ma poważną infekcję dziąseł, nie ma to wpływu na płód, ale warto zacząć leczenie, ponieważ najprawdopodobniej istnieje związek między chorobami dziąseł a przedwczesnym porodem czy niską wagą noworodka.

Istotne jest, aby będąc u dentysty poinformować go o ciąży. Mimo iż nie udowodniono, że wypełnienia z amalgamatem są szkodliwe dla płodu, nie zaleca się ich ciężarnym.

6. Prześwietlenie w ciąży

U kobiet w ciąży zwykle nie wykonuje się prześwietleń ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. Wiele zależy od jego rodzaju i stopnia napromieniowania. Im wyższy poziom, tym większe ryzyko. Jednak większość prześwietleń, np. dentystyczne, nie naraża płodu na niebezpieczeństwo.

Siła promieniowania wyrażana jest w radach. Jeśli promieniowanie ma siłę większą niż 10 radów, u płodu wzrasta ryzyko problemów ze wzrokiem i uczeniem się. Jednak w większości przypadków nie przekracza ono 5 radów.

Aby płód został napromieniowany 1 radem, kobieta musiałaby wykonać 100 000 prześwietleń dentystycznych. Kiedy jednak istnieje pilna potrzeba wykonania zdjęcia rentgenowskiego, należy poinformować radiologa o ciąży.

7. Szczepienia przeciw grypie

Nie istnieją dowody na to, że szczepienie przeciw grypie może zaszkodzić kobiecie w ciąży lub jej dziecku. Szczepionka zawiera nieaktywny wirus, co oznacza, że nie można się nim zainfekować. Szczepienie jest dostępne dla wszystkich ciężarnych, zwłaszcza dla kobiet, u których grypa mogłaby być groźna dla zdrowia. Kobiety, które mają astmę, cukrzycę, choroby serca, nerek lub wątroby, powinny się zaszczepić.

8. Olejki eteryczne w ciąży

Olejki stosowane są w aromaterapii, ale nieznane jest ich działanie na płód. Niektórych nie należy używać, ale do wszystkich, nawet tych potencjalnie bezpiecznych, trzeba podchodzić ostrożnie.

Olejki eteryczne wielu kobietom pomagają złagodzić ból kręgosłupa, mdłości i spuchnięte kostki. Warto korzystać z nich we właściwy sposób. Jednorazowo można użyć maksymalnie dwie krople, rozpuścić z łyżką stołową oleju bazowego i wtedy dopiero dodać do kąpieli lub wmasować w skórę. W roli podstawy najlepiej sprawdza się olej z pestek winogron lub migdałów.

Można także dodać kilka kropli olejku do parownika, ale nie na dłużej niż od 10 do 15 minut. Zbyt mocny zapach może powodować mdłości.

Olejki eteryczne najlepiej stosować po pierwszym trymestrze. W ciąży odradzane są te z gałki muszkatołowej, rozmarynu, bazylii, jaśminu, szałwii, a także jagód jałowca.

9. Olej z wiesiołka dwuletniego

Jest używany od wieków w celu leczenia bólu piersi, ataków gorąca, łagodzenia symptomów towarzyszących miesiączce, przy egzemie, chorobach skóry i reumatoidalnym zapaleniu stawów. Ponadto jest popularny jako suplement diety.

Stosują go doustnie kobiety, które starają się o dziecko, jak również w celu przyspieszenia porodu. Wówczas ciężarne również aplikują go dopochwowo.

Mimo że nie dowiedziono, iż stosowanie oleju z wiesiołka dwuletniego w czasie ciąży jest szkodliwe dla płodu, bezpieczniej jest go nie używać. Krążą pogłoski, że zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego, ale badania nie potwierdzają tej tezy.

Bibliografia

  • Janiec W., Kompendium farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3944-3
  • Buczko W. (red.), Mutschler Farmakologia i toksykologia, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-81-0
  • Słomko Z. Leki w ginekologii, Springer PWN, Warszawa 1997, ISBN 83-86637-71-4
  • Fuchs T. (red.), Leki w ciąży i laktacji, MedPharm, Wrocław 2009, ISBN 978-83-60466-69-8

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Kiedy co?

młoda_mama17 • ostatni post 3 miesiące temu

5

ciąża

~malinka92 • ostatni post 3 miesiące temu

1
Artykuły Leki w ciąży
Leki w ciąży

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży

niewskazane jest przyjmowanie leków w pierwszych 3 miesiącach ciąży, kiedy to płód rozwija się najbardziej intensywnie. Jeśli chodzi o leki (...) Wiele osób uważa, że ciąża jest czasem radości dla kobiety, a zatem w tym okresie zapomina ona o różnych dolegliwościach i z optymizmem patrzy

Leki w ciąży

Kategoria C

leków? Wszystkie dostępne leki zostały zakwalifikowane do pięciu grup pod względem bezpieczeństwa ich stosowania w ciąży i ewentualnego niekorzystnego (...) , hydralazyna; inhibitory konwertazy angiotensyny – kaptopril, enalapril i peryndopril w I trymestrze ciąży; leki przeciwarytmiczne &ndash

Leki w ciąży

Kategoria B

się tu szereg leków stosowanych w leczeniu różnych schorzeń. Nie wszystkie leki kategorii B zaliczane są do tej grupy w całym okresie ciąży. Część (...) niepożądane, ale nie zostały one potwierdzone w badaniach u kobiet ciężarnych, zarówno w I trymestrze, jak i w późniejszym okresie ciąży. Leki

Leki w ciąży

Kategoria X

Kategoria X leków to leki bezwzględnie zakazane do stosowania podczas ciąży. Są to substancje wykazujące silne działania niepożądane na płód (...) reprodukcyjnym, które chcą lub mogą zajść w ciążę. Jakie leki należą do kategorii leków X? Leki kategorii X to: witaminy - witamina A

Leki w ciąży

Czy przewlekle chore ciężarne powinny stosować leki?

Czy przewlekle chore ciężarne powinny stosować leki?

Wiele kobiet w czasie ciąży nie zdaje sobie sprawy, że przyjmowane dotąd przez nich leki nie są bezpieczne ani dla nich, ani dla rozwijającego (...) lutego konferencję pt. Bezpieczeństwo stosowania leków w ciąży. Niejako podsumowuje ona dotychczsowe działanie polskiego rejestru wad wrodzonych

Leki w ciąży

Kwas foliowy w diecie

Kwas foliowy w diecie

Kwas foliowy reguluje funkcjonowanie komórek, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym; zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u rozwijającego się w łonie matki dziecka. Gdzie można go znaleźć w diecie? W w liściastych warzywach, szczególnie zielonolistnych (sałata, szpinak, kapusta, brokuły, kalafior).

Leki w ciąży

Herbata miętowa

Herbata miętowa

Zielone miętowe listki zawierają w sobie bogactwo aromatycznych i pożytecznych składników, takich jak olejek lotny, kwas askorbinowy, karoten, rutyna, apigenina, betaina, kwasy oleanowy i ursulowy.

Leki w ciąży

Kategoria A

, nie zaleca się ich nadużywania w okresie ciąży. Co to jest kategoria A leków? Wszystkie dostępne na rynku farmaceutycznym leki i suplementy diety (...) nie wykazywała szkodliwego działania na płód. Leki te są powszechnie uznane za bezpieczne podczas stosowania w ciąży oraz możliwość uszkodzenia płodu

Leki w ciąży

Kategoria D

leków z grupy A, B lub C. Co to jest kategoria D leków? Kategoria D leków to leki, których podanie w okresie ciąży ewidentnie wpływa niekorzystnie (...) więc bezpieczeństwo ich stosowania w okresie ciąży. Leki dzielone są na podstawie wyników badań przeprowadzonych na zwierzętach i ludziach. Raz na pewien okres czasu listy leków z każdej kategorii są weryfikowane, modyfikowane oraz uzupełniane o inne leki. Jakie leki należą do kategorii D? Główne grupy leków, które zalicza się do leków kategorii D, to: antybiotyki – chloramfenikol, karbapenemy, aminoglikozydy (streptomycyna i kanamycyna), tetracykliny; chloramfenikol przeciwwskazany jest przed 12. i po 28. tygodniu ciąży; tetracykliny nie powinny być podawane w całym okresie ciąży; najbardziej toksyczny wpływ ma tetracyklina, w mniejszym stopniu doksycyklina; tetracykliny działają zarówno niekorzystnie w okresie organogenezy, jak i niemowlęctwie; odkładają się one w kościach długich i zębach, opóźniają rozwój szkieletu i powodują wady kośćca, hamują wzrost kości długich i powodują przebarwienia zębów; syntetyczne chemioterapeutyki – fluorochinolony, sulfonamidy w okresie okołoporodowym; zastosowanie sulfonamidów krótko przed porodem powoduje wypieranie z połączeń z białkami bilirubinę, przyczyniając się do rozwoju ciężkiej postaci żółtaczki noworodkowej, jaką jest encefalopatia bilirubinowa (żółtaczki jąder podstawy mózgu); niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe – kwas acetylosalicylowy w całym okresie ciąży, ibuprofen, ketoprofen i naproksen – w III trymestrze ciąży; opioidowe leki przeciwbólowe – morfina i jej pochodne w dużych dawkach, powodują depresję ośrodka oddechowego u noworodka oraz zespół odstawienny u noworodków, który może zagrażać życiu noworodka; leki nasenne – pochodne kwasu barbiturowego, mogą powodować rozszczep wargi w I trymestrze ciąży i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego; pochodne benzodiazepiny (chlordiazepoksyd i diazepam) w I trymestrze ciąży mogą wywołać wady wrodzone, np. rozszczep wargi czy rozszczep podniebienia; u noworodków może pojawić się także zespół odstawienia; leki antyarytmiczne – amiodaron, ze względu na obecność jodu w budowie chemicznej leku, istnieje zagrożenie zaburzenia funkcji tarczycy u płodu; u zwierząt zostało wykazane jego działanie embriotoksyczne; może być zastosowany jedynie w zagrażającej życiu tachyarytmii, opornej na działanie innych leków przeciwarytmicznych; leki hipotensyjne – inhibitory konwertazy angiotensyny (enalapril, kaptopril, peryndopril) – w II i III trymestrze ciąży, powodują anurię i wadliwy rozwój kanalików nerkowych oraz mogą doprowadzić do śmierci płodu; leki przeciwpadaczkowe – kwas walproinowy, fenytoina, klonazepam, karbamazepina; w wyniku stosowania kwasu walproinowego mogą pojawić się wady głowy i twarzy, dróg moczowych, rozwoju umysłowego i fizycznego, wady cewy nerwowej; karbamazepina natomiast powoduje, tzw. karbamazepinowy syndrom u płodu, który objawia się wadami cewy nerwowej, wadami twarzoczaszki, niedorozwojem paznokci, opóźnionym rozwojem; w przypadku jednak stosowania leków przeciwpadaczkowych przez zajściem w ciąże, nie zaleca się nagłego odstawiania tych leków; tyreostatyki – propylotiouracyl, tiamazol; mogą wywołać wole i niedoczynność tarczycy u noworodków, jednak nieleczona nadczynność tarczycy u kobiety w ciąży zwiększa ryzyko uszkodzenia płodu oraz przedwczesnego porodu; leki przeciwzakrzepowe – pochodne kumaryny w I trymestrze ciąży. Leki z kategorii D zapisywane są wyłącznie w przypadkach, gdy ich działanie terapeutyczne przewyższa potencjalne ryzyko uszkodzenia płodu.Rajtar – Cynke G. (red.), Farmakologia, Wydanie II, Wydawnictwo CZELEJ, Lublin 2007, ISBN: 978-83-60608-77-7., Szałek E., Grześkowiak E., Bezpieczeństwo farmakoterapii w okresie ciąży, Farmacja współczesna 2008, 1, s. 109-115.