Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Jakie leki można brać w ciąży?

Niektóre lekarstwa i zabiegi uchodzą za bezpieczne w czasie ciąży, skutki uboczne innych często nie są do końca znane. Dlatego też kobiety w ciąży powinny ostrożnie podchodzić do leczenia, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, który jest kluczowy dla rozwoju dziecka. Najlepiej przed leczeniem skonsultować się z lekarzem, który poinformuje ciężarną, czy dany środek, badanie lub zabieg są bezpieczne dla płodu. Warto także czytać ulotki dołączane do lekarstw, ponieważ uszkodzenia płodu są nieodwracalne.

1. Antybiotyki w ciąży

Jeśli kobieta przyjmowała antybiotyk przed zajściem w ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem, czy może kontynuować leczenie. W przypadku niektórych leków nieprzyjmowanie ich może mieć poważniejsze skutki niż ewentualne ryzyko podczas ich stosowania.

Podczas wypisywania recepty na nowy lek kobieta powinna poinformować lekarza o ciąży i dowiedzieć się o potencjalnych skutkach ubocznych towarzyszących danemu antybiotykowi.

Leki przeciwbólowe w czasie ciąży

Leki przeciwbólowe to jedne z najczęściej stosowanych leków. Nie zawsze jednak mogą być one stosowane, np. w okresie ciąży czy karmienia piersią. Dzielimy...

2. Środki przeciwbólowe a ciąża

Niektóre leki przeciwbólowe mają negatywny wpływ na rozwijający się płód, dlatego przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem. Odradzane są między innymi ibuprofen, naproxen oraz aspiryna. Zagrożenie związane z aspiryną pojawia się przy regularnym przyjmowaniu dużych jej dawek. Stosowanie aspiryny od czasu do czasu raczej nie szkodzi płodowi.

W niektórych przypadkach należy stosować aspirynę w czasie ciąży, na przykład, gdy kobieta ma skłonności do zakrzepów krwi, które mogą prowadzić do poronienia. Przyjmowanie aspiryny wraz z heparyną pomaga zapobiegać tworzeniu się skrzepów.

Aspiryna jest także przydatna, gdy lekarz podejrzewa u kobiety ryzyko stanu przedrzucawkowego. Prawdopodobieństwo jest większe, gdy ciężarna ma wysokie ciśnienie, zaawansowaną cukrzycę, chorobę nerek lub miała już przypadek stanu przedrzucawkowego.

Jeśli kobieta w ciąży potrzebuje środka przeciwbólowego lub na gorączkę, bezpieczniejszym wyborem jest paracetamol. Istotne jest, aby stosować go zgodnie z instrukcją, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

3. Antydepresanty w ciąży

W czasie ciąży przyjmowanie każdego leku stwarza potencjalne zagrożenie dla płodu. Antydepresanty nie stanowią tu wyjątku. Istotne jest skonsultowanie się z lekarzem, który poinformuje ciężarną, jakie korzyści i skutki uboczne niesie za sobą stosowanie prozacu lub innego leku na depresję.

Przyjmowanie niektórych antydepresantów, zwłaszcza we wczesnym stadium ciąży, może nieznacznie zwiększyć ryzyko defektów serca u dziecka. Jednak nieleczona depresja także nie jest korzystna dla zdrowia kobiety i jej dziecka.

Według niektórych badań istnieje związek pomiędzy stosowaniem niektórych leków na depresję, a przedwczesnym porodem i niską wagą noworodków, jednak te zależności nie zostały jeszcze potwierdzone. Sporadycznie zdarza się, że u kobiet i ich dzieci dochodzi do wzrostu ciśnienia, szczególnie w drugiej połowie ciąży.

4. Inhalatory do astmy

Korzystanie z inhalatora do astmy jest nie tylko bezpieczne, ale nawet zalecane. Mimo, iż większość kobiet z astmą rodzi zdrowe dzieci, niekontrolowane ataki astmy mogą spowodować niedotlenienie płodu. Nieleczona astma może zwiększyć ryzyko stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu, niskiej wagi noworodka, a także podwyższyć ciśnienie.

W czasie ciąży astma może ulec pogorszeniu, objawy mogą się złagodzić lub pozostać bez zmian. Zaostrzenie symptomów astmy następuje zwykle w ostatnim trymestrze ciąży.

Środki na astmę dzielą się na leki przeciwzapalne i leki rozszerzające oskrzela. Leki przeciwzapalne pomagają kontrolować opuchnięcie i stan zapalny płuc. Ich działanie nie jest natychmiastowe, lecz stopniowe; zapobiegają i łagodzą objawy astmy. Leki przeciwzapalne nie stwarzają ryzyka dla kobiet w ciąży.

Leki rozszerzające oskrzela zatrzymują atak astmy poprzez ułatwienie oddychania. Środki te są bezpieczne dla ciężarnych, jednak w czasie ciąży możliwe jest, że lekarz zmieni dawkowanie leków.

Uważa się, że inhalatory do astmy są bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży niż tabletki, ponieważ do płodu trafia mniejsza dawka leku. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, czy dany lek nie zagraża płodowi.

5. Leczenie zębów w ciąży

Kobiety w ciąży chcą mieć piękne i zdrowe zęby, ale często unikają wizyt u dentysty, ponieważ słyszały, że może to zaszkodzić płodowi. Nic bardziej mylnego. Wizyta u stomatologa jest wręcz zalecana, ponieważ zmiany hormonalne mogą negatywnie wpłynąć na stan uzębienia. Wzrasta wtedy ryzyko krwawienia z dziąseł oraz zapalenia lub infekcji. Bardziej prawdopodobne jest także wystąpienie płytki nazębnej.

Jeśli kobieta w ciąży ma poważną infekcję dziąseł, nie ma to wpływu na płód, ale warto zacząć leczenie, ponieważ najprawdopodobniej istnieje związek między chorobami dziąseł a przedwczesnym porodem, niską wagą noworodka i innymi komplikacjami.

Istotne jest, aby będąc u dentysty poinformować go o ciąży. Mimo iż nie udowodniono, że wypełnienia z amalgamatem są szkodliwe dla płodu, nie zaleca się ich kobietom w ciąży.

6. Prześwietlenie w ciąży

U kobiet w ciąży nie wykonuje się zwykle prześwietleń ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. Wiele zależy jednak od rodzaju prześwietlenia i stopnia napromieniowania. Im wyższy poziom promieniowania, tym większe ryzyko dla płodu. Jednak większość prześwietleń, na przykład dentystyczne, nie naraża płodu na niebezpieczeństwo.

Siła promieniowania wyrażana jest w radach. Jeśli promieniowanie ma siłę więcej niż 10 radów, u płodu wzrasta ryzyko problemów ze wzrokiem i uczeniem się. Jednak w większości przypadków promieniowanie w czasie prześwietlenia nie przekracza 5 radów. Aby płód został napromieniowany jednym radem, kobieta musiałaby wykonać 100 000 prześwietleń dentystycznych.

Kiedy jednak istnieje pilna potrzeba wykonania zdjęcia rentgenowskiego, należy poinformować radiologa o ciąży.

7. Szczepienia przeciw grypie

Nie istnieją dowody na to, że szczepienie przeciw grypie może zaszkodzić kobiecie w ciąży lub jej dziecku. Szczepionka zawiera nieaktywny wirus, co oznacza, że nie można się nim zainfekować.

Szczepienie przeciw grypie jest dostępne dla wszystkich ciężarnych, zwłaszcza dla kobiet, u których grypa mogłaby być groźna dla zdrowia. Toteż ciężarne, które mają astmę, cukrzycę lub choroby serca, nerek lub wątroby, wręcz powinny się zaszczepić.

8. Olejki eteryczne w ciąży

Olejki te stosowane są w aromaterapii, jednak nieznane jest ich działanie na płód. Niektórych olejków nie należy używać, ale do wszystkich, nawet tych potencjalnie bezpiecznych, należy podchodzić ostrożnie.

Olejki eteryczne wielu kobietom pomagają złagodzić ból kręgosłupa, mdłości i spuchnięte kostki. Jednak należy korzystać z nich we właściwy sposób. Na raz można użyć tylko jedną lub dwie krople olejku, rozpuścić go z łyżką stołową oleju bazowego i wtedy dopiero dodać do kąpieli lub wmasować w skórę. W roli oleju bazowego najlepiej sprawdza się olej z pestek winogron lub z migdałów.

Można także dodać kilka kropli olejku do parownika, ale nie na dłużej niż 10-15 minut, ponieważ zbyt mocny zapach może powodować mdłości.

Olejki eteryczne najlepiej stosować po pierwszym trymestrze. W ciąży odradzane są olejki z gałki muszkatołowej, rozmarynu, bazylii, jaśminu, szałwii, a także jagód jałowca.

9. Olej z wiesiołka dwuletniego

Olej z wiesiołka dwuletniego jest używany od wieków w celu leczenia bólu piersi, ataków gorąca, łagodzenia symptomów towarzyszących miesiączce, przy egzemie, chorobach skóry i reumatoidalnym zapaleniu stawów. Ponadto olej z wiesiołka jest popularny jako suplement diety.

Olej z wiesiołka jest także stosowany doustnie przez kobiety, które starają się o dziecko, a także w celu przyspieszenia porodu. Wówczas ciężarne łykają olej lub aplikują go dopochwowo.

Mimo, iż nie dowiedziono, że stosowanie oleju z wiesiołka dwuletniego w czasie ciąży jest szkodliwe dla płodu, bezpieczniej jest go nie używać. Choć krążą pogłoski, że olej z wiesiołka zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego, badania nie potwierdzają tej zależności.

Wiele leków może zaszkodzić dzieciom, dlatego kobiety w ciąży powinny uważać na środki, które przyjmują. W niektórych przypadkach nie stosowanie danego leku może mieć gorsze skutki, niż ewentualne zagrożenie dla płodu, toteż zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Bibliografia

  • Janiec W., Kompendium farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3944-3
  • Buczko W. (red.), Mutschler Farmakologia i toksykologia, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-81-0
  • Słomko Z. Leki w ginekologii, Springer PWN, Warszawa 1997, ISBN 83-86637-71-4
  • Fuchs T. (red.), Leki w ciąży i laktacji, MedPharm, Wrocław 2009, ISBN 978-83-60466-69-8
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Lutówki 2016

kamila.kotowicz1992 • ostatni post 33 minuty temu

647
Artykuły Leki w ciąży
Leki w ciąży

Jakich leków nie można brać w ciąży?

Wiele leków i zabiegów jest odradzanych kobietom w ciąży, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na płód. Warto skonsultować się z lekarzem, czy dany środek nie zaszkodzi dziecku. Dobrą wiadomością jest fakt, że niektóre potencjalnie niebezpieczne środki...

Leki w ciąży

Czy przewlekle chore ciężarne powinny stosować leki?

Czy przewlekle chore ciężarne powinny stosować leki?

Wiele kobiet w czasie ciąży nie zdaje sobie sprawy, że przyjmowane dotąd przez nich leki nie są bezpieczne ani dla nich, ani dla rozwijającego się dziecka. Co jednak w przypadku, gdy przyszła mama choruje na przewlekłe schorzenie, a nieprzyjmowanie...

Leki w ciąży

Kwas foliowy wycofany z aptek

Kwas foliowy wycofany z aptek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał natychmiastowe wycofanie ze sprzedaży kwasu foliowego, który stosują m.in. kobiety starające się o dziecko, kobiety w ciąży oraz karmiące matki. Jaki to preparat? Acidum Folicum Richter znika z aptek Z...

Leki w ciąży

Kategoria A

Kategoria A leków to farmaceutyki powszechnie uznane w środowisku medycznym za bezpieczne podczas stosowania w ciąży. Według FDA z ich zażywaniem nie wiąże się negatywny wpływ na rozwój płodu. Głównie zaliczamy do tej grupy leki ziołowe, ale nie tylko.

Leki w ciąży

Kategoria B

Kategoria B leków to leki, których działanie szkodliwe na zwierzęta, nie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych u kobiet ciężarnych. Wyróżnia się tu szereg leków stosowanych w leczeniu różnych schorzeń. Nie wszystkie leki kategorii B zaliczane są do...

Leki w ciąży

Kategoria C

Kategoria C leków to leki, które wykazują działania niepożądane u zwierząt (embriotoksyczne i teratogenne), ale brak jest ich potwierdzenia u ludzi. Leki kategorii C są więc potencjalnie niebezpieczne dla płodu, dlatego też przepisywane są tylko z...

Leki w ciąży

Kategoria D

Kategoria D leków to grupy leków, których działanie embriotoksyczne i teratogenne na płód dowiedziono w badaniach na zwierzętach oraz na ludziach. Leki z kategorii D podawane w I trymestrze mogą wywołać wady rozwojowe u płodu, a w III trymestrze wpływają...

Leki w ciąży

Kategoria X

Kategoria X leków to leki bezwzględnie zakazane do stosowania podczas ciąży. Są to leki wykazujące silne działania niepożądane na płód, zaburzające jego rozwój lub funkcje fizjologiczne. W przypadku zastosowania tych leków możliwość uszkodzenia zarodka...

Ćwiczenia w ciąży

Jakie sporty można uprawiać w ciąży?

Regularne ćwiczenia w czasie ciąży pomagają kobiecie zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Systematyczny wysiłek fizyczny poprawia kondycję i postawę, a także zmniejsza ból pleców

Czy w ciąży mogę..?

Jakie czynności można wykonywać w ciąży?

Jakie czynności można wykonywać w ciąży?

W czasie ciąży wiele kobiet ma wątpliwości, czy dana czynność nie zaszkodzi ich dzieciom. Z jednej strony ciężarne chcą prowadzić w miarę normalny tryb życia, z drugiej obawiają si