Trwa ładowanie...

Jak przygotować Komunię Świętą dziecka

 Aleksandra Miłosz
11.05.2015 07:11
Jak przygotować Komunię Świętą dziecka
Jak przygotować Komunię Świętą dziecka (Grafika / Shutterstock)

Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie w życiu religijnym dziecka. O ile rola dziecka w przygotowaniach do uroczystości ogranicza się zazwyczaj do odpowiedniego przygotowania duchowego, o tyle na rodziców spada ogrom obowiązków związanych z organizacją uroczystości. Przygotowania do przyjęcia Komunii przez dzieci to zazwyczaj gestia katechety i parafii, jednak odpowiednie przyjęcie gości, których zaprosimy na uroczystość dziecka należy do naszych obowiązków.

spis treści
Prezenty komunijne – co kupić chłopcu, a co dziewczynce?
Prezenty komunijne – co kupić chłopcu, a co dziewczynce? [11 zdjęć]

Gadżetem bardzo często wybieranym dla dziewczynek i chłopców jest laptop. Jego o wiele tańszą alternatywę

zobacz galerię

1. Ustal budżet

Rozpoczęcie przygotowań do organizacji przyjęcia komunijnego powinniśmy rozpocząć od ustalenia budżetu, który chcemy przeznaczyć na przygotowania komunijne. Weźmy pod uwagę każdy wydatek, związany z komunią, zaczynając od ubrania dziecka, a kończąc na ciastach, które pojawią się na przyjęciu. Taki kosztorys pomoże nam ocenić, ile pieniędzy będziemy potrzebować i z czego ewentualnie możemy zrezygnować.

2. Przygotuj listę gości

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Kiedy będziemy mieć ustalony budżet, sporządźmy listę gości, których chcielibyśmy zaprosić. Oprócz najbliższej rodzinny powinni to być rodzice chrzestni dziecka i dziadkowie. Jeśli utrzymujemy kontakt z dalszą rodziną i pozwala nam na to nasz budżet, to zaprośmy także innych krewnych dziecka. Z pewnością będzie dla niego ważne, aby w tym ważnym dniu towarzyszyło mu jak najwięcej bliskich mu osób. Zaproszenia rozdajmy przynajmniej na 3–4 tygodnie przed uroczystością i poprośmy o potwierdzenie obecności. Pomoże nam to zwłaszcza przy organizacji przyjęcia w restauracji.

3. W domu czy w restauracji?

Jeśli nie mieszkamy w dużym domu z ogromnym salonem, to trudno będzie nam przygotować przyjęcie komunijne na więcej niż 10–15 osób. Jeśli więc na liście gości znajduje się kilkanaście lub więcej osób, to rozważmy organizację przyjęcia w restauracji. Jeśli zdecydujemy się na obiad w domu, to musimy wcześniej przygotować całe menu, a potrawy ugotować z wyprzedzeniem tak, aby wystarczyło je tylko podgrzać.

Pod tym względem dużo wygodniejsze będzie zarezerwowanie miejsca w restauracji, w której będziemy musieli jedynie podać liczbę gości, ustalić menu i zapłacić. Pamiętajmy, że im większa liczba gości, tym większe koszty organizacji przyjęcia w restauracji, jednak to, jak dużo wyniesie rachunek zależy od tego, jak ekskluzywną restaurację wybierzemy. Ustalając menu w restauracji, zwróćmy też uwagę co wchodzi w skład ceny. Zazwyczaj jest to dwudaniowy obiad i deser, a za ciasto i komunijny tort trzeba zapłacić dodatkowo.

Mamy też trzecią opcję: możemy przygotować przyjęcie w domu, ale wcześniej zamówić katering, który zostanie przywieziony w dniu Komunii. Z pewnością zapłacimy dużo mniej niż w restauracji i nie będzie to wymagało od nas ciągłego stania w kuchni i przygotowywania kolejnych posiłków.

4. Strój dziecka

Od dostępnego budżetu zależy też to, jaki strój komunijny wybierzemy dla naszego dziecka. Parafie, w których są organizowane komunie często chcą ułatwić wybór rodzicom i nakazują jednakowe stroje liturgiczne. Jeśli nie, staniemy przed wyborem kupna białej sukienki komunijnej dla dziewczynki i białego garnituru dla chłopca, w obu przypadkach jest to koszt kilkuset złotych. Jeśli chodzi o dziewczynkę, to oprócz sukienki będzie potrzebować białej narzutki, która sprawdzi się w chłodniejszy dzień, białych butów oraz torebeczkę, do której włoży modlitewnik, różaniec i chusteczkę. Warto też wziąć pod uwagę to, jaką fryzurę będzie miała córka. Coraz bardziej popularna jest naturalność, czyli rozpuszczone włosy i delikatny wianuszek z żywych kwiatów.

5. Nie zapomnijmy o pamiątkach

Z pewnością do uwiecznienia uroczystości Komunii w kościele zostanie zatrudniony kamerzysta, który nagra przebieg całej mszy. Warto jednak pomyśleć o tym, aby na przyjęciu weselnym ktoś robił pamiątkowe zdjęcia. Niektórzy decydują się na profesjonalnego fotografa, jednak jest to duży wydatek. Znacznie lepiej jest poprosić jednego z gości, który dysponuje profesjonalnym sprzętem fotograficznym o wykonanie choćby kilku zdjęć. Będą one piękną pamiątką, zwłaszcza gdy po kilku latach wrócimy pamięcią do tego wyjątkowego dnia.

Nie warto jednak popadać w przesadę i organizować komunijnych przyjęć naszego dziecka na miarę małego wesela. Często jako rodzice zapominamy o tym, co najważniejsze, czyli samym sakramencie Pierwszej Komunii Świętej. Zamiast więc biegać i organizować kolejne atrakcje, lepiej porozmawiać z dzieckiem o tej ważnej uroczystości i uzmysłowić, że to nie przyjęcie czy prezenty są najważniejsze w tym dniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze