Jak wybrać syrop na kaszel?

Kaszel najczęściej nie jest izolowanym objawem, towarzyszy mu cały panel innych dolegliwości związanych z infekcją górnych dróg oddechowych (przeziębieniem).

Należy pamiętać, że najczęstsze zakażenia dróg oddechowych u dzieci mają etiologię wirusową i ich przebieg jest zazwyczaj samoograniczający się. Stosowane leczenie ma charakter wspomagający i najczęściej nie wpływa znacząco na czas trwania infekcji.

Polecane wideo:

W aptekach dostępne jest mnóstwo preparatów bez recepty, reklamowanych jako leki „na kaszel”, „na katar” czy „na przeziębienie”. Dlatego wybór syropu dla dziecka nie jest łatwą sprawą.

Dla dziecka przy przeziębieniu

Najważniejsze w postępowaniu z kaszlącym dzieckiem z infekcją wirusową górnych dróg oddechowych jest zadbanie o obfite nawodnienie pacjenta, co wpływa na rozrzedzenie i łatwiejszą ewakuację zalegającego w drogach oddechowych śluzu.

W przypadku gorączki należy stosować leki przeciwgorączkowo-przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub mający również działanie przeciwzapalne ibuprofen - obniżenie temperatury ciała dziecka zazwyczaj znacząco poprawia jego samopoczucie.

W celu złagodzenia kaszlu można stosować nebulizacje z soli fizjologicznej, które nawilżają błonę śluzową dróg oddechowych, dzięki czemu mają szansę zmniejszyć kaszel, działają również rozrzedzająco na zalegającą wydzielinę.

Co na kaszel dla dziecka?

Syropy przeciwkaszlowe są rzadko stosowane u dzieci. Ich działanie polega na hamowaniu odruchu kaszlu. Można się pokusić o ich podawanie u dzieci starszych, w początkowej fazie infekcji, w której występuje zwykle kaszel suchy, męczący.

Zastosowanie u dzieci znalazły preparaty zawierające dextrometorfan, butamirat czy, mającą mniej działań niepożądanych, stosunkowo niedawno wprowadzoną na rynek, lewodropropizynę.

Rzadko obecnie stosuje się u dzieci syropy wykrztuśne, zdecydowanie częściej podawane są leki rozrzedzające śluz (mukolityczne). Mają one zastosowanie w przypadku kaszlu mokrego, zmniejszając gęstość wydzieliny w drogach oddechowych, ułatwiają jej ewakuację.

Wśród tego typu leków można wymienić preparaty zawierające bromheksynę, ambroksol, acetylocysteinę, karbocysteinę czy ostatnio erdosteinę. Należy pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosowaniu leków mukolitycznych u najmłodszych dzieci, gdyż mogą one sobie nie poradzić z ewakuacją zwiększonej ilości wydzieliny z dróg oddechowych i efekt leczenia może być przeciwny do zamierzonego.

Powinniśmy również podawać ostatnią dawkę mukolityku w godzinach popołudniowych, a nie wieczornych, tak aby uniknąć zwiększonej ilości śluzu w drogach oddechowych w czasie snu dziecka.

Do innej grupy leków stosowanych w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i kaszlu należy fenspiryd. Lek ten ma działanie zarówno przeciwhistaminowe, jak i przeciwzapalne oraz spazmolityczne i może być stosowany niezależnie od rodzaju kaszlu i pory dnia.

Wybierając preparaty wspomagające leczenie przeziębienia dla dzieci, zwłaszcza małych, warto zwrócić uwagę na smak preparatu oraz objętość dawki i sposób podania, tak aby stosowane leczenie było jak najłatwiejsze do zaakceptowania dla dziecka.

Warto zaznaczyć, że wymienione wyżej preparaty działają w sposób objawowy, mają szansę złagodzić objawy i poprawić samopoczucie malucha, nie wpływają jednak najczęściej na czas trwania infekcji, a ich skuteczność nie ma stuprocentowego oparcia w badaniach naukowych.

Należy również pamiętać, że każdy lek może mieć działania niepożądane i mnożenie podawanych preparatów zwiększa prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Leczenie najmłodszych pacjentów, a także dzieci, u których objawy sugerują inną infekcję niż „zwykłe przeziębienie”, zawsze powinno odbywać się w porozumieniu z lekarzem.

Komentarze

Dyskusje na forum

Artykuły Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka
Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Inhalacje - jak, kiedy i czym inhalować?

Inhalacje - jak, kiedy i czym inhalować?

jest głodne, bo inhalacja sama w sobie wymaga od dzieci dużo cierpliwości. Najlepiej ją robić przed snem, aby udrożnić drogi oddechowe i rozgrzać (...) Inhalacje to od wieków stosowana metoda leczenia przeziębień, chorób...

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Co oznaczają różne rodzaje kaszlu?

Co oznaczają różne rodzaje kaszlu?

. Kaszel ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe z różnego rodzaju zanieczyszczeń i wydzieliny. Nie zawsze musi być objawem choroby. Kaszel (...) Kaszel u dzieci,...

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Zasady postępowania przy przeziębieniu i grypie

Zasady postępowania przy przeziębieniu i grypie

fazie choroby może ponownie pojawić się kaszel suchy wynikający z podrażnienia dróg oddechowych. Na kaszel mokry z gęstą wydzieliną stosuje się leki (...) częstość pracy serca i...

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Bańki na przeziębienie - czy to działa?

Bańki na przeziębienie - czy to działa?

baniek traktowane jest jak metoda walki m.in. z chorobami dróg oddechowych. Zaleca się stawiać je przede wszystkim dzieciom (powyżej pierwszego (...) . Przeciwwskazaniem są także choroby...

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Co możesz zrobić, aby dziecko nie złapało kaszlu?

Co możesz zrobić, aby dziecko nie złapało kaszlu?

przed kaszlem i innymi objawami infekcji zapewnią preparaty działające wzmacniająco. Warto rozważyć podawanie dziecku probiotyków, czyli specyfików (...) niebezpieczeństwo rozwoju infekcji dróg oddechowych,...

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Fakty i mity na temat kaszlu. Jaka jest prawda?

Fakty i mity na temat kaszlu. Jaka jest prawda?

także astma, krztusiec, gruźlica lub rak. U dzieci kaszel może być spowodowany również uszkodzeniem górnych dróg oddechowych lub mukowiscydozą (...) . Czy kaszel...

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Naturalne sposoby na kaszel

Naturalne sposoby na kaszel

oddechowych, ale może powodować dolegliwości bólowe, nie pozwala też spać. Warto łagodzić ten objaw, aby umożliwić dziecku spokojny odpoczynek (...) . Istnieje wiele naturalnych sposobów na kaszel....

Kaszel i choroby układu oddechowego dziecka

Kiedy dziecko nie chce przyjmować leków...

Kiedy dziecko nie chce przyjmować leków...

Każdy rodzic, który choć raz musiał stawić czoła chorobie własnego dziecka, doskonale wie, że podanie lekarstw wymaga determinacji i wyjątkowej (...) , ale to lek, który sprawi, że kaszel nie będzie cię...