Tak wychowasz narcystyczne dziecko

Istnieją takie elementy wychowania, które z dziecka uczynią narcystyczną, pełną agresji osobę. Potwierdziły to badania hiszpańskich naukowców przeprowadzone na 591 uczniach z 20 różnych szkół.

Dzieci lubią naśladować

Doświadczeie lub widok przemocy to pierwszy z czynników rozwijających narcystyczne i agresywne zachowania u najmłodszych. Dr Esther Calvete autorka badań nad związkiem agresji i narcyzmu jest pewna, że agresja dzieci wobec rodziców czy przemoc wszkole są wynikiem podobnych zachowań rodziców – zarówno wobec siebie, jak i dzieci. Maluchy uczą się przemocy podczas obserwacji zachowań występujących w swojej rodzinie.

Polecane wideo:

Kolejnymi po agresji elementami są: brak uczuć oraz pozytywnej komunikacji w domu rodzinnym. Dzieci, które nie otrzymują wystarczającej uwagi, lub takie, których rodzicom przyświecają zasady liberalnego wychowania – mogą wykazywać zachowania narcystyczne.

Te dzieci nie przyjmują do wiadomości, że czegoś im nie wolno. Nie akceptują słowa „nie”. Uważają, że powinny otrzymywać wszystko, czego zapragną, a jeśli tego nie dostaną – starają się użyć przemocy do osiągnięcia celu.

Agresywny narcyz

– Jeśli rodzice nie wychowują swoich dzieci w poczuciu odpowiedzialności i szacunku, u maluchów bardzo szybko rozwiną się zachowania agresywne i narcystyczne. Ma to również miejsce w przypadku dzieci, których rodzice są gwałtowni – skomentowała dr Esther Calvete.

A jednak nie tylko zachowania matek i ojców wpływają na rozwój zaburzeń osobowości. Istotny jest również temperament maluchów, ale w znacznie mniejszym stopniu.

Podsumujmy – jeśli chcesz, by twoje dziecko zmieniło się w agresywnego narcyza, wystarczy, że będziesz stosować przemoc, unikać komunikacji, powstrzymasz się od okazywania uczuć, a na wszelkie wybryki malucha machniesz ręką. I jeszcze jedno – lepiej żebyś nie stosował się do żadnej z wymienionych wyżej zasad – dla dobra swojego i swoich dzieci.

Katarzyna Krupka, 8 miesięcy temu

Problemy w wychowaniu dziecka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Problemy w wychowaniu dziecka
Problemy w wychowaniu dziecka

Zadziorny maluch

Zadziorny maluch

Co robicie, kiedy dziecko po raz kolejny Was nie słucha? Znowu uderzyło kolegę, nie posprzątało zabawek, znowu biega po markecie i beztrosko oddala się od nas, ignoruje nasze polecenia lub co gorsza, robi nam na przekór.

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Jak sobie radzić z upartym dzieckiem?

Małe dzieci często chcą postawić na swoim tylko po to, aby udowodnić rodzicom, że mają rację. Jak sobie radzić małym uparciuchem?

Problemy w wychowaniu dziecka

Marudzenie u dziecka

Marudzenie u dziecka

Problemy wychowawcze z dziećmi powstają często jako efekt niewłaściwych decyzji ich rodziców.

Problemy w wychowaniu dziecka

Gdy dziecko skarży

Gdy dziecko skarży

? Jak ma się do tego wychowanie dziecka? Etap skarżenia przechodzi każdy maluch. Dorośli jednak stoją często przed dylematem – co robić? Przecież skarga (...) , w którym rodzeństwo by nie donosiło na siebie do rodziców....

Problemy w wychowaniu dziecka

Metoda Tomatisa

i głosu u dzieci i dorosłych (np. jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady wymowy, niewłaściwe używanie głosu powodujące chrypkę itp.). W trudnościach (...) szkolnych, np. dysleksji. W zaburzeniach komunikacji. W przypadku dzieci...

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak postępować z małym skarżypytą?

Jak postępować z małym skarżypytą?

Dzieci, które donoszą, nie są dobrze widziane w towarzystwie. Rówieśnicy nie chcą się z nimi bawić, przez co często funkcjonują one gdzieś (...) na marginesie grupy. Także przez rodziców skarżenie postrzegane jest jako oznaka nieporadności...

Problemy w wychowaniu dziecka

Skarżypyta

Skarżypyta

„Bo on mnie bije!", „Bo ona zabrała mi zabawkę!", „Bo on mnie przezywa!" - takie oskarżenia padają pod adresem niejednego dziecka, a dorośli często nie wiedzą, jak mają zareagować.

Problemy w wychowaniu dziecka

Jak radzić sobie z irytującymi nawykami dziecka?

Twoje dziecko dłubie w nosie, maluje po ścianach, a może ma inny denerwujący cię nawyk? Dowiedz się, jak je okiełznać i skierować jego energię (...) w inną stronę. Przytaczamy sprawdzone sposoby na to, w jaki sposób możesz przekonać...

Problemy w wychowaniu dziecka

Czy technologie to samo zło?

Czy technologie to samo zło?

Szkodzą czy pomagają? American Academy of Pediatrics jest zdania, że dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny korzystać z tabletów. Inną opinię (...) , psycholog dziecięcy, ekspert programu „Mistrzowie Kodowania Junior".W jakim wieku...