Jak pomóc partnerowi stać się lepszym ojcem?

Zauważyłaś, że twój partner woli pracować poza domem, niż zajmować się waszą pociechą? Ojcowskie obowiązki wydają się go przerastać? Jesteś w stanie mu pomóc! Oto lista 6 rzeczy, które może zrobić kobieta, aby jej mężczyzna bardziej zaangażował się w tacierzyństwo.

Przyjmij jego perspektywę

Postaraj się spojrzeć na daną sytuację z punktu widzenia ojca waszej pociechy. Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o zajmowanie się dzieckiem, matki mierzą najczęściej mężów swoją miarą i ciężko jest im przyjąć do wiadomości, że inne rozwiązanie nie zawsze jest gorsze. Przez to spora część podejmowanych przez panów działań w oczach matek po prostu nie zdaje egzaminu. Wrażliwość kobiety różni się jednak od tej męskiej, dlatego krytykowanie wszystkiego, co jest nie po naszej myśli, może doprowadzić do sytuacji, w której partner całkowicie zdystansuje się od domowych spraw, pozostawiając wszystkie związane z nim obowiązki na barkach żony. Trzeba przyznać, że trudno dziwić się takiemu zachowaniu.

Polecane wideo:

Traktuj go jak partnera, nie jak pomocnika

Kobiety powinny zmienić swoje wyobrażenie na temat oczekiwań wobec ukochanych. Panowie także muszą przestać myśleć o sobie w kategoriach osoby jedynie asystującej matce. Prośba o pomoc tylko utwierdza ojców w przekonaniu, że nie biorą bezpośredniego udziału w wychowaniu, a tylko „pomagają”. O wiele lepiej sprawdza się sprawiedliwy podział obowiązków. Dzięki temu mężczyzna ma świadomość swojej roli.

Nie zapomnij o pochwałach

Mężczyźni zazwyczaj nie lubią robić rzeczy, które sprawiają, że czują się niekompetentni. Jednocześnie wcale nie w mniejszym stopniu niż kobiety uwielbiają komplementy utwierdzające ich w przekonaniu, że się sprawdzają. Przynajmniej od czasu do czasu powiedz ojcu waszego dziecka, że radzi sobie świetnie, pozwól ponownie wykonać daną czynność, nawet wtedy, gdy masz wrażanie, że ty zrobiłabyś to o niebo lepiej. W pewnym momencie opanuje ją do perfekcji, poczuje, że to, co robi ma sens, a tobie ubędzie obowiązków.

Nie bądź strażnikiem

Kiedy wasz maluch popłakuje, pozwól partnerowi spróbować go uspokoić, nawet jeśli masz pewność, że na jego miejscu poradziłabyś sobie w sekundę. Wykaż się choć odrobiną cierpliwości, przestań zaglądać mu przez ramię, by upewnić się, że wszystko jest po twojej myśli. Zapewne nie jest i ma prawo nie być. Mężczyźni i kobiety mają odmienne podejście do pewnych aspektów wychowania, co jest całkowicie naturalne. Panowie muszą zapamiętać, że osiągnięcie sukcesu możliwe jest dzięki praktyce, dlatego nie wyręczajmy ich we wszystkim i nie kontrolujmy dosłownie każdego ruchu.

Przyznaj, że nie możesz podołać wszystkiemu sama

Twój małżonek czy partner musi wiedzieć, że – owszem – jesteś zaradną mamą, jednak jak każdy, masz swoje limity. Daj mu do zrozumienia, że nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego. Świadomość, że coś zależy wyłącznie od niego, pomoże mu dobrowolnie przejąć inicjatywę.

Użyj odpowiedniej terminologii

Podczas podziału obowiązków wiele par ma problem z odpowiednim zdefiniowaniem słowa „praca”. Aby uświadomić partnerowi, że zajmowanie się domem i dzieckiem wymaga olbrzymiego nakładu sił, raz na jakiś czas poproś go na przykład o to, by przygotował obiad czy zrobił zakupy. Być może pozwoli mu to zrozumieć, że obowiązki matki to nie przelewki.

Mężczyźni nie zawsze wiedzą, jak okazać swoje zainteresowanie i troskę. Często po prostu boją się kompromitacji i wolą czuwać nad wszystkim z bezpiecznej odległości. Warto zatem wesprzeć ich w ojcostwie. Partnerstwo pozwoli w większym stopniu zrozumieć potrzeby drugiej osoby i sprawi, że wykonywanie codziennych obowiązków stanie się o wiele mniej czasochłonne.

Anna Kołodziejczyk, ponad rok temu

Relacje między rodzicami

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy...

DzIaBoNg • ostatni post 2 tygodnie temu

5
Artykuły Relacje między rodzicami
Relacje między rodzicami

Kontakty matki z córką

Kontakty matki z córką

Wzajemne relacje między matką i córką są bardzo istotne, szczególnie w życiu nastolatki.

Relacje między rodzicami

4 rzeczy, których nie wypada robić matce

4 rzeczy, których nie wypada robić matce

Czasami odnoszę wrażenie, że według niektórych osób kobiety po urodzeniu dziecka powinny przywdziać worek jutowy, założyć czepek na włosy i spłonąć w ogniu poświęcenia dla rodziny. Matka powinna być spokojna, wyważona, opanowana, grzeczna i potulna. Jeśli...

Relacje między rodzicami

Kariera

Kariera

Wiemy, że tempo nadaje jej smak, że wiara w lepszą przyszłość pomaga nam napędzać ten motor, który gna nas co dzień do pracy i innych obowiązków. Ale czy naprawdę warto? Czy musimy tak pędzić?

Relacje między rodzicami

Rozkład zadań w rodzinie

Rozkład zadań w rodzinie

Jak nie zwariować w natłoku obowiązków i jak nie znaleźć się w sytuacji, w której wszystko wali Ci się na głowę? Dziecko i prowadzenie domu, to stanowczo za dużo dla jednej osoby, oto porady, które pomogą Ci się z tym wszystkim uporać. Kiedy kobieta...

Relacje między rodzicami

Focus na karierę

Focus na karierę

Z zewnątrz - jest pięknie. Mam męża, który dobrze zarabia, cudowne dziecko, pracę, mieszkanie, samochód i psa. Jestem wykształcona - ukończyłam Uniwersytet, dwie specjalizacje, znam bardzo dobrze język angielski, pracuję z obcokrajowcami. Po prostu BAJKA....

Relacje między rodzicami

Intymne relacje w związku

Intymne relacje w związku

Dobre relacje między rodzicami są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Relacje między rodzicami

Konflikty między rodzicami

na sobie, na zgodzie i wynegocjowaniu wspólnego stanowiska. Kiedy jednak konflikty między rodzicami nasilają się, a do tego dochodzą rozwiązania siłowe i rękoczyny (...) i żywiołową gestykulacją. Niewielu zdaje sobie...

Relacje między rodzicami

7 rzeczy, o których powie Ci tylko inna mama

7 rzeczy, o których powie Ci tylko inna mama

Istnieją pewne fakty związane z macierzyństwem, o których przyszła mama dowie się tylko od kobiety, która już urodziła swoje dziecko. Przyjście na świat nowego członka rodziny zmienia nie tylko ciało kobiety, ale również nawyki, a także postrzeganie...