Jak pomóc partnerowi stać się lepszym ojcem?

Zauważyłaś, że twój partner woli pracować poza domem, niż zajmować się waszą pociechą? Ojcowskie obowiązki wydają się go przerastać? Jesteś w stanie mu pomóc! Oto lista 6 rzeczy, które może zrobić kobieta, aby jej mężczyzna bardziej zaangażował się w tacierzyństwo.

Polecane wideo:

1. Przyjmij jego perspektywę

Postaraj się spojrzeć na daną sytuację z punktu widzenia ojca waszej pociechy. Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o zajmowanie się dzieckiem, matki mierzą najczęściej mężów swoją miarą i ciężko jest im przyjąć do wiadomości, że inne rozwiązanie nie zawsze jest gorsze. Przez to spora część podejmowanych przez panów działań w oczach matek po prostu nie zdaje egzaminu. Wrażliwość kobiety różni się jednak od tej męskiej, dlatego krytykowanie wszystkiego, co jest nie po naszej myśli, może doprowadzić do sytuacji, w której partner całkowicie zdystansuje się od domowych spraw, pozostawiając wszystkie związane z nim obowiązki na barkach żony. Trzeba przyznać, że trudno dziwić się takiemu zachowaniu.

2. Traktuj go jak partnera, nie jak pomocnika

Kobiety powinny zmienić swoje wyobrażenie na temat oczekiwań wobec ukochanych. Panowie także muszą przestać myśleć o sobie w kategoriach osoby jedynie asystującej matce. Prośba o pomoc tylko utwierdza ojców w przekonaniu, że nie biorą bezpośredniego udziału w wychowaniu, a tylko „pomagają”. O wiele lepiej sprawdza się sprawiedliwy podział obowiązków. Dzięki temu mężczyzna ma świadomość swojej roli.

3. Nie zapomnij o pochwałach

Mężczyźni zazwyczaj nie lubią robić rzeczy, które sprawiają, że czują się niekompetentni. Jednocześnie wcale nie w mniejszym stopniu niż kobiety uwielbiają komplementy utwierdzające ich w przekonaniu, że się sprawdzają. Przynajmniej od czasu do czasu powiedz ojcu waszego dziecka, że radzi sobie świetnie, pozwól ponownie wykonać daną czynność, nawet wtedy, gdy masz wrażanie, że ty zrobiłabyś to o niebo lepiej. W pewnym momencie opanuje ją do perfekcji, poczuje, że to, co robi ma sens, a tobie ubędzie obowiązków.

4. Nie bądź strażnikiem

Kiedy wasz maluch popłakuje, pozwól partnerowi spróbować go uspokoić, nawet jeśli masz pewność, że na jego miejscu poradziłabyś sobie w sekundę. Wykaż się choć odrobiną cierpliwości, przestań zaglądać mu przez ramię, by upewnić się, że wszystko jest po twojej myśli. Zapewne nie jest i ma prawo nie być. Mężczyźni i kobiety mają odmienne podejście do pewnych aspektów wychowania, co jest całkowicie naturalne. Panowie muszą zapamiętać, że osiągnięcie sukcesu możliwe jest dzięki praktyce, dlatego nie wyręczajmy ich we wszystkim i nie kontrolujmy dosłownie każdego ruchu.

5. Przyznaj, że nie możesz podołać wszystkiemu sama

Twój małżonek czy partner musi wiedzieć, że – owszem – jesteś zaradną mamą, jednak jak każdy, masz swoje limity. Daj mu do zrozumienia, że nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego. Świadomość, że coś zależy wyłącznie od niego, pomoże mu dobrowolnie przejąć inicjatywę.

6. Użyj odpowiedniej terminologii

Podczas podziału obowiązków wiele par ma problem z odpowiednim zdefiniowaniem słowa „praca”. Aby uświadomić partnerowi, że zajmowanie się domem i dzieckiem wymaga olbrzymiego nakładu sił, raz na jakiś czas poproś go na przykład o to, by przygotował obiad czy zrobił zakupy. Być może pozwoli mu to zrozumieć, że obowiązki matki to nie przelewki.

Mężczyźni nie zawsze wiedzą, jak okazać swoje zainteresowanie i troskę. Często po prostu boją się kompromitacji i wolą czuwać nad wszystkim z bezpiecznej odległości. Warto zatem wesprzeć ich w ojcostwie. Partnerstwo pozwoli w większym stopniu zrozumieć potrzeby drugiej osoby i sprawi, że wykonywanie codziennych obowiązków stanie się o wiele mniej czasochłonne.

Anna Kołodziejczyk, ponad rok temu

Relacje między rodzicami

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Relacje między rodzicami
Relacje między rodzicami

Kontakty matki z córką

Kontakty matki z córką

Wzajemne relacje między matką i córką są bardzo istotne, szczególnie w życiu nastolatki.

Relacje między rodzicami

Focus na karierę

Focus na karierę

Z zewnątrz - jest pięknie. Mam męża, który dobrze zarabia, cudowne dziecko, pracę, mieszkanie, samochód i psa. Jestem wykształcona - ukończyłam Uniwersytet, dwie specjalizacje, znam bardzo dobrze język angielski, pracuję z obcokrajowcami. Po prostu BAJKA....

Relacje między rodzicami

Intymne relacje w związku

Intymne relacje w związku

Dobre relacje między rodzicami są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Relacje między rodzicami

Kariera

Kariera

Wiemy, że tempo nadaje jej smak, że wiara w lepszą przyszłość pomaga nam napędzać ten motor, który gna nas co dzień do pracy i innych obowiązków. Ale czy naprawdę warto? Czy musimy tak pędzić?

Relacje między rodzicami

Rozkład zadań w rodzinie

Rozkład zadań w rodzinie

Jak nie zwariować w natłoku obowiązków i jak nie znaleźć się w sytuacji, w której wszystko wali Ci się na głowę? Dziecko i prowadzenie domu, to stanowczo za dużo dla jednej osoby, oto porady, które pomogą Ci się z tym wszystkim uporać. Kiedy kobieta...

Relacje między rodzicami

Życie z Otello, czyli jak choroba może zniszczyć rodzinę?

W konfliktach między rodzicami jedną z ofiar jest dziecko, które przeważnie nie rozumie sytuacji. Bardzo łatwo jest manipulować dzieckiem, grać (...) prosić o pomoc rodziców i teściów, którzy trzymali...

Relacje między rodzicami

Konflikty między rodzicami

na sobie, na zgodzie i wynegocjowaniu wspólnego stanowiska. Kiedy jednak konflikty między rodzicami nasilają się, a do tego dochodzą rozwiązania siłowe i rękoczyny (...) i żywiołową gestykulacją. Niewielu zdaje sobie...

Relacje między rodzicami

7 rzeczy, o których powie Ci tylko inna mama

7 rzeczy, o których powie Ci tylko inna mama

Istnieją pewne fakty związane z macierzyństwem, o których przyszła mama dowie się tylko od kobiety, która już urodziła swoje dziecko. Przyjście na świat nowego członka rodziny zmienia nie tylko ciało kobiety, ale również nawyki, a także postrzeganie...

Relacje z dziećmi

Jak być lepszym rodzicem? Kilka rad

Jak być lepszym rodzicem? Kilka rad

. To pomoże ci stać się lepszym rodzicem. Okaż rozsądek Dobry rodzic to taki, który w równym stopniu kieruje się emocjami i rozsądkiem, opierając