Trwa ładowanie...

Jak podnieść swoją zdolność kredytową?

 Sylwia Stachura
02.07.2019 13:35
Jak podnieść swoją zdolność kredytową?
Jak podnieść swoją zdolność kredytową? (123rf)

Zastanawiasz się, dlaczego dla banku tak ważna jest zdolność kredytowa? Dzięki niej wiadomo, czy możesz zaciągnąć kredyt i regularnie go spłacać. Bank bierze pod uwagę wysokość twoich dochodów, rodzaj posiadanej umowy o pracę, inne zadłużenia i to, czy masz rodzinę. Jak te czynniki wpływają na zdolność kredytową i czy można ją podnieść?

spis treści

1. Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to możliwość spłacenia kredytu wraz z odsetkami w ustalonym terminie. W ten sposób bank sprawdza, czy jesteś w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec niego. Każdy z nas może starać się o kredyt, ale nie każdy go uzyska. Wszystko zależy właśnie od zdolności kredytowej, którą bank oceni na podstawie własnych kryteriów. Jakie czynniki są brane pod uwagę przy analizie zdolności kredytowej? Dla banku ważna jest wysokość dochodów i posiadany majątek, ale zanim dostaniesz kredyt, będziesz musiał odpowiedzieć na wiele innych pytań. Bank będzie chciał wiedzieć, czy masz stabilną pracę, jaką umowę posiadasz, czy masz inne zobowiązania finansowe i czy posiadasz rodzinę. Na podstawie tych danych oceni, czy jesteś potencjalnie rzetelnym kredytobiorcą, jak dużą pożyczkę możesz wziąć oraz jakiej wysokości będą raty kredytu.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

2. Zredukuj zadłużenia

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Skoro zdolność kredytowa jest tak ważna, warto wiedzieć, jak podnieść swoje szanse na kredyt. Jeśli chcesz zaciągnąć wysoką pożyczkę, np. na zakup domu czy mieszkania, spłać wcześniej wszystkie inne zadłużenia (mniejsze kredyty, debet na koncie, karty kredytowe). Zadbaj także o historię kredytową w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Nie miałeś nigdy żadnego kredytu? To wcale nie oznacza, że łatwiej będzie ci zaciągnąć pożyczkę. Bank na pewno sprawdzi BIK, a najbardziej wiarygodni są kredytobiorcy, którzy mieli już pożyczkę i spłacili ją w terminie.

3. Dołącz współkredytobiorcę

Wiele osób decyduje się na dołączenie dodatkowego kredytobiorcy, którego obecność zwiększa zdolność kredytową. Mogą to być np. rodzice, których dochód poprawi twoją sytuację w oczach banku. Również zawarcie związku małżeńskiego ma pozytywny wpływ na zwiększenie zdolności kredytowej. Bank weźmie też pod uwagę rodzaj twojej umowy o pracę. Najlepiej jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeśli jednak masz umowę o dzieło albo na czas określony, wciąż masz szanse na kredyt. Postaraj się udokumentować ciągłość i stabilność dochodów.

4. Pomyśl o ratach i walucie

Twoja zdolność wzrośnie, jeśli zdecydujesz się na równe raty, zamiast malejących. Weź również pod uwagę, że łatwiej uzyskasz pożyczkę, decydując się na kredyt w złotówkach. Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzonym przez nadzór finansowy, przy zaciąganiu kredytu w obcej walucie musisz wykazać zdolność kredytową wyższą o 20% w stosunku do takiego samego zadłużenia w złotówkach. Dobrym sposobem jest też wydłużenie okresu kredytowania, dzięki czemu raty będą niższe, a twoja zdolność kredytowa wyższa.

5. Miej swój wkład

Banki doceniają klientów, którzy mają wkład własny. Często uzyskanie kredytu bez niego jest wręcz niemożliwe, dlatego warto odkładać środki na ten cel. Zrobisz to, inwestując lub lokując pieniądze na korzystnych warunkach w banku. Możesz również poprosić o pomoc rodzinę, która zgodzi się przekazać swoją nieruchomość jako dodatkowe zabezpieczenie twojego kredytu.

Wysoka zdolność kredytowa będzie bezcennym atutem, kiedy zaczniesz starać się o kredyt. Warto wcześniej zadbać o swoją sytuację finansową, oszczędzać i nie zaciągać niepotrzebnych zobowiązań. Dzięki temu staniemy się wiarygodnymi kredytobiorcami i bez większych problemów uzyskamy pożyczkę na spełnienie swoich marzeń. Pamiętaj także o tym, by odpowiednio zabezpieczyć przyszłość swojej rodziny - dzięki temu będziesz spał spokojnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze