Jak przygotować dziecko do zajęć sportowych?

Dzieci przejawiają naturalną skłonność do zabawy i aktywności fizycznej. Odpowiednia dawka ruchu zapewnia maluchom prawidłowy rozwój oraz ma znaczący wpływ na ich dobre samopoczucie. Właściwie ukierunkowane zainteresowania mogą również zaowocować konkretnymi osiągnięciami w wybranej dziedzinie sportu. Ponieważ każda z dyscyplin rządzi się swoimi prawami, a prowadzenie zajęć z dziećmi wymaga posiadania wiedzy nie tylko z zakresu teorii sportu, ale i pedagogiki, powinni prowadzić je profesjonalnie przygotowani do tego instruktorzy.

Przygotowanie dziecka do zajęć sportowych

Dzieci, które chodzą na zajęcia sportowe powinny być odpowiednio do nich przygotowane i chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiedni strój i obuwie.

Przebieg treningu dla dzieci

Dobry wiek na pierwsze spotkanie ze sportem to 5-7 lat. Uczestnicy w tej kategorii wiekowej potrafią wykonywać polecenia osoby prowadzącej oraz dostosowywać się do przyjętych reguł. Pozwala na to również poziom rozwoju ich podstawowych sprawności motorycznych. Ruchy charakteryzuje celowość. Dzięki temu możliwe jest wprowadzanie zadań zabawowych i nauka techniki. By oswoić dziecko z przebiegiem zajęć, można udać się na nie jako obserwator jednej lekcji, by „z ławki” ocenić jakość treningu oraz motywację malucha do danego sportu.

Charakter lekcji zależy od wybranej przez dziecko dyscypliny. Do niej też rodzice muszą dostosować wyposażenie młodego sportowca, tak by od pierwszych zajęć czuł się na nich komfortowo i był przygotowany do czynnego udziału. Powinno to obejmować również sytuacje, kiedy pociecha trudno się aklimatyzuje i na początku chce się tylko przyglądać. Dzięki temu będzie mogła w każdej chwili dołączyć do grupy ćwiczących.

Odzież sportowa dla dzieci

Zajęcia mogą odbywać się na sali sportowej lub na dworze. Niezależnie od tego, obowiązuje na nich odpowiedni strój. Zazwyczaj jest to koszulka sportowa z krótkim rękawem i krótkie spodenki lub legginsy. Jeśli grupa nie ma z góry narzuconego koloru, warto wybierać odzież w barwach najbardziej lubianych przez dzieci. Będzie to stanowiło dodatkowe pozytywne wzmocnienie. Ważne, aby była ona wykonana z naturalnych materiałów, które pozwalają na swobodne oddychanie skóry podczas podejmowanej aktywności fizycznej. W niezbędniku znajdują się również zmienne obuwie i skarpetki. Powinny być one wykonane specjalnie z przeznaczeniem sportowym. Obuwie takie jest odpowiednio wyprofilowane, zabezpiecza stopę i kończynę od spodu (dobrze dobrana grubość podeszwy) oraz w miejscach szczególnie narażonych na kontuzje (np. ścięgno Achillesa). Być może przyda się także ręcznik. Strój powinien być zapakowany w materiałowy worek. Dzięki temu wszystkie rzeczy są w jednym miejscu, można je wygodnie spakować i ewentualnie przechować. Jeśli niezbędne są dodatkowe rekwizyty (np. własna rakieta tenisowa, kask jeździecki, narty), należy dziecko w nie wyposażyć. W wielu przypadkach można je natomiast wypożyczyć na czas trwania zajęć – zwłaszcza na początku przygody sportowej. Jeśli jednak motywacja do uprawiania danego sportu trwa, rodzice mogą pomyśleć o tym, aby stopniowo nabywać właściwy sprzęt.

Butelka wody

Na większości zajęć (wyjątek stanowi np. basen) niezbędna będzie również butelka wody, która pozwoli ugasić pragnienie oraz uzupełnić utracone podczas wysiłku płyny. Nie powinny to być kolorowe napoje bogate w cukier, gdyż te nie spełniają tu właściwej funkcji. Wodę można kupować w plastikowych butelkach lub przelewać do specjalnego bidonu.

Wszystkie niezbędne informacje można na ogół zaczerpnąć u źródła, a więc u instruktora prowadzącego konkretne zajęcia. Czasami ogłoszenia, co należy zabrać, widnieją przed salą treningową ośrodka sportowego lub na stronie internetowej. Warto sprawdzić wszystkie powyższe opcje.

Magda Piestrzyńska, 7 miesięcy temu

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci

Piłka nożna i dzieci Piłka nożna jest sportem, który uczy dzieci współdziałania i jednocześnie pomaga im dbać o kondycję fizyczną.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Wspaniały taniec utalentowanej pary kilkulatków

Takiego talentu zazdroszczą im nawet wieloletni tancerze. Mają umiejętności i taką energię, że zarażają nią wszystkich! Zobaczcie, jak wspaniale ruszają się te dzieciaki.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Lekcje karate dla dzieci

Lekcje karate dla dzieci

Karate dla malucha Istnieje wiele dodatkowych zajęć dla dzieci i warto zainwestować również w lekcje sportu, np. karate.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Kursy tańca dla dzieci

Kursy tańca dla dzieci

Kurs tańca w szkole "Bajla". Kurs zumby w „Strefie Rozwoju" Centrum Edukacji dla Dzieci i Dorosłych.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Piłka nożna dla dzieci

to z tego, że większość rodziców obawia się, że jest to mało konkretny i niepewny zawód oraz traktuje zainteresowanie dziecka jako chwilowe zajęcie (...) mięśnie oraz poprawia koordynację ruchową, ale też uczy je współpracy w grupie...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zabawy muzyczne dla dzieci

powinna być związana większość zajęć muzycznych w przedszkolu. Mogą to być zarówno zabawy ze śpiewem, jak również zajęcia powiązane ze słuchaniem

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Tańce dla przedszkolaków

Tańce dla przedszkolaków znajdują się w ofercie wielu przedszkoli, zarówno prywatnych, jak i państwowych. Nie ma wątpliwości co do tego, że zajęcia (...) coraz chętniej wybierają dla swoich dzieci placówki, w których...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Angielski dla przedszkolaków

kojarzenia i logicznego myślenia. ## Jak wybrać zajęcia angielskiego dla przedszkolaka? W wyborze zajęć języka angielskiego rodzice powinni (...) Angielski dla przedszkolaków to jedna z ofert edukacyjnych...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zabawy muzyczne

? ## Popularne zabawy muzyczne dla przedszkolaków * Zabawa ruchowo-muzyczna umożliwiająca nazwanie części ciała i stymulująca rozwój motoryki. Tekst