Jaką pastę do zębów wybrać?

Leczą nadwrażliwe zęby, krwawiące dziąsła, wybielają i zapobiegają próchnicy. Wybór past do zębów jest spory. Czym zatem kierować się przy ich kupnie?

Do każdego schorzenia możemy dobrać właściwą pastę. Jej działanie jest wyraźnie zaznaczone na opakowaniu - wybielająca, zmniejszająca krwawienie, eliminująca przykry zapach z ust.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale na skład. Unikajmy tych mocno ścierających, by nie uszkodzić szkliwa. Pamiętajmy, że dzieci nie mogą używać past dla dorosłych, mają inne stężenie fluoru.

Fluorki i środki pieniące

Zacznijmy od składu pasty. Głównym składnikiem są związki fluoru, z wyjątkiem past dla niemowląt. Fluor wzmacnia szkliwo, zapobiega próchnicy. W paście znajdziemy także środki ścierne, to one czyszczą nam zęby. Usuwają resztki pożywienia, płytkę nazębną i bakterie.

W tubkach zawarte są również środki pieniące, np. laurylosiarczan sodu. Z kolei substancje konserwujące utrzymują wysoką jakość pasty przez cały okres ważności produktu. ****

Kolejne substancje, które kryją się w paście, to aromaty i substancje słodzące oraz barwniki.

Dla wrażliwych zębów

Gdy nasze szkliwo jest cienkie, a dzieje się tak w przypadku odsłoniętych szyjek, reagujemy na zimne, ciepłe, słodkie i kwaśne potrawy. Czujemy wówczas świdrujący, przeszywający ból. W tej sytuacji dentyści polecają pasty typu sensitive.

Ochraniają i uszczelniają kanaliki zębiny. W swoim składzie zawierają, np. azotan potasu, hydroksyapatyt. Zmniejszają też doraźnie dolegliwości bólowe.

Pasta do zębów przeciw próchnicy

W pastach występują związki fluoru (aminofluorki, fluorek sodu). Udowodniono, że wbudowują się w szkliwo zarówno u małych pacjentów, jak i dorosłych. Wzmacniają w stałych zębach zewnętrzną powłokę. Sprawiają, że ząb staje się twardszy i odporny na działanie kwasów oraz bakterii.

Zęby są także bardziej odporne na demineralizację. Substancje te zmniejszają ryzyko powstania próchnicy. Ważne jest tylko abyśmy szczotkowali zęby dwa razy dziennie, przynajmniej dwie minuty.

Podobne działanie wykazuje pasta z ksylitolem - hamuje rozwój bakterii.

Pasta, która chroni dziąsła

Jeżeli mamy problemy z dziąsłami, krwawią i są spuchnięte powinniśmy kupić specjalne pasty lecznicze. W ich składzie są wyciągi z ziół - z szałwi, eukaliptusa, anyżu. Te składniki działają antyseptycznie czyli odkażają.

W tego typu paście jest również mleczan glinu, który hamuje krwawienie i alantoina, która przyśpiesza gojenie i regenerujący koenzym Q 10.

Z kolei chlorheksydyna działa antybakteryjnie i redukuje płytkę nazębną. Nadmiar kamienia nazębnego prowadzi do chorób przyzębia.

Biały uśmiech

Pasty wybielające to takie które mają w składzie środki ścierające w formie granulek i wybielające. Ich zadaniem jest rozpuścić osad nazębny.

Pamiętać należy, że past wybielających nie wolno stosować codziennie. Mogą ścierać szkliwo.

Pasty dla dzieci

Pasta dla najmłodszych zawiera ksylitol i substancje smakowe. Ksylitol działa podobnie jak fluor, czyli zapobiega próchnicy.

Dla starszych dawka związków fluorku powinna być minimalna.Ważne jest by pasta dla maluchów nie zawierała np. sacharyny czy substancji konserwujących. Rodzice powinni dopilnować by dziecko nie połknęło pasty i dobrze wypłukało usta po umyciu zębów.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Absolwentka filologii polskiej i słowiańskiej. Od wielu lat związana z mediami, specjalizuje się w pisaniu reportaży. Pracę dziennikarską zaczęła w Tygodniku Lubelskim. Od 2008 pracowała w gazecie Moje Miasto Lublin, gdzie zajmowała się m.in. tematyką zdrowotną i społeczną, następnie z Polska Press, gdzie pisała teksty do wydania magazynowego. W abcZdrowie.pl od 2016 roku.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 2 miesiące temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 2 dni temu

1

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Maluch
Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...