Jaką pastę do zębów wybrać?

Leczą nadwrażliwe zęby, krwawiące dziąsła, wybielają i zapobiegają próchnicy. Wybór past do zębów jest spory. Czym zatem kierować się przy ich kupnie?

Do każdego schorzenia możemy dobrać właściwą pastę. Jej działanie jest wyraźnie zaznaczone na opakowaniu - wybielająca, zmniejszająca krwawienie, eliminująca przykry zapach z ust.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale na skład. Unikajmy tych mocno ścierających, by nie uszkodzić szkliwa. Pamiętajmy, że dzieci nie mogą używać past dla dorosłych, mają inne stężenie fluoru.

Fluorki i środki pieniące

Zacznijmy od składu pasty. Głównym składnikiem są związki fluoru, z wyjątkiem past dla niemowląt. Fluor wzmacnia szkliwo, zapobiega próchnicy. W paście znajdziemy także środki ścierne, to one czyszczą nam zęby. Usuwają resztki pożywienia, płytkę nazębną i bakterie.

W tubkach zawarte są również środki pieniące, np. laurylosiarczan sodu. Z kolei substancje konserwujące utrzymują wysoką jakość pasty przez cały okres ważności produktu.

Kolejne substancje, które kryją się w paście, to aromaty i substancje słodzące oraz barwniki.

Dla wrażliwych zębów

Gdy nasze szkliwo jest cienkie, a dzieje się tak w przypadku odsłoniętych szyjek, reagujemy na zimne, ciepłe, słodkie i kwaśne potrawy. Czujemy wówczas świdrujący, przeszywający ból. W tej sytuacji dentyści polecają pasty typu sensitive.

Ochraniają i uszczelniają kanaliki zębiny. W swoim składzie zawierają, np. azotan potasu, hydroksyapatyt. Zmniejszają też doraźnie dolegliwości bólowe.

Pasta do zębów przeciw próchnicy

W pastach występują związki fluoru (aminofluorki, fluorek sodu). Udowodniono, że wbudowują się w szkliwo zarówno u małych pacjentów, jak i dorosłych. Wzmacniają w stałych zębach zewnętrzną powłokę. Sprawiają, że ząb staje się twardszy i odporny na działanie kwasów oraz bakterii.

Zęby są także bardziej odporne na demineralizację. Substancje te zmniejszają ryzyko powstania próchnicy. Ważne jest tylko abyśmy szczotkowali zęby dwa razy dziennie, przynajmniej dwie minuty.

Podobne działanie wykazuje pasta z ksylitolem - hamuje rozwój bakterii.

Pasta, która chroni dziąsła

Jeżeli mamy problemy z dziąsłami, krwawią i są spuchnięte powinniśmy kupić specjalne pasty lecznicze. W ich składzie są wyciągi z ziół - z szałwi, eukaliptusa, anyżu. Te składniki działają antyseptycznie czyli odkażają.

W tego typu paście jest również mleczan glinu, który hamuje krwawienie i alantoina, która przyśpiesza gojenie i regenerujący koenzym Q 10.

Z kolei chlorheksydyna działa antybakteryjnie i redukuje płytkę nazębną. Nadmiar kamienia nazębnego prowadzi do chorób przyzębia.

Biały uśmiech

Pasty wybielające to takie które mają w składzie środki ścierające w formie granulek i wybielające. Ich zadaniem jest rozpuścić osad nazębny.

Pamiętać należy, że past wybielających nie wolno stosować codziennie. Mogą ścierać szkliwo.

Pasty dla dzieci

Pasta dla najmłodszych zawiera ksylitol i substancje smakowe. Ksylitol działa podobnie jak fluor, czyli zapobiega próchnicy.

Dla starszych dawka związków fluorku powinna być minimalna.Ważne jest by pasta dla maluchów nie zawierała np. sacharyny czy substancji konserwujących. Rodzice powinni dopilnować by dziecko nie połknęło pasty i dobrze wypłukało usta po umyciu zębów.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Absolwentka filologii polskiej i słowiańskiej. Od wielu lat związana z mediami, specjalizuje się w pisaniu reportaży. Pracę dziennikarską zaczęła w Tygodniku Lubelskim. Od 2008 pracowała w gazecie Moje Miasto Lublin, gdzie zajmowała się m.in. tematyką zdrowotną i społeczną, następnie z Polska Press, gdzie pisała teksty do wydania magazynowego. W abcZdrowie.pl od 2016 roku.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 2 tygodnie temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

, lub rodzice nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną (...) , dobrym rozwiązaniem może okazać się klub malucha...