Jak zachęcić dziecko do wycieczki edukacyjnej?

Nauka kojarzy się ze szkołą, a szkołę dzieci niekoniecznie lubią. Na szczęście wakacje tuż, tuż... więc wszystko może być już tylko zabawą... A zabawa w nazwie też brzmi o wiele lepiej. Stąd pomysł, aby maluchy, już od najmłodszych lat, edukować poprzez rozrywkę i to najlepiej na łonie przyrody.

Wieloletnie badania jednoznacznie wskazują, że dzieci uczące się w plenerze są nie tylko zdrowsze, ale mają lepsze stopnie, są mniej zestresowane i bardziej zmotywowane. Połączenie elementów edukacyjnych z ruchem na świeżym powietrzu przyspiesza przyswajanie faktów i zmienia podejście maluchów do samego procesu uczenia się. Wiele szkół wykorzystuje tę zależność, oferując dzieciom zajęcia przyrodnicze prowadzone wśród fauny i flory.

Polecane wideo:

Bałtów

Liczne atrakcje w Parku Bałtowskim.

Do takiego pomysłu mogą dołożyć się znacząco także rodzice, wykorzystując wolne weekendy i wakacje na wycieczki, w których nie zabraknie ciekawostek przyrodniczych, faktów historycznych czy prostych mechanizmów fizyko-chemicznych, które zaobserwować można w otaczającym nas świecie. Z pomocą przychodzą nam tutaj specjalnie przygotowane parki, których nie brakuje w całej Polsce, a które oferują malcom oprócz typowych rozrywek także ścieżki dydaktyczne, wystawy a nawet warsztaty.

Oto garść pomysłów na wykorzystanie rodzinnego czasu z pożytkiem dla intelektu i wiedzy naszych podopiecznych:

Oko w oko ze zwierzętami – ogrody zoologiczne, mini zoo, farmy i różnego typu zwierzyńce są świetną okazją, aby zapoznać maluchy z rodzimą i egzotyczną fauną. Chodzi tutaj nie tylko o rozpoznawanie gatunków i przyporządkowywanie je do gromady ssaków, ptaków czy gadów, ale także poznawanie zwyczajów i cykli życia zwierząt. Szczególnie cenne są więc miejsca, gdzie można obserwować zwierzęta żyjące poza klatkami – ich igraszki, wzajemne związki, karmienie czy współzawodnictwo. Czy to będą pszczoły wokół uli, czy biegające po wybiegu muflony, czy też pasące się na łące konie - z każdej takiej lekcji dziecko zapamięta o wiele więcej niż z książki.

Świetnym pomysłem na zabawę jest też odgadywanie głosów zwierząt czy tropienie ich śladów – dzieci od razu poczują w sobie zew przygody!

Rośliny też żyją – wycieczki po parkach, lasach i łąkach to wspaniała okazja, aby nauczyć się rozpoznawać drzewa, kwiaty i trawy – nie tylko z wyglądu, ale też z zamkniętymi oczyma, wykorzystując zmysł zapachu i czucia. Wycieczki na łono natury o różnych porach roku pomagają zrozumieć przemiany zachodzące w przyrodzie, a w konsekwencji także uwrażliwiają najmłodszych na konieczność szanowania i nie niszczenia zieleni. A kto nie lubi biegać i szukać dokoła wspaniałych okazów?

Historia zaklęta w kamieniu – jedną z najciekawszych lekcji, jakie można zafundować dzieciakom podczas wycieczki, jest z pewnością geologia. Zwłaszcza na terenach górzystych i skalistych znajdziemy miejsca, gdzie można obejrzeć fantastyczne pamiątki po historii sprzed setek tysięcy lat. Skamieliny, inkluzje i odciski skalne nie tylko przybliżą nam życie dawnych insektów czy gadów, ale nawet dinozaurów, których śladów w Polsce nie brakuje. A czy można wyobrazić sobie łatwiejsze zapamiętanie nazwy zauropoda czy dilofozaura niż dotknięcie ręką odcisku jego łapy.

Skanseny życia – dzieci nie będą się też na pewno nudzić, oglądając z bliska, jak żyli ich pra-pra-pradziadkowie. Skanseny i inne miejsca przygotowane, aby pokazywać dawne warunki mieszkaniowe, pracy mogą być wspaniałą pobudką dla wyobraźni i oczywiście pomocą w nauce historii (a także empatii - nie zawsze było tak prosto jak teraz - dzieci nie miały komórek, laptopów i tylu zabawek tylko od małego musiały pracować i pomagać rodzicom). W Polsce można oglądać nie tylko całe wioski sprzed kilku wieków, ale też osady średniowieczne a nawet ślady prehistorii. Zaznajomienie się z pracą dawnego młyna czy warsztatu garncarskiego to dla dzieci świetne przeżycie!

W butach małego naukowca – inny pomysł na spędzenie wolnego czasu to udział w warsztatach i pokazach, które zbliżają dzieci do prawdziwej nauki. Czy to będą podstawowe eksperymenty fizyczno-chemiczne, czy wycieczka do planetarium, czy też obóz paleontologiczny, gdzie można samodzielnie odkopać jakiś szkielet – maluchy mają szansę zarazić się apetytem na wiedzę i poznawanie świata. Animatorzy warsztatów potrafią przekazać wiele cennych informacji poprzez zabawę i śmiech, a dzieciaki szybko orientują się, że nauka ma swoje dobre strony.

Modele duże i małe – wśród oferty parków tematycznych czy rozrywkowo-edukacyjnych znajdziemy też wystawy modeli, które pomagają dzieciom zapamiętać, zrozumieć i nauczyć się faktów. Bardzo popularne są więc parki jurajskie (np. pierwszy w Polsce park z dinozaurami Jurapark Bałtów), gdzie można obejrzeć wiarygodne figury dinozaurów umiejscowione w naturalnym środowisku, które pomagają zrozumieć dzieciom proces ewolucji. Podczas spaceru ścieżkami dydaktycznymi rodzice mogą czytać dzieciom informacje z tablic, pokazywać, jakiej wielkości w porównaniu ze współczesnym człowiekiem były te gady. Warto przy wyborze parku tematycznego sprawdzić, jak zostały wykonane modele i wybrać taki park, w którym rzeźby wyszły spod ręki polskich rzeźbiarzy i powstały przy współpracy z naukowcami - autorytetami w dziedzinie paleontologii.

Legendy i gawędy – wreszcie, nauka przez zabawę obejmować może także zapoznawanie się podaniami, baśniami i legendami, w których jest wiele prawdy o przeszłości a także wspaniała pigułka dla wyobraźni. Spektakle teatralne w przyrodzie, warsztaty artystyczne, opowieści bajarzy czy spotkania z fantastycznymi postaciami (np. czarodziejki, czarownice z Sabathówek) to sposób, jak obudzić w dzieciach ciekawość a jednocześnie pomóc im pokonać własne lęki. Z czarownic słyną nasze Góry Świętokrzyskie.

Szukając pomysłów na wycieczkę edukacyjną, bierzmy pod uwagę zainteresowania dzieci i pozwólmy im też zabrać głos w podejmowaniu decyzji o konkretnym miejscu. Warto obejrzeć zawczasu strony internetowe parków i kompleksów turystycznych i dać najmłodszym prawo zdecydowania. A na miejscu zachęcajmy dzieci do przełamywania swoich barier, angażowania się w jak najwięcej aktywności i uważnego śledzenia ekspozycji, tablic interaktywnych czy ścieżek dydaktycznych. Nauka połączona ze świetną zabawą pozwala zbliżyć się do siebie dzieciom i rodzicom a potem w domu z entuzjazmem pogłębiać zdobytą wiedzę!

Tekst i fot.: blog Aktywnie z dzieckiem.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Wycieczki

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 2 tygodnie temu

5
Artykuły Wycieczki
Wycieczki

Bagażnik Chevroleta Cruze'a Kombi

Bagażnik Chevroleta Cruze'a Kombi

Duży bagażnik to zaleta, jaką powinien posiadać samochód rodzinny. W przestronnym bagażniku zmieści się nie tylko wózek, ale nawet sanki.

Wycieczki

Bałtów

Bałtów

Park w Bałtowie Liczne atrakcje w Parku Bałtowskim.Atrakcje parku Zwierzęta żyjące w parku.Dinozaury Jurapark Bałtów

Wycieczki

Atrakcje zimowe dla dzieci

Atrakcje zimowe dla dzieci

Liczne atrakcje dla dzieci w Zakopanem kuszą perspektywą spędzenia wymarzonych wakacji lub ferii. Zakopane było niegdyś mekką bohemy artystycznej, obecnie jest centrum rozrywki zwłaszcza zimowych, choć nie tylko, szaleństw. Miłośnicy jazdy na nartach,...

Wycieczki

Rodzina na wakacjach

Rodzina na wakacjach

Wypoczynek w ciepłych krajach Zanim wyjedziemy wraz z rodziną na wakacje w ciepłych krajach, warto wcześniej dobrze przygotować się do wyjazdu. Dzięki temu unikniemy w podróży wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Wycieczki

Na wakacje

Na wakacje

Wakacyjny wyjazd, to nie tylko wybór miejsca, ale konieczność spakowania wszystkich niezbędnych w czasie wypoczynku rzeczy.

Wycieczki

Tempomat

Tempomat

Cruise control Tempomat służy do pomiaru odległości od samochodu znajdującego się przed nami. Kiedy poprzedzający nas samochód zaczyna zwalniać, tempomat rozpoczyna hamowanie.

Wycieczki

Wczasy wellness

Wczasy wellness

Wellness to styl życia, dzięki któremu można osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu. A harmonia ta pozwoli cieszyć się życiem.