Trwa ładowanie...

IV spotkanie z cyklu Autyzm w rodzinie

Avatar placeholder
27.06.2019 13:02
IV spotkanie z cyklu Autyzm w rodzinie
IV spotkanie z cyklu Autyzm w rodzinie (123rf)

W ostatnich latach na świecie obserwuje się coraz gwałtowniejszy wzrost przypadków zaburzeń rozwojowych u dzieci. Już na niespełna 100 zdrowych dzieci jedno jest diagnozowane jako autystyczne. I choć pierwsze opisy autyzmu sięgają jeszcze lat 40. ubiegłego wieku, dziś nadal dokładna przyczyna autyzmu pozostaje dla badaczy, lekarzy i psychologów zagadką.

Przez wiele lat podejmowano niemało wysiłku, aby przywrócić dzieci ze spektrum autyzmu do zdrowia przez różnego rodzaju terapie i treningi o charakterze behawioralnym. Zasadniczo wysiłki te nie kończyły się pełnym sukcesem, mimo iż niejednokrotnie osiągano znaczną poprawę funkcjonowania pacjentów.

Od niedawna jednak pojawiło się wiele odkryć świadczących o tym, że u podstaw zaburzeń autystycznych leżą poważne problemy zdrowotne. Gdy bowiem udawało się je wyleczyć, stan dotkniętych autyzmem znacząco się poprawiał, nierzadko też dochodziło do wygaszenia zachowań autystycznych i w wyniku intensywnej dalszej rehabilitacji udawało się nadrobić zaległości rozwojowe, a więc też doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

Fundacja Mądre Główki
Fundacja Mądre Główki
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Jedną z pierwszych interwencji wpływających na poprawę stanu osób dotkniętych autyzmem jest dieta, której bazą jest wykluczenie trzech produktów: glutenu, kazeiny (a więc w praktyce mleka zwierzęcego) i soi. Czyni się to ze względu na tzw. hipotezę opoidową, a więc spostrzeżenie, że te pokarmy, będąc źle trawione, tworzą związki o budowie zbliżonej do opiatów, a więc substancji przekraczających barierę krew-mózg,  które działając bezpośrednio na układ nerwowy, mogą wpływać na zachowanie przez wywoływanie objawów przypominających odurzenie. W rezultacie pacjenci stają się niewrażliwi na bodźce zewnętrzne, co stanowi klucz do zrozumienia ich trudności z szeroko pojętą komunikacją z otoczeniem, a zarazem tłumaczy ograniczone możliwości odziaływania terapeutycznego, opartego wyłącznie na technikach behawioralnych.

W tej sytuacji na świecie wśród rodziców i profesjonalistów zajmujących się osobami z autyzmem od ponad dziesięciu lat w sposób znaczący wzrosła świadomość, że oprócz rozmaitych form metod bazujących na wiedzy psychologicznej, konieczne jest odkrycie u każdej z tych osób jej dolegliwości somatycznych, które manifestują się pod postacią różnych zaburzeń funkcjonowania zbiorczo nazywanych spektrum autyzmu. Dopiero wyleczenie tych problemów daje szansę na pomyślne skutki innych interwencji, także tych z zakresu integracji sensorycznej, logopedii czy umiejętności społecznych.

Jedną z pierwszych rzeczy, którą należy zbadać u pacjenta z autyzmem jest jego układ pokarmowy, a zwłaszcza jelita. Okazuje się, że zdecydowana większość osób dotkniętych autyzmem cierpi na przerost drożdżaków z gatunku Candida bądź bakterii beztlenowych typu Clostridium. U populacji zdrowych ludzi pozostają one we względnej równowadze z korzystnymi mikroorganizmami zasiedlającymi jelita, a więc bakteriami typu Lactobacillus czy Bifidobacterium. U autystków ilość korzystnych bakterii jest zdecydowanie zbyt mała. W rezultacie następuje przerost patogenów, które z kolei wytwarzają groźne toksyny, wpływające na funkcjonowanie chorych.

Stąd rodzą się pytania: Jakie badania należy wykonać, aby wykryć patologiczny przerost drożdżaków oraz bakterii w przewodzie pokarmowym? Jak z nimi walczyć? Na co zwrócić uwagę, wprowadzając specyficzną dietę skierowaną na walkę z patogenami? Jak przygotowywać posiłki wobec wielu ograniczeń wynikających z owej diety? A jeśli już uda się pokonać te patogeny, to co robić, aby nie dopuścić do ich ponownego przerostu?

O tym wszystkim będzie można wysłuchać już 5 lutego w Integracyjnym Dwujęzycznym Przedszkolu Mądre Główki w Warszawie, przy ul. Jutrzenki 146. Będzie to już 4. spotkanie z cyklu „Autyzm w Rodzinie”, zatytułowane „Jak walczyć z zaburzeniami mikroflory jelitowej?”. Naszą prelegentką będzie dr n. biol. Patrycja Szachta z Centrum Medycznego VitaImmun, która omówi metody diagnostyki patogenów jelitowych oraz formy ich leczenia. Ponadto o interesującej formie bezlekowej interwencji medycznej m.in. dla osób dotkniętych autyzmem w postaci zabiegów w komorze hiperbarycznej opowie Tomasz Byczyk z Centrum Rehabilitacji Hiperbarycznej ATAMed. Wreszcie – Mama Stasia przedstawi własne doświadczenia związane z walką z drożdżakami typu Candida.

Serdecznie zapraszamy rodziców oraz wszystkich zainteresowanych na IV sesję z cyklu „Autyzm w Rodzinie” w dniu 5 lutego na godzinę 9.30. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc mocno ograniczona.

Miejsce: Integracyjne Dwujęzyczne Przedszkole Montessori

Mądre Główki ul. Jutrzenki 146, Warszawa

Data: 5 luty 2017 r., godz. 9.30 rejestracja uczestników, godz. 10.00 początek

Zapisy: do 3 lutego pod adresem fundacja@madreglowki.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze