Jak bezpiecznie przewieźć maluszka ze szpitala do domu?

Podróż

Zdjęcie autorstwa Jim Champion / CC BY-SA 2.0

Większość dzieci w Polsce przychodzi na świat w szpitalu, co oznacza, że wkrótce po urodzeniu czeka je pierwsza podróż – do domu. Jak przygotować się do przywiezienia noworodka ze szpitala, by dziecko bezpiecznie dotarło do swojego pokoiku?

Polecane wideo:

Noworodek w podróży - jak go przygotować?

Infografika

W kwestii ubrania noworodka warto postawić na prostotę – ubranka o złożonym kroju, które nakłada się długo i w irytujący dla dziecka sposób (pociągając za ręce i nogi malca), to nie najlepszy wybór, zwłaszcza gdy rodzicom malca marzy się przyjemna atmosfera podczas jazdy samochodem.

Strój dziecka należy dobrać stosownie do warunków pogodowych, by maluch nie zmarzł ani się nie przegrzał. Jak stwierdzić, że przygotowane dla noworodka ubranie będzie w sam raz? Wystarczy realistycznie ocenić sytuację za oknem – jeśli w sweterku, jaki chcemy nałożyć dziecku, byłoby nam za gorąco, malcowi też będzie w nim zbyt ciepło.

  • W chłodne jesienne dni dobrym wyborem dla noworodka są bawełniane śpioszki, czapka i ciepły kocyk do otulenia dziecka.
  • Jeśli pogoda jest ładna, bawełniana koszulka i cienkie spodenki dla noworodka to strzał w dziesiątkę. Dziecko warto otulić cienkim kocykiem, ale nie należy zakrywać mu twarzy.

Przygotuj swoje auto do przewiezienia noworodka

Nieważne, czy dom rodziców znajduje się 300 m czy 30 km od szpitala – noworodek nie powinien być przewożony w ramionach mamy lub taty, ponieważ gwałtowne hamowanie może wyrzucić dziecko w kierunku deski rozdzielczej. Jedyną bezpieczną metodą przewożenia malca jest umieszczenie go w specjalnym foteliku samochodowym dla niemowląt. Dziecko kładzie się na foteliku w taki sposób, iż leży tyłem do kierunku jazdy. Dopiero po ukończeniu przez nie dwóch lat (lub po osiągnięciu przez nie maksymalnej wagi dopuszczalnej przez producenta danego fotelika) można sadzać brzdąca na foteliku, w którym dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy.

O czym warto pamiętać, planując przewiezienie noworodka samochodem?

Fotelik dla noworodka należy umieścić na tylnym siedzeniu auta, by w razie wypadku poduszki powietrzne nie stworzyły zagrożenia dla malca.

  • Jeśli masz możliwość pożyczenia fotelika samochodowego od rodziny lub znajomych, upewnij się, że nie został wyprodukowany więcej niż sześć lat temu i nigdy nie był w samochodzie w trakcie wypadku. Nie korzystaj z fotelika, w którym brakuje części!
  • Pamiętaj, że wyższa cena nowego fotelika samochodowego nie oznacza, że jest on faktycznie produktem o wyższej jakości – być może uzasadnieniem wyższej ceny są konkretne dodatki do zestawu?
  • Kupując fotelik dla dziecka, wybierz taki model, który pasuje do twojego samochodu i może być w nim prawidłowo zainstalowany.

Wielu rodziców stresuje się na myśl o konieczności przewiezienia noworodka autem do domu – obawiają się zarówno zagrożeń czyhających na ich maleństwo, jak i potencjalnych problemów z zachowaniem dziecka. Spokój u noworodka pomoże zapewnić wygodne, lekkie ubranie, a o bezpieczeństwo malca zadba odporny na uszkodzenia fotelik samochodowy. W drogę!

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!
Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Czy miłości trzeba się uczyć? O więzi rodzic-dziecko

. Tak często rozumiemy przesłanie ulubionego książkowego bohatera dzieci i dorosłych. Dla mnie to motto jest przesłaniem miłości rodzicielskiej. Miłości (...) , która wcale nie jest łatwa, a na pewno staje się głównym napędem rozwoju...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Małe mieszkanie a pojawienie się dziecka - jak sobie poradzić?

Niewielu przyszłych rodziców ma do swojej dyspozycji przestronne wnętrza - większość musi pomieścić rzeczy swoje i dziecka w małych, ciasnych (...) przedmiotów! Zacznij od wielkich i bezlitosnych porządków: przejrzyj zawartość wszystkich...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Wszystko, co może was zaskoczyć po pojawieniu się dziecka

Narodziny dziecka sprawiają, że przed jego rodzicami otwierają się nagle wrota do zupełnie nowego życia i nieznanych wcześniej doświadczeń. Wiele (...) (tzw. kikut pępowinowy) wysycha i odpada między siódmym a dwudziestym pierwszym dniem...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Gdy w domu pojawia się maluszek, cały plan dnia staje na głowie!

na dni tygodnia - w ten sposób ważne sprawy nie umkną waszej uwadze. * Porozmawiaj ze znajomymi, którzy okres niemowlęcy swojego dziecka mają już za sobą (...) -nie-wiedziales-zanim-zostales-ojcem) Uwaga **świeżo...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Za i przeciw smoczkom - używać czy lepiej ograniczyć?

Smoczek to jeden z pierwszych zakupów dla dziecka - przyszli rodzice kupują go wręcz odruchowo, nawet jeśli sami w okresie niemowlęcym wypluwali (...) go na odległość dwóch metrów. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy smoczek jest w...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Infografika "7 "błędów" młodych rodziców"

lub znajomymi. Popełnianie błędów jest normalne. Ważne jest jednak to, by potrafić je dostrzec, a potem się ich wystrzegać. Zapraszamy do zapoznania

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Infografika "Zmiany i wyzwania w życiu młodych rodziców"

W życiu młodych rodziców pojawiają się liczne zmiany i nowe wyzwania. Czasami są oni bardziej na nie przygotowani, innym razem mniej. Zapraszamy do zapoznania sie z infografiką przedstawiającą wyniki badań zrealizowanych przez Aviva: (http://powercontent.blomedia.pl/infografika/aviva/05_...