Trwa ładowanie...

Jak nastolatki przeżywają książki?

Avatar placeholder
28.06.2019 14:49
Jak nastolatki przeżywają książki?
Jak nastolatki przeżywają książki? (123rf)

Książki pomagają nam przenieść się do innej rzeczywistości - fakt ten można naukowo wytłumaczyć. Naukowcy są zdania, że możliwość „przeżywania” książek ma związek ze stymulacją obszarów mózgu, reagujących na wydarzenia w realnym świecie. Intensywność doznań czytelników różni się jednak u poszczególnych osób. Bardziej emocjonalny stosunek do książek jest typowy dla nastolatków.

1. Książki w okresie dojrzewania

Książki dla nastolatka
Książki dla nastolatka

Młodzi ludzie często wzorują się na postaciach z książek.

zobacz galerię

Sposób, w jaki mózg nastolatka przetwarza informacje różni się od funkcjonowania mózgu osoby dorosłej. Młodzi ludzie reagują bardziej emocjonalnie, dlatego częstym zjawiskiem wśród nastolatków jest otaczanie muzyków, aktorów, filmów lub książek swego rodzaju kultem. Dobór idoli nie jest przypadkowy – młodzież ceni sobie nieszablonowe postacie, zarówno prawdziwe, jak i te powstałe w wyobraźni pisarzy. Szczególnie popularne wśród nastolatków są obecnie książki o nieco mrocznej atmosferze, których akcja toczy się w środowisku wampirów lub obcych. Naukowcy sądzą, że nie jest to przypadek. Element walki idealnie wpasowuje się w trudny okres dojrzewania – wielu nastolatków doświadcza na własnej skórze wahań nastroju oraz poczucia nieprzystosowania.

Intensywność odbioru książki przez nastolatków jest związana również z jej konstrukcją. Autorzy powieści dla młodzieży często decydują się na podzielenie książki na krótkie rozdziały zakończone nierzadko emocjonującym zwrotem akcji. Znawcy tematu doszukują się analogii do filmów akcji, kreskówek oraz gier wideo, określając ten typ pisarstwa mianem „filmowego” i „wizualnego”.

Wyjątkowa wrażliwość młodzieży oznacza, że młodzi ludzie są szczególnie podatni na treści i wartości przedstawione w książkach. Autorzy powieści dla nastolatków powinni o tym pamiętać.

Następny artykuł: Kształtowanie postaw uczniów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze