Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Absolwentka filologii polskiej i słowiańskiej. Od wielu lat związana z mediami, specjalizuje się w pisaniu reportaży. Pracę dziennikarską zaczęła w Tygodniku Lubelskim. Od 2008 pracowała w gazecie Moje Miasto Lublin, gdzie zajmowała się m.in. tematyką zdrowotną i społeczną, następnie z Polska Press, gdzie pisała teksty do wydania magazynowego. W abcZdrowie.pl od 2016 roku.

Jak rodzice przyczyniają się do próchnicy u dzieci?

Nie myją zębów, a jak myją, to rzadko. Pierwsza wizyta u dentysty? Gdy dziecko skończy kilka lat. Dane są zatrważające.

Statystyki dotyczące próchnicy u dzieci przerażają. Co drugi trzylatek ma próchnicę. 85 proc. 6 latków, a do 18 roku aż 95 proc. dzieci ma dziurawe zęby. Dentyści mają kilkuletnich pacjentów, u których wykonują kanałowe leczenie.

Zadbany tata, zadbana mama, a dziecko ma zespute zęby - twierdzi dr Urszula Jarosz, stomatolog. Dentyści obwiniają rodziców, że nie przekazują dzieciom odpowiednich wzorców.

Długa lista zastrzeżeń

Listę otwiera brak należytej higieny u maluchów. Dzieci myją zęby szybko i niestarannie. Rodzice rzadko im przy tej czynności asystują. Tymczasem powinni przyglądać się, dawać wskazówki i sprawdzić stan zębów po umyciu.

Środowisko dentystyczne poruszyło jeszcze jedną kwestię. W niektórych wsiach na rodzinę przypada jedna szczoteczka do zębów. W tej sytuacji o należytą higienę trudno.

Niektóre maluchy nie mają w ogóle nawyku czyszczenia zębów albo zaczynają szczotkować je zbyt późno, gdy zęby bolą i są już zniszczone.

Rodzice powinni myć zęby już kilkumiesięcznym dzieciom, na początek należy przemywać jamę ustną bawełnianymi szmatkami.

Gdy dziecko skończy osiem miesięcy należy mu kupić pierwszą szczoteczkę do zębów. A pastę wprowadzamy gdy maluch kończy półtora roku. Lekarze są ostrożni, co do stosowania płynów do płukania. Wystarczy woda.

Rodzice nie śpieszą się też z pierwszą wizytą stomatologiczną. Powinna wypaść między szóstym a dwunastym miesiącem życia. Wtedy lekarz powie jak dbać o higienę jamy ustnej. Tymczasem rodzice przychodzą za późno, gdy dziecko ma skończone kilka lat i już zaawansowaną próchnicę.

6-letnie dzieci mają już kanałowe leczenie. Jeżeli u młodych pacjentów kanałowe leczenie jest w stałych zębach, to dentyści czasami decydują się na wyrwanie. Ząb obok ma szansę przesunąć się na miejsce wyrwanego - tłumaczy dr Urszula Jarosz.

Do dwóch lat żadnego cukru

Złe nawyki żywieniowe - prowadzą do próchnicy, apelują lekarze stomatolodzy i eksperci od żywienia.

- Według zaleceń dietetycznych WHO do drugiego roku życia nie powinno podawać się dziecku sacharozy. Tymczasem wynika, że 84 proc. rodziców słodzi dzieciom herbatki, podaje cukier w różnej postaci. Maluchy bardzo często piją słodkie soki – tłumaczy profesor Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultantka krajowa ds. stomatologii dziecięcej.

Dieta dzieci jest uboga w wapń i białko. Za to bogata w cukier i skrobię. Maluchy powinny jeść jak najwięcej serów białych, żółtych, ryb. A zdecydowanie ograniczyć  cukier czy produkty w których występuje syrop fruktozowo-glukozowy.

Na noc soczek, w dzień batonik

Eksperci uważają, że szybka droga do próchnicy to żywienie dziecka podczas snu słodkim mlekiem, kaszami czy sokami. Wpływ na stan zębów mają także nieregularne i niezdrowe przekąski.

 - Na placach zabaw często obserwuję, jak mamusie biegają za dziećmi ze słodką przekąską. Jestem za przekąską, ale niech to będzie jabłko, a nie baton i niech dziecko zje je siedząc, a nie biegając - wyjaśnia Ewa Ingalewicz, ekspert ds. żywienia.

Zmiana diety, zmiana nawyków.

Nie prawdą jest, że dziecko potrzebuje słodyczy. Każdy jest w stanie nauczyć dzieci jeść zdrowo, wystarczy chcieć i być konsekwentnym - twierdzi dr Urszula Jarosz.

Wystarczy kilka prostych zmian. Cukier zamienić na ksylitol. Słodzić miodem. Ograniczyć spożywanie soków, wprowadzić dni, w które można jeść słodycze.

- Nauczyć dziecko regularnych posiłków, przy stole, wprowadzić owoce i warzywa do diety - dodaje Ingalewicz. A przede wszystkim nauczyć higieny jamy ustnej.

Chodź, nie będzie bolało

Na bakier jest też z regularnością wizyt kontrolnych. Powód? Dzieci boją się dentystów i gabinetu.

- Jesteśmy przedstawiani w złym świetle. Powiedzenie maluchowi, że idzie do dentysty i nie będzie bolało albo, że pani mu nic złego nie zrobi nie nastraja go pozytywnie do nas i leczenia zębów - twierdzi Jarosz.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...