Jakie jedzenie nasila ból stawów?

Mogłoby się wydawać, że ból stawów związany jest przede wszystkim z naturalnym procesem starzenia się organizmu i dotyczy zwłaszcza osób starszych, które bardzo często cierpią na tzw. reumatyzm, czyli nic innego jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Niestety, ból ten pojawia się równie często u dzieci – najczęściej w okresie dojrzewania i przeważnie nie oznacza żadnej choroby. Aby go zminimalizować, warto wykluczyć z diety dziecka kilka produktów spożywczych, które mogą go nasilać.

Polecane wideo:

Pokarmy zabronione przy bólu stawów

Przede wszystkim z menu powinny zniknąć produkty zakwaszające i mogące powodować stany zapalne w organizmie.

Należy do nich cukier, który według Narodowego Instytutu Zdrowia niekorzystnie wpływa na układ immunologiczny. Powoduje również zwiększenie produkcji kwasu mlekowego, który przyczynia się do silniejszego odczuwania bólu, a także rozwoju groźnych chorób w dorosłym wieku, np. podagry.

Aby pozbyć się cukru z diety, zrezygnuj z karmienia dziecka słodyczami oraz wysoko przetworzonymi produktami i pojenia napojami gazowanymi. Sprawdzaj skład artykułów żywnościowych, które kupujesz i wybieraj te bez dodatkowych ilości cukru.

Niekorzystny wpływ na zdrowie stawów mają także jedzenie typu fast food, czerwone mięso, tłuszcze trans oraz niektóre oleje roślinne.

Podczas smażenia, pieczenia czy grillowania, wraz ze wzrostem temperatury  tworzą się związki odpowiedzialne za stany zapalne, m.in. akryloamidy. Żywność przetworzona to przede wszystkim doskonałe źródło konserwantów i sztucznych dodatków, które negatywnie wpływają na zdrowie stawów.

Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego zakłócają procesy odpowiedzialne za wchłanianie białek potrzebnych do prawidłowej budowy i rozwoju stawów.

Z kolei oleje, takie jak słonecznikowy czy kukurydziany  zawierają zbyt duże ilości kwasów omega-6, które dla zachowania idealnej równowagi w organizmie powinny być spożywane w proporcji 2:1 do omega-3. Wówczas nie wspomagają produkcji hormonów pro-zapalnych.

Innymi produktami mogącymi nasilać bóle stawów są rafinowane węglowodany oraz gluten, gdyż są one przetwarzane tak samo w organizmie jak cukier. Takie produkty przyczyniają się również do rozwoju nadwagi, która powoduje znaczne obciążenie dla stawów.

Niewskazane są w diecie także warzywa z rodziny psiankowatych, czyli bakłażany, papryka, ziemniaki, a nawet pomidory. Zawierają one w swoim składzie solaninę, która przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych.

Co jeść gdy bolą stawy?

Przy bólu stawów wskazane są natomiast produkty odkwaszające oraz te łagodzące stany zapalne. Sięgaj po przetwory nabiałowe, takie jak kefir, jogurt czy maślanka, które zawierają cenne białko będące składnikiem budulcowym chrząstki stawowej.

Stawiaj również na rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo i makaron.  Włącz do diety oliwę z oliwek, ryby oraz czosnek, które naturalnie leczą stany zapalne. Nie zapominaj o warzywach i owocach.

Pozytywnie na zdrowie stawów wpływają brokuły, kapusta, sałata, ogórki, żurawina, jagody, ciemne winogrona.  Możesz również skorzystać z naturalnych lekarstw uśmierzających ból. Wystarczy dodawać do potraw dziecka takie przyprawy, które w swoim składzie zawierają gingerol, np. imbir.

Kiedy ból nie ustępuje?

Ból stawów u dzieci nie zawsze jest objawem związanym z okresem dojrzewania. Wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty, który postawi  diagnozę i zleci dalsze leczenie.

Do innych przyczyn mogą należeć: stłuczenie, nadwyrężenie, skręcenie, zaburzenia hormonalne, choroby stawów, fibromialgia oraz nowotwory. Te ostatnie są bardzo rzadką przyczyną, wywołują silne bóle pojawiające się zwłaszcza w nocy.

Katarzyna Krupka, 2 miesiące temu

Rozwój fizyczny ucznia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój fizyczny ucznia
Rozwój fizyczny ucznia

Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dziecka

Wiek przedszkolny to czas dużej aktywności fizycznej dzieci. Można zacząć rozwijać preferowane sporty.

Rozwój fizyczny ucznia

Szczepienie przeciwko HPV

mogą powodować rozwój nieprawidłowych komórek, prowadzący do powstania raka szyjki macicy. Pomimo faktu, że typy te są mniej powszechne, w przypadku kontaktu

Rozwój fizyczny ucznia

11 kg na plecach - uczniowie dźwigają ciężary

11 kg na plecach - uczniowie dźwigają ciężary

. Plecak Rafała Golma, ucznia trzeciej klasy szkoły podstawowej w Lublinie, nosi po lekcjach do domu mama albo babcia. Jest za ciężki (...) wojewódzki inspektor sanitarny. - Najcięższy tornister należał do ucznia...

Rozwój fizyczny ucznia

Problemy z trądzikiem

Problemy z trądzikiem

Trądzik młodzieńczy pojawia się niemal u każdej osoby między 11., a 20. rokiem życia.

Rozwój fizyczny ucznia

Dojrzewanie chłopca

Dojrzewanie to zmiany fizyczne, psychiczne, społeczne i hormonalne zmieniające dziecko w dorosłą osobę. W tym czasie rozwijają się drugo

Rozwój fizyczny ucznia

Mutacja głosu

Mutacja głosu u chłopców to zmienianie się dziecięcej krtani, strun głosowych i tchawicy w dojrzałe narządy mowy. Jest to część dojrzewania, wywołana skokiem hormonów, która dotyka także dziewczęta, choć w mniejszym stopniu. Mutacja głosu u dziewczyn...

Rozwój fizyczny ucznia

Pierwsza miesiączka

przypadku, trzeba zgłosić się do lekarza. Taka sytuacja może oznaczać niedorozwój jajników, zaburzenia hormonalne, opóźnienie rozwoju płciowego lub choroby narządów płciowych.

Rozwój fizyczny ucznia

Anoreksja u nastolatek

Jadłowstręt psychiczny jest poważnym i potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem odżywiania, który charakteryzuje się głodzeniem siebie i nadmierną utratą wagi. Nastolatki, bardziej niż inna grupa wiekowa, narażone są na wystąpienie anoreksji. Anoreksja...