Jak bezpiecznie kąpać dziecko?

Kąpiel budzi zazwyczaj wiele emocji, zarówno w przypadku dziecka, jak i rodzica. Aby ta emocjonująca zabawa nie została jednak zakłócona, należy zachować najwyższą ostrożność. Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym pluskanie się w wodzie pozostanie bezpieczne, a ty nie będziesz obawiać się zbliżającego się czasu kąpieli.

  • Pierwszą i podstawową zasadą jest absolutny zakaz pozostawiania dziecka bez opieki – nawet na minutę. Jest to niebezpieczne nawet wtedy, kiedy poziom wody w wanience wynosi zaledwie kilka centymetrów. Pamiętaj, by przed kąpielą zgromadzić wszystkie potrzebne ci rzeczy – płyn do kąpieli, ręcznik, pieluszkę, świeże ubranko, itp. Jeżeli będziesz zmuszona odebrać telefon czy otworzyć drzwi, zawiń dziecko w ręcznik i zabierz je ze sobą.
  • Upewnij się, że w łazience jest wystarczająco ciepło. Optymalna temperatura powinna wynosić ok. 23 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że dzieci wychładzają się o wiele szybciej niż dorośli.
  • Nie wkładaj dziecka do wanienki w trakcie nalewania do niej wody. Może ona nieoczekiwanie zmienić temperaturę. Zmianie może ulec też ciśnienie strumienia.
  • Zabezpiecz dno wanny. Wanienki wykonane są zazwyczaj ze śliskich materiałów, dlatego zanim zaczniemy kąpać malucha, umieśćmy na dnie gumową matę. Jeżeli takiej nie posiadamy, wystarczy ręcznik lub tetrowa pieluszka. Przydatna jest także miękka podkładka pod główkę, która uchroni dziecko przed bolesnymi uderzeniami.
  • Upewnij się, że woda ma odpowiednią temperaturę. Najlepiej sprawdzić to, zanurzając w niej nadgarstek lub wewnętrzną stronę łokcia. Pamiętajmy jednak,że niemowlęta i małe dzieci wolą odrobinę chłodniejszą wodę niż dorośli. Nie należy nalewać zbyt dużo wody. W przypadku niemowląt optymalna ilość wynosi ok. 5–10 centymetrów.
  • W przypadku maluchów, które potrafią już siedzieć, możesz sięgnąć po pierścień zakładany na szyję. Niech ten gadżet nie da ci jednak złudnego poczucia bezpieczeństwa – dzieci mogą niebezpiecznie się wychylić lub się w nim zaklinować, więc lepiej nie spuszczać bobasa z oka i trzymać rękę na pulsie. Naucz go także, by nie wstawał w wannie.
  • Tak długo jak to możliwe, do kąpieli używaj zwykłej wody, docierając do najgłębszych zakamarków ciała szkraba. Mydła i szampony mogą wysuszać jego skórę i przyczyniać się do powstawania wysypki. Jeśli jednak chcesz używać preparatu, wybieraj najłagodniejsze i używaj ich oszczędnie. Aby dziecko nie siedziało zbyt długo w wodzie z dodatkiem mydła, sięgnij po nie przy końcu kąpieli.
  • Nie używaj zwykłych płynów da kąpieli. Mogą one spowodować podrażnienie cewki moczowej, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych.
  • Nie pozwól by dziecko bawiło się kurkiem kranu. Nawet jeżeli teraz jest na to za małe, może to zrobić w przyszłości, co naraża je na poważne poparzenia gorącą wodą. Najlepiej umieszczać je w wannie tyłem do kranu.
  • Pamiętaj, by wszelkie elektryczne urządzenia, takie jak suszarka do włosów, lokówka czy prostownica, przechowywać z dala od wanny.

Polecane wideo:

Do całego rytuału kąpieli maluszka warto zaangażować tatę, ciocię czy babcię. Pod czujnym nadzorem dwóch par oczu nasz szkrab będzie bezpieczniejszy, a i radość czerpana z pluskania w wodzie jeszcze większa. Dzięki temu zbliżający się czas kąpieli będzie kojarzyć się maluchowi z radością i bliskością najważniejszych dla niego osób.

Zdjęcie

http://www.shutterstock.com/pl/pic-93843046/stock-photo-mom-bathing-cute-baby.html?src=uVQwyHwCdYaYvLrp9-pwZQ-8-34

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Bezpieczeństwo niemowlaka
Bezpieczeństwo niemowlaka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

o bezpieczeństwo dziecka. Pomiędzy szczebelkami i innymi częściami łóżeczka a materacem nie może być wyczuwalnych przerw. Okazuje się, że najbardziej

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Kobieta ukradła dwudniowego noworodka. Dzięki nagraniu z kamer policja ma nadzieję schwytać podejrzaną i oddać dziecko zrozpaczonej matce. Do zdarzenia doszło w szpitalu w Indiach. Kobieta jest poszukiwana przez policję, a internauci masowo udostępniają...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Actimel przedstawia ACTI - innowację w opiece nad dziećmi!

Przegrzane czy przechłodzone? Spocone czy nie? Wątpliwości, jak właściwie ubrać dziecko zimą, jest całe mnóstwo. Fora są pełne rad: temperaturę należy sprawdzać na karku, rączce czy nosku… rodzice nie są pewni czemu ufać. Teraz Actimel, zimowy pomocnik...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Zjednoczonych prawie 362 tys. dzieci doznało uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był wózek nie spełniający norm bezpieczeństwa lub niebezpieczne (...) bezpieczeństwa Aby (https://parenting.pl/portal/wozek-spacerowy)...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Bezpieczne meble nie zastąpią uwagi poświęconej dziecku przez rodziców. Mogą jednak znacznie ułatwić rodzicom opiekę nad ruchliwym maluchem.

Bezpieczeństwo niemowlaka

Coraz więcej kontroli w żłobkach

Nieodpowiednio wykształcona kadra, za dużo dzieci w grupach, za długi czas opieki - to tylko niektóre z nieprawidłowości wykrytych podczas gminnych kontroli w żłobkach i klubach dziecięcych. Chociaż inspekcje się odbyły, placówki nie otrzymały żadnych...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ubezpieczenie za granicą - czy warto w nie zainwestować

Ubezpieczenie za granicą - czy warto w nie zainwestować

Polacy coraz chętniej i częściej podróżują za granicę. Wyprawy mają charakter turystyczny bądź służbowy. Jednak każda podróż wiąże się ze stresem, a nawet pewnym niebezpieczeństwem. Istnieje bowiem ryzyko, że możemy nagle zachorować, ulec wypadkowi...