Jak pokonać strach przed szczepieniami?

Zapłakane, przestraszone i wtulone w rodziców dzieci – to częsty widok w przychodniach. Boją się igieł, a co za tym idzie obowiązkowych szczepień. Chociaż rodzice wiedzą, że iniekcje są dla dobra pociech, żaden nie chce widzieć bólu i cierpienia na twarzy ukochanego malucha. Światowa Organizacja Zdrowia chce, by szczepienia przestały się kojarzyć z bólem i przykrym obowiązkiem. Co można zrobić, by zmienić ten negatywny wizerunek?

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje ryzyko, że złapie ono jakąś niepożądaną chorobę....

Polecane wideo:

Traumatyczne doświadczenia

Pierwsze wbicie igły odbywa się już w pierwszym dniu życia dziecka. Maluch dostaje szczepionkę przeciwko WZW typu B oraz gruźlicy. Do 19. roku życia dziecko przechodzi jeszcze 20 innych iniekcji, które mają ochronić je przed groźnymi schorzeniami.

Niestety złe wspomnienia sprawiają, że wielu najmłodszych panicznie boi się nie tylko zastrzyków, ale też lekarzy i pielęgniarek. Ból w czasie szczepienia sprawia, że rodzice z niechęcią podchodzą do obowiązku i obawiają się kolejnych iniekcji. Część przekłada szczepienia, a niektórzy całkowicie z nich rezygnują. Nie chcą patrzeć na cierpienie dziecka i być tymi, którzy je na nie skazują.

To jednak nie wszystko – coraz więcej opiekunów obawia się skutków ubocznych szczepionek. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce z roku na rok rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. W ubiegłym roku ponad 12 tys. maluchów nie dostało obowiązkowych dawek. Dla porównania, w 2010 roku tylko 2,5 tys. dzieci nie zostało zaszczepionych.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na świecie co piąte dziecko nie dostało rutynowych szczepień chroniących przed zagrażającymi życiu chorobami. Każdego roku aż 1,5 miliona umiera w wyniku schorzeń, których można było uniknąć dzięki szczepieniom. Zapewnienie dostępu do szczepionek w najbiedniejszych rejonach świata to jeden z podstawowych celów WHO.

Rośnie jednak liczba nieszczepionych dzieci również w krajach wysoko rozwiniętych. Specjaliści twierdzą, że ból towarzyszący iniekcjom to jeden z powodów, dla których wielu rodziców rezygnuje ze szczepień. Właśnie dlatego WHO przygotowała specjalne instrukcje dla personelu medycznego i rodziców, które mają sprawić, że szczepionki przestaną być tak bolesnym i trudnym doświadczeniem.

Szczepienia bez bólu

Jak zredukować ból podczas szczepienia? WHO chce podążyć za wzorem Kanady, gdzie opracowano schemat postępowania, dzięki któremu można znacząco zmniejszyć przykre odczucia dzieci.

Korzystając z kanadyjskiego doświadczenia, WHO opracowało kilka wskazówek. Przede wszystkim personel medyczny powinien być opanowany i współpracować z dzieckiem oraz opiekunami. W czasie wizyty specjalista musi stosować neutralne słownictwo, by dodatkowo nie przestraszyć dziecka. Chodzi o unikanie wyrażeń takich jak: igła, ukłucie.

Ważna jest również odpowiednia pozycja dziecka. Niemowlęta oraz małe dzieci powinny być trzymane przez rodziców. W przypadku starszych dzieci zaleca się, by siedziały wyprostowane.

Jeśli w czasie jednej wizyty ma być przeprowadzonych kilka szczepień, iniekcji należy dokonać w odpowiedniej kolejności – zacząć od najmniej bolesnych, a zakończyć na sprawiających największy ból.

Poza tym WHO zaleca, by rodzice lub opiekunowie byli obecni podczas szczepienia. Powinni jednak zachować spokój, by dodatkowo nie wzbudzić lęku u dzieci. Warto pamiętać, że dzieci obserwują rodziców i wyczuwają, gdy dzieje się coś złego. Pozytywne nastawienie to klucz, by maluch przeszedł szczepienie bez niepotrzebnego stresu i napięcia.

W przypadku dzieci do 6. roku życia można skorzystać z różnych sposobów na odwrócenie uwagi od strzykawki. Zabawki i maskotki, ale też odtwarzanie muzyki i filmów pomagają odprężyć malucha.

W zaleceniach WHO czytamy również, że podczas szczepienia niemowląt lub bezpośrednio przed nim należy nakarmić dziecko piersią.

W Kanadzie często stosuje się specjalne żele znieczulające przed szczepieniem. Ze względu na koszty i brak dostępności tych środków na całym świecie WHO nie wspomina o nich w zaleceniach.

Kilka prostych trików może skutecznie złagodzić ból, a tym samym zmienić wizerunek szczepień. Dzięki wspólnemu wysiłkowi rodziców i służb medycznych obowiązkowe szczepienia mogą stać się mniej traumatycznym przeżyciem dla małych pacjentów.

Jakie wy macie sposoby na zminimalizowanie bólu? Czy wasze pociechy boją się szczepień?

Sylwia Stachura, 10 miesięcy temu

Szczepienia obowiązkowe

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Szczepienia obowiązkowe
Szczepienia obowiązkowe

Dlaczego boimy się szczepionek?

Dlaczego boimy się szczepionek?

krajowy w dziedzinie epidemiologii. Szczepić czy nie szczepić? Na to pytanie wielu rodziców wciąż nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć (...) . Wątpliwości pojawiają się na każdym kroku. Znajomi nie szczepią,...

Szczepienia obowiązkowe

Szczepienie na odrę

Szczepienie na odrę

się we krwi nawet przez całe życie. W Polsce zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciw odrze należy do grupy szczepień obowiązkowych. Dostępne są różne rodzaje szczepionek....

Szczepienia obowiązkowe

Najnowszy raport NIK na temat szczepień ochronnych

Najnowszy raport NIK na temat szczepień ochronnych

Zdaniem Naczelnej Izby Kontroli od kilku lat nie udaje się rozszerzyć pakietu szczepień obowiązkowych. Powód? Brak funduszy - dokładnie 200 mln złotych. To nie jedyny problem, który zauważa NIK. Z roku na rok rośnie liczba...

Szczepienia obowiązkowe

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

się od obowiązkowych szczepień rzeczywiście służy zdrowiu dzieci? Ruch antyszczepionkowy na świecie i w Polsce (...) dzieci objętych obowiązkowymi szczepieniami,...

Szczepienia obowiązkowe

Kiedy należy odroczyć szczepienie dziecka?

Kiedy należy odroczyć szczepienie dziecka?

Szczepienia budzą wśród rodziców różne emocje. Jedni są ich zwolennikami, inni przeciwnikami. Zdecydowana większość rodziców decyduje (...) do szczepienia. Jakie? Szczepień nie wykonuje się u dzieci,...

Szczepienia obowiązkowe

Gruźlica nadal groźna

Gruźlica nadal groźna

z uwzględnieniem masy ciała chorego. Szczepionka przeciwko gruźlicy W Polsce szczepienie przeciwgruźlicze (BCG) jest obowiązkowe u noworodków. Podaje (...) się ją w ciągu pierwszych 24 godzin od narodzin...

Wychowanie malucha

Jak pomóc dziecku pokonać strach?

wyobraźnię, dlatego powinniśmy umieć im pomóc uporać się z jej efektami. Zobacz, w jaki sposób pokonać dziecięce strachy.