Trwa ładowanie...

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Avatar placeholder
17.03.2021 16:31
Jak leczyć hemoroidy w ciąży?
Jak leczyć hemoroidy w ciąży? (123rf)

Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu, w ciąży pojawiają się jako efekt zaparć i rozrostu macicy, która uciska na naczynia żylne odbytu. To dość częsta i wstydliwa dolegliwość. Wiele kobiet krępuje się zapytać lekarza o to, jak radzić sobie z hemoroidami w ciąży, nie należy ukrywać przed lekarzem problemu hemoroidów i milcząco go znosić. Podjęcie leczenia pozwoli złagodzić objawy lub nawet całkowicie je wyeliminować. Jak leczyć hemoroidy w ciąży? Czy nasiadówki z kory dębu w ciąży mogą łagodzić tą nieprzyjemną dolegliwość?

spis treści

1. Przyczyny i objawy żylaków odbytu w ciąży

Ciąża bywa jednym z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Niestety, często u kobiet ciężarnych pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, które negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie kobiety.

Jednym z nich są hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Sygnałem ich pojawienia się jest krwawienie w czasie wypróżniania oraz ból, pieczenie i swędzenie w okolicach odbytu.

Zobacz film: "Od czego zależy wybór metody leczenia hemoroidów?"

Hemoroidy w czasie ciąży rozwijają się jako efekt zaparć i rozrostu macicy, która uciska na jelita. Ich lekceważenie może doprowadzić do stanu zapalnego, którego sygnałem są ból w odbycie oraz krwawienia podczas oddawania stolca.

Dolegliwości zwykle nasilają się pod wpływem długotrwałego siedzenia albo w czasie problemów trawiennych, takich jak zaparcia czy biegunki. Powstałe guzki krwawnicze mogą pękać i krwawić.

Zaparcia w ciąży pojawiają się najczęściej jako skutek wzrostu hormonów – powodujących zwolnienie perystaltyki jelit − oraz nieprawidłowej diety ubogiej w błonnik pokarmowy.

Parcie na stolec powoduje, że splot naczyniowy odbytu wypełnia się krwią o wysokim ciśnieniu. Zbyt wysokie ciśnienie z kolei powoduje, że naczynia krwionośne wyrywają sie z podłoża i przesuwają do kanału odbytu.

Ciąża a żylaki
Ciąża a żylaki

Żylaki to nic innego jak poszerzone, wydłużone i poskręcane żyły pojawiające się w różnych miejscach

przeczytaj artykuł

Jeśli chodzi o rozrastającą się macicę, to uciska ona naczynia jamy brzusznej, przez co utrudniony jest odpływ krwi. Zastój krwi powoduje, że pojawiają się guzki krwawnicze.

Warto dodać jeszcze, że hemoroidy mogą się pojawić nie tylko w czasie ciąży, ale także w okresie połogu. Są one skutkiem parcia porodowego, podczas którego dochodzi do zaciskania naczyń krwionośnych odbytu.

2. Jak radzić sobie z hemoroidami w ciąży?

Guzki krwawnicze, co prawda, nie są niebezpieczne ani dla kobiety ciężarnej, ani dla dziecka, jednak to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość ciążowa. Raz powstałe żylaki odbytu mają skłonność do nawracania i powiększania się w czasie kolejnych ciąż.

By nie dopuścić do pojawienia się hemoroidów w ciąży, warto stosować lekkostrawną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Zawarte w nich pektyny i błonnik pokarmowy usprawniają perystaltykę jelit, sprzyjają regularnym wypróżnieniom i zapobiegają zaparciom.

Należy również ograniczać liczbę godzin spędzanych w pozycji siedzącej. Jeśli praca zmusza kobietę do długiego siedzenia, powinna ona robić sobie przerwy i przez kilka minut chodzić, spacerować, by odciążyć jelita.

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych
9 najczęstszych dolegliwości ciążowych [10 zdjęć]

Wymioty, nudności, zgaga – to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych

zobacz galerię

W wolnych chwilach warto trochę się poruszać, np. pójść na spacer, poprzeciągać się, popływać, aby usprawnić procesy trawienne. W nocy należy wypoczywać z nogami lekko uniesionymi do góry. Pod stopy można podłożyć zrolowany koc lub sztywną poduszkę.

Aby złagodzić objawy hemoroidów, należy zadbać o regularne wypróżnianie się. Nie wolno jednak dopuszczać do długiego przesiadywania w toalecie. Strach przed krwawieniem i uczuciem pieczenia często prowadzi do błędnego koła.

Kobieta odwleka wizytę w ubikacji, co skutkuje zaparciami i stanowi główną przyczynę powstawania następnych guzków krwawniczych. Po każdym wypróżnieniu się należy przemywać bolące miejsca chłodną wodą i mydłem z neutralnym pH.

Swędzące miejsca okolicy odbytu można przemywać naparem z kory dębu mającym działanie przeciwzapalne. Skuteczny sposób na żylaki odbytu to również robienie okładów z ciepłej torebki herbaty. Teina zawarta w herbacie hamuje krwawienie i łagodzi dokuczliwe objawy.

Można też spróbować okładów z lodu, które zmniejszają obrzęk, albo specjalnych nakładek do kupienia w aptece, które po schłodzeniu zakłada się w okolicę odbytu.

Wielu kobietom w ciąży pomaga chłodna kąpiel. Należy jednak unikać robienia nasiadówek. Gdy dolegliwości związane z żylakami odbytu nie ustępują, można sięgnąć po ziołowe maści lub czopki przeciw hemoroidom.

3. Hemoroidy w ciąży - jak leczyć?

Co na hemoroidy w ciąży? Kobiety ciężarne mogą stosować maści na hemoroidy w ciąży lub specjalne czopki. Należy jednak pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu trzeba sprawdzić na ulotce, czy mogą go używać kobiety w ciąży lub ewentualnie skonsultować się z lekarzem. Można stosować także okłady na bolące okolice odbytu z herbaty lub nagietka.

Zaleca się, ponadto, by po każdym wypróżnieniu dokładnie umyć okolice odbytu, dzięki temu zapewniamy higienę miejscom intymnym. Hemoroidy pojawiają się w okresie ciąży i mijają zazwyczaj po jej zakończeniu lub kilka tygodni po porodzie.

Żylaki odbytu w ciąży zazwyczaj mają charakter nie trwały, ale okresowy. Dlatego też w tym niezwykłym okresie nie ma potrzeby wykonywania chirurgicznych zabiegów wycięcia hemoroidów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze