Jakich produktów potrzebuje noworodek? Wbrew pozorom jest ich całkiem niewiele

Czego potrzebuje noworodek do pełni szczęścia? Kołyszących ramion, ciepłego mleka i suchej pieluszki. A może czegoś jeszcze?

Gdy zaszłam w ciążę, moje pierwsze myśli szybko powędrowały w kierunku wyprawki dla dziecka. Wyobraziłam sobie sterty ubranek, kosmetyków, zabawek, książeczek, gadżetów i akcesoriów. Wydawały mi się niezbędne. W miarę jak brzuszek rósł, ja wpadałam w coraz większy szał zakupów.

Zainwestowałam w ogromne liczby śpioszków, kupiłam kocyki, pieluszki tetrowe, oliwkę, olejek, kremy do pupy, kremy do ciałka i wiele, naprawdę wiele rzeczy, o których nawet wstyd wspominać. Do dziś albo leżą nietknięte, albo zużyłam je ja sama – dla dziecka okazały się zbędne. Mój maluszek najbardziej cieszył się z obecności mamy i taty.

Co jest zatem dziecku potrzebne? No właśnie. Czego potrzebuje noworodek? Bez jakich produktów nie może się obejść? Licząc na palcach, jest ich maksimum 5.

1. Te produkty kup

Noworodek, czyli dziecko do 4. tygodnia życia, najczęściej tylko je, śpi, robi siku lub kupę, czasem płacze.

Najważniejszą rzeczą będą więc pieluszki.

Aby skóra na pupie jak najkrócej miała kontakt z wilgocią (moczem) pieluszka powinna chłonąć ją w tempie błyskawicznym. Jak możemy to sprawdzić? Kiedy wylejemy na nią kubek ciepłej wody wystarczy dotknąć jej wewnętrznej strony i w ten sposób ocenimy stopień suchości.

Pieluszka powinna utrzymywać wilgoć z dala od pupy dziecka i pozostawać sucha nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Gdy zmieniacie dziecku pieluszkę, powinniście zauważyć, że jest napełniona, ale nie mokra. Po jej zdjęciu sprawdźcie, w jakim stanie jest skóra maluszka. Nawet niewielka wilgoć oznacza, że wybór pieluszek nie był najlepszy, ponieważ skóra ma ciągły kontakt z wilgocią.

Od pieluszki oczekujesz również, że nic nie wydostanie się z niej na zewnątrz. I słusznie, pieluszka powinna posiadać boczne falbanki, które zabezpieczą przed przeciekaniem. Warto wiedzieć, że, aby pieluszka dobrze spełniała swoje zadanie, nie może być za duża, ani za mała. Zbyt mała z pewnością będzie uwierała i ocierała delikatne ciało maluszka, a ze zbyt dużej zawartość z łatwością może wypłynąć na zewnątrz, brudząc ubranko i pościel.

Duży wpływ na kondycję skóry pod pieluszką ma jej prawidłowy dostęp do powietrza. Przewiewna powłoczka, zapewni świeżość, komfort oraz uchroni przed podrażnieniami i odparzeniami.

Pamiętam, że po porodzie pomyślałam sobie: może kupię pieluszki z niższej półki, nic się przecież nie stanie. A jednak – stało się. Mój syn dostał takich odparzeń, że jeszcze przez długi czas miałam wyrzuty sumienia. Mogłam przecież tego uniknąć, gdybym nie oszczędzała na jakości. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyłam na krem na odparzenia. Pieluszki zatem są takim produktem, który stoi w mojej hierarchii ważnych rzeczy dla dziecka na pierwszym miejscu.

Poza tym – noworodek to tak bezbronna jeszcze istota, że zasługuje na wszystko, co najbezpieczniejsze. Może przecież okazać się alergikiem, bo składniki niektórych pieluszek mogą mocno uczulać. Zazwyczaj właśnie tych tańszych. To dla mnie kolejny powód, by wybrać te z wyższej półki.

Drugi ważny produkt – chusteczki nawilżane. Owszem, można je zastąpić wacikiem nasączonym wodą, ale nie oszukujmy się, nie każdy rodzic ma na to czas.

Czym w takim razie się kierować przy wyborze chusteczek nawilżanych jednorazowych?

  • Przede wszystkim jeżeli na opakowaniu jest zawarta informacja: paraben free, alkohol free.
  • Czy posiada rekomendację Instytutu Matki i Dziecka oraz atest PZH.
  • Im krótszy skład, tym mniejsze ryzyko wystąpienia alergii.

Chusteczki muszą mieć odpowiedni skład. Mają zawierać możliwie najmniejszą ilość substancji zapachowych, konserwantów i stabilizatorów. Ich rolą jest oczyszczanie pupy, dlatego też mają być delikatne i mocno nawilżone. I tyle.

Co jeszcze? Oliwka lub olejek. Skóra noworodka często się łuszczy. To normalny proces spowodowany długim pobytem w wodach płodowych. Oliwka lub olejek mają za zadanie skórę nawilżyć i ułatwić jej złuszczanie.

Ostatnimi produktami, jakie poleciłabym mamom noworodków, są: krem nawilżający do buzi oraz woda morska do przemywania oczu lub oczyszczania noska malucha. I tyle. To naprawdę wystarczy.

2. Z tych produktów możesz zrezygnować

Co z kąpielą? – zapytają pewnie młode mamy. Ano nic. Noworodka kąpać należy w samej wodzie, a jeśli ma bardzo suchą skórę – w takiej z dodatkiem krochmalu lub wodzie po płatkach owsianych. Taki malec naprawdę nie ma gdzie się porządnie ubrudzić – kąpiel jest raczej formą zmycia potu, a nie faktycznych pozostałości po zabawie w piasku, jak to bywa u starszaków.

Odłożyłabym na bok także wszelkie gadżety – monitory oddechu, nianie elektroniczne i projektory-lampki. Dziecko najlepiej mieć przy sobie, no może parę metrów obok, jednak w jednym pomieszczeniu.

Karuzele, pluszaki i książeczki – są fajne, ale także nie dla noworodka. On potrzebuje… spokoju. A także przytulenia, dotyku i czułości. Lubi, gdy ma sucho i jest najedzony. Cała reszta zacznie się później.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Absolwentka filologii polskiej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Od lat związana z mediami. Swoją karierę rozpoczynała w 2007 roku w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W abcZdrowie.pl i Parenting.pl od roku. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny zdrowia, parentingu i edukacji. Fascynatka zdrowego trybu życia, medycyny naturalnej oraz metodyki nauczania dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

Redakcja parenting.pl, 2 tygodnie temu

Ważny Temat - Troskliwa pielęgnacja z marką Happy

Komentarze