Jakich zabiegów unikać w ciąży?

Nie wszystkie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne są wskazane dla kobiet w ciąży. Mimo iż dbanie o urodę jest ważne, ciężarne powinny przede wszystkim troszczyć się o dobro dziecka. Dlatego też warto wiedzieć, które środki do pielęgnacji szkodzą płodowi.

Zmiany, jakie mogą nastąpić po skorzystaniu z niektórych kosmetyków, są nieodwracalne, toteż ostrożność ze strony ciężarnych jest jak najbardziej wskazana. Rezygnacja z jakiegoś środka na czas ciąży nie jest zbyt wysoką ceną za zdrowie dziecka.

Polecane wideo:

Kremy z retinolem a ciąża

W czasie ciąży kobiety powinny odstawić kremy z retinolem, ponieważ nadmiar witaminy A może powodować wady wrodzone u dzieci. Retinol znajduje się zwykle w środkach zapobiegających starzeniu się skóry, dlatego przyszła mama powinna sprawdzić skład kremów, które używa. Jeśli nie jest pewna, czy składnikiem jest retinol, powinna skonsultować się z lekarzem.

Preparaty na trądzik w ciąży

Stosowanie środków na trądzik w czasie ciąży może zaszkodzić płodowi. W przypadku niektórych leków zalecane jest odstawienie ich na jakiś czas przed poczęciem. Jeśli kobieta przyjmuje doustnie izotretynoinę, z chwilą, kiedy dowiaduje się o ciąży, powinna zaprzestać stosowania tego środka i skonsultować się z lekarzem.

Leki z retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A, mogą powodować u dziecka trudności z uczeniem, wady rozwojowe mózgu, choroby serca, a także nieprawidłowości w rozwoju uszu i twarzy. Stosowanie tych środków może także zwiększyć ryzyko poronienia.

Inne doustnie przyjmowane środki takie jak tetracyklina także są potencjalnie niebezpieczne dla płodu. Mogą niekorzystnie wpłynąć na zęby i kości dziecka.

Dobrą wiadomością dla przyszłych matek zmagających się z trądzikiem jest fakt, że wiele maści i żelów można używać bez obawy o dobro płodu. Wyjątkiem są leki z izotretynoiną, tretynoiną oraz adapalen. Bezpieczne są natomiast środki z nadtlenkiem benzoilu, niektórymi antybiotykami oraz preparaty nanosrebro w sprayu, które pomagają w przyspieszeniu gojenia zmian trądzikowych i zmian zapalnych skóry.

Zanim kobieta rozpocznie leczenie trądziku lub kiedy zachodzi w ciążę w czasie stosowania jakiegoś środka, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Opalanie się w ciąży

Opalenizna to reakcja obronna skóry na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym. Dłuższy kontakt z promieniami UV przyspiesza starzenie skóry i zwiększa ryzyko raka skóry.

W czasie ciąży skóra staje się zwykle bardziej wrażliwa i łatwiej ulega poparzeniu. Dlatego ciężarne powinny używać kremu z filtrem i unikać kontaktu ze słońcem.

Wiele kobiet w ciąży zauważa ponadto, że ich skóra szybciej zmienia kolor pod wpływem promieniowania słonecznego. W rezultacie możliwe jest wystąpienie nieregularnych ciemniejszych plamek na twarzy lub linii na brzuchu. Te zmiany mogą być jeszcze bardziej widoczne u kobiet, które opalały się.

Warto pamiętać, że leżenie godzinami na słońcu może prowadzić do przegrzania organizmu i odwodnienia. Ponadto promienie ultrafioletowe negatywnie wpływają na obecność kwasu foliowego w organizmie.

Kwas foliowy jest szczególnie istotny w ciągu kilku pierwszych tygodni ciąży, ponieważ chroni płód przed niektórymi wadami wrodzonymi, na przykład przed rozszczepem kręgosłupa. Dlatego ciężarne powinny unikać długotrwałego przebywania na słońcu, zwłaszcza na początku ciąży. Warto także przyjmować suplementy kwasu foliowego.

Odchudzanie w ciąży

Przejście na dietę w trakcie ciąży grozi niedoborem składników odżywczych. Mimo to wiele kobiet w ciąży rozważa odchudzanie. Lekarze są zgodni, że w ciąży nie należy gwałtownie zmieniać nawyków żywieniowych. Warto natomiast urozmaicić dietę, aby była bogata w składniki odżywcze.

W czasie ciąży zmieniają się procesy wewnętrzne, poziom cukru między posiłkami drastycznie spada, stąd uczucie u wielu kobiet, że są strasznie głodne i muszą podjadać między posiłkami. Dlatego też ciężko nastawić się na odchudzanie.

Istnieje także ryzyko, że dziecko nie będzie prawidłowo się rozwijać, toteż zamiast myśleć o dietach, przyszła matka powinna potraktować te 9 miesięcy jako czas zdrowego odżywiania się. To pomoże zgubić nadwagę po porodzie.

Należy pamiętać, że wzrost wagi jest nieunikniony, zalecane jest jednak nieprzybieranie na wadze więcej niż 10-12 kilogramów.

Tatuaż a ciąża

Robienie tatuażu w ciąży nie jest najlepszym pomysłem. Zresztą znalezienie tatuażysty, który podjąłby się tego zadania mogłoby być niełatwe. Przede wszystkim tatuowane osoby niekiedy mdleją w czasie zabiegu, co w przypadku ciężarnej kobiety mogłoby stanowić problem.

Ponadto, jeśli tatuaż wykonany został w niehigienicznych warunkach, istnieje ryzyko zarażenia się wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, a nawet HIV.

Ponadto skóra kobiet w ciąży jest bardziej wrażliwa i trudniej byłoby jej znieść ból. Nadmiar stresu z tym związany mógłby prowadzić do przedwczesnego porodu. Istnieje także ryzyko, że atrament używany przy robieniu tatuażu mógłby zostać wchłonięty przez ciało matki, co stanowi potencjalne zagrożenie dla płodu.

Najlepszym rozwiązaniem dla kobiety ciężarnej, której marzy się tatuaż, jest poczekanie z tym zabiegiem do porodu. Możliwe, że po urodzeniu dziecka zmieni zdanie odnośnie tatuażu.

Warto także pamiętać, że w czasie ciąży kobiety zwykle przybierają na wadze. Po schudnięciu tatuaż zrobiony przed porodem mógłby zmienić wygląd.

Gorąca kąpiel i sauna w ciąży

Gorąca kąpiel lub prysznic podnosi temperaturę ciała matki, co może być niebezpieczne dla jej dziecka. Badania wykazują, że przegrzanie organizmu może prowadzić u dziecka do wad wrodzonych dotyczących mózgu i kręgosłupa, na przykład do rozszczepu kręgosłupa.

Jednak ryzyko przegrzania jest mniejsze w przypadku gorącej kąpieli niż sauny lub jacuzzi; woda w wannie stosunkowo szybko traci ciepło, podczas gdy temperatura w jacuzzi lub saunie jest utrzymywana na stałym, wysokim poziomie.

Zaleca się, aby kobiety w ciąży nie korzystały z sauny, ponieważ zbyt wysoka temperatura, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży, może powodować wady wrodzone u płodu. Zwiększa się wtedy ryzyko wady cewy nerwowej.

Ponadto stała, wysoka temperatura w saunie może prowadzić do zasłabnięcia lub mdłości. Gorąco zmniejsza ciśnienie krwi, co wpływa na przepływ krwi do dziecka i jest niebezpieczne na każdym etapie ciąży.

Także w wannie ciężarna może poczuć się słabo lub dostać mdłości. Należy pamiętać, że zbyt niskie ciśnienie krwi wpływa na przepływ krwi do dziecka, co jest niebezpieczne na każdym etapie ciąży. Ponadto gorąca kąpiel zwiększa ryzyko krwawienia.

Zagrożenia dla płodu są różne. Nawet pozornie niewinne zabiegi, jak kąpiel w gorącej wodzie, mogą odbić się na zdrowiu dziecka. Wystarczy jednak zachować zdrowy rozsądek podczas pielęgnacji urody, a płodowi nie przytrafi się nic złego.

Bibliografia

  • Spencer P. MACIERZYŃSTWO - ciąża i poród, BOSZ, Olszanica 2003, ISBN 83-87730-96-3
  • Eisenberg A., Hathaway S., Murkoff H., W oczekiwaniu na dziecko - poradnik dla przyszłych matek i ojców, REBIS, Poznań 2004, ISBN 83-7301-429-2
  • Bień A. Opieka nad kobietą ciężarną, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3649-7
  • Lindemann O., Ortemberg A., Ciąża i poród naturalny, Bellona, Warszawa 2008, ISBN 978-83-11-10962-9

Niemowlę

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Kosmetyki Sweet Baby zostały wyprodukowane specjalnie dla dzieci. Mogą je stosować rodzice zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci.

Niemowlę

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Poród w domu kontra poród w szpitalu

Co mówią przepisy Jeszcze na początku XX wieku kobiety ciężarne rodziły w domu i nikt się temu nie dziwił. Dzisiaj, gdy słyszymy o porodzie domowym, pukamy się w czoło. To niebezpieczne i lekkomyślne - odradzamy przyszłej matce. Tymczasem okazuje się,...