Trwa ładowanie...

Jak dbać o skórę dziecka w czasie ospy?

Avatar placeholder
28.06.2019 07:48
Jak dbać o skórę dziecka w czasie ospy?
Jak dbać o skórę dziecka w czasie ospy? (123rf)

Ospa wietrzna to powszechna choroba zakaźna wieku dziecięcego. Przede wszystkim narażone są na nią dzieci poniżej 9 roku życia. Najbardziej charakterystycznym objawem (a zarazem najbardziej uciążliwym) jest wysypka.

Najczęściej występuje ona na skórze, ale może także pojawić się w okolicach jamy ustnej, gardła, a nawet na rogówce, spojówkach, w krtani, tchawicy lub w okolicach narządów płciowych. Swędzące wykwity są uciążliwe i bolesne, niejednokrotnie towarzyszy im także gorączka, osłabienie i złe samopoczucie. Początkowo wysypka jest widoczna na skórze głowy, twarzy lub tułowiu, następnie pojawia się na kończynach. Pierwszy etap wysypki to czerwone plamki, które zamieniają się w grudki, a następnie w pęcherzyki wypełnione klarowną treścią, która mętnieje. Pęcherzyki te bardzo często ulegają nadkażeniom bakteryjnym, dlatego warto szczególnie zadbać o skórę dziecka w czasie choroby. Tym bardziej, że w ten sposób chronimy je przed bliznami, które są wynikiem uszkodzenia skóry w miejscu wystąpienia zakażenia.

spis treści

1. Odpowiednia higiena

Zobacz film: "Pielęgnacja dziecka - to musisz wiedzieć"

Kąpiele dziecka powinny odbywać się co najmniej raz dziennie (najlepiej rano, po obudzeniu, ponieważ w trakcie odpoczynku nocnego organizm dziecka w naturalny sposób próbuje walczyć z infekcją, przez co wzrasta jego temperatura oraz wydziela więcej potu) z bardzo uważnym myciem okolic, w których dziecko intensywnie się poci (pachy i pachwiny). Powinny one trwać jak najkrócej, by nie dopuścić do odmoczenia zmian skórnych.

Ponieważ dzieci często nie mogą powstrzymać się przed drapaniem, trzeba obciąć paznokcie na krótko. W ten sposób minimalizujemy ryzyko zranienia i zakażenia rany, która może powstać na podłożu wysypki.

Warto sięgnąć po sprawdzone metody, które zmniejszą świąd – chłodne okłady, maści przeciwświądowe czy popularny roztwór gencjany. Sprawdzonym sposobem jest kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu, który można kupić w aptece bez recepty. Substancja ta wywołuje ulgę w chorobie, likwidując świąd.Po kąpieli dziecko można nasmarować preparatami miejscowymi, które zawierają składniki przeciwświądowe i miejscowo znieczulające, a także odkażające

2. Uwaga w nocy!

Wysypka towarzysząca ospie jest tak swędząca, że bardzo często dziecko będzie się drapać podczas snu. Dlatego warto założyć dziecku rękawiczki bądź skarpetki, by temu zapobiec. Bardzo ważna jest regularna wymiana pościeli i piżamy, w której śpi dziecko. Te działania nie tylko pomogą uchronić malucha przed występowaniem nowych zmian na skórze, ale także zapewnią mu niezbędny spokój i wygodę podczas snu.

Jeśli pomimo pielęgnacji zaobserwujesz zakażenie wykwitów(zaczerwienienie, obrzęk), zgłoś się do lekarza – może zachodzić konieczność zastosowania antybiotyku w maści lub kremie. W niektórych przypadkach może być konieczny antybiotyk podawany doustnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze