Jak powiedzieć szefowi o ciąży?

W pierwszym trymestrze lekarze radzą kobietom, aby na siebie szczególnie uważały, gdyż jest to okres obarczony największym ryzykiem poronienia. Z reguły też w tym czasie kobieta stara się ów fakt ukryć przed osobami z otoczenia zawodowego, a zwłaszcza przed pracodawcą. Z różnych względów warto jednak rozważyć wczesne powiadomienie swojego przełożonego w otwartej rozmowie z nim.

Kiedy powiedzieć szefowi o ciąży?

Rzecz w tym, że prędzej czy później rozmowa ta musi się odbyć, ponieważ nie da się ukryć ciąży aż do rozwiązania. Dobrze by było, gdyby ciężarna pracownica spróbowała wyobrazić sobie siebie w roli szefa, dla którego z pewnością informacja o ciąży jest powodem do wprowadzenia zmian w zakładzie pracy, choćby w związku z podziałem obowiązków.

Polecane wideo:

Ponadto uczciwie ze strony pracownicy będzie, jeśli szef dowie się bezpośrednio od niej, że spodziewa się ona dziecka, niż miałby być poinformowany o tym fakcie drogą plotki, na przykład podczas przerwy na kawę, w firmowym bufecie.

Do tej ważnej skądinąd dla was obojga rozmowy warto dobrze się przygotować. Wybierz odpowiedni moment na taką rozmowę, czyli taki, w którym szef będzie miał dla ciebie chwilę i w którym poczujesz się przez niego wysłuchana. Niektórzy lekarze doradzają, aby o ciąży nie informować zbyt wcześnie, inni zwracają uwagę na warunki pracy, w jakich przebywa kobieta.

Jeśli twoja praca jest szczególnie uciążliwa, wymagająca od ciebie dość intensywnego wysiłku fizycznego lub masz kontakt z chemikaliami, to lepiej wybrać jak najwcześniejszy moment na to, by o swoim stanie porozmawiać z przełożonym. Podeprzyj się w trakcie tej rozmowy zaświadczeniem od lekarza, na którym widnieje adnotacja o twojej ciąży.

Jak przygotować się do rozmowy o ciąży?

Pamiętaj, że szefa należy poinformować o wieku ciąży, o terminie planowego rozwiązania, ewentualnych badaniach, które będziesz musiała wykonać w godzinach pracy i o tym, czy twoje samopoczucie jest na tyle dobre, że zamierzasz kontynuować pracę niemal do samego porodu, czy też wolałabyś część obowiązków wykonywać w domu lub na miesiąc lub dwa przed porodem w ogóle zrezygnować z pracy i przejść na L4.

Czasem stan zdrowia, samopoczucia i przesłanki medyczne od początku ciąży skłaniają kobiety do zrezygnowania z pracy i wówczas są one na zwolnieniu lekarskim do końca ciąży. O tym także warto poinformować pracodawcę. Spróbuj w tej sytuacji zastanowić się, czy możesz polecić pracodawcy kogoś kompetentnego na twoje miejsce.

Poinformuj swojego szefa, czy po urlopie macierzyńskim chcesz wrócić do pracy, czy też zamierzasz skorzystać także z urlopu wychowawczego. Tym samym zrobisz na szefie wrażenie osoby, która poważnie traktuje swoje obowiązki i troszczy się o dobro i sprawne funkcjonowanie firmy. Pamiętaj, twoja ciąża nie musi wykluczyć cię z życia zawodowego, jeśli sama czujesz się dobrze, a twoja ciąża nie należy do zagrożonych.

Każda ciężarna pracownica musi znać swoje prawa i obowiązki. Powinna wiedzieć też, jakie prawa i obowiązki wobec niej ma pracodawca. Tylko wobec przejrzystych argumentów nawet najtrudniejsza rozmowa może okazać się konstruktywna i przynieść korzyści dla obu stron.

DYSKUSJE NA FORUM

Poród

Nova2 • ostatni post 2 tygodnie temu

1

Żylaki

~nikolani • ostatni post 2 tygodnie temu

5
Artykuły Pracownica w ciąży – kiedy poinformować szefa?
Pracownica w ciąży – kiedy poinformować szefa?

Zaświadczenie o byciu w ciąży

Zaświadczenie o byciu w ciąży

Pracownica w ciąży podlega specjalnym przywilejom, wynikającym z Kodeksu pracy.

Pracownica w ciąży – kiedy poinformować szefa?

Kiedy powiedzieć w pracy o ciąży?

ze zwolnieniem z pracy. Dlatego też dla wielu kobiet decyzja o tym, kiedy i w jaki sposób poinformować szefa o odmiennym stanie jest trudna (...) . Decyzja o poinformowaniu przełożonego o ciąży Kobiety...

Pracownica w ciąży – kiedy poinformować szefa?

Zaświadczenie o ciąży

Pracownica w ciąży podlega specjalnym przywilejom, wynikającym z Kodeksu pracy. Jednak żeby mogła z nich w pełni korzystać, musi przedłożyć (...) , aby otoczyć pracownicę właściwą opieką i ochroną...

Problemy w wychowaniu dziecka

Niskie poczucie własnej wartości u dzieci

Niskie poczucie własnej wartości u dzieci

, nawet jeśli temat jest mu bardzo bliski. Nie bierze udziału w szkolnych zabawach, nie lubi występować publicznie, czuje się sparaliżowane kiedy ma powiedzieć (...) , powiedz o tym dziecku i obiecaj, że wrócicie do tej rozmowy,...

Dziecięce choroby

Niezwykła sesja dzieci z zespołem Downa

Niezwykła sesja dzieci z zespołem Downa

zwykłe czynności i są w swoim żywiole. Dlatego trzeba im powiedzieć, że zdjęcia to zabawa i uchwycić momenty naturalnej radości. Wszystkie sesje trwały

Kuchnia nastolatka

Drożdżówki wracają do sklepików

Drożdżówki wracają do sklepików

, orkiszowej i dodając do niej owoce, takie jak śliwki, wiśnie, jagody, maliny, jabłka.Czy mimo wszystko możemy powiedzieć, że drożdżówki są lepsze

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Sprawdzone sposoby na zdrową skórę niemowląt

Sprawdzone sposoby na zdrową skórę niemowląt

Kiedy słońce świeci, czujemy się świetnie - jednak nie można tego samego powiedzieć o skórze dziecka. Możesz używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym

Wspólne spędzanie czasu

Jak grać w "Wonderbook: Księga Czarów"?

Jak grać w "Wonderbook: Księga Czarów"?

może od razu powiedzieć, jakie rzuca zaklęcie. Jednym z elementów gry wideo są zabawne papierowe scenki, które pomagają zapoznać się z anegdotami na temat zaklęć i historiami ich powstawania.