Interaktywny plaster UV ochroni przed czerniakiem

Plaster pozwoli kontrolować nasłonecznienie, a w połączeniu z technologią mobilną stanowi dobry sposób na edukację społeczeństwa w zakresie bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych.

Opalenizna a czerniak

Wydaje się, że opalenizna to symbol dobrze spędzonych wakacji. Nic bardziej mylnego! To sposób obrony organizmu przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Polecane wideo:

Niebezpieczne są zwłaszcza oparzenia słoneczne. To uszkodzenia skóry, które – jeśli są uruchamiane wielokrotnie – mogą przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej, np. czerniaka. Szacuje się, że pięć lub więcej poparzeń przebytych w młodości zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry aż o 80 proc.

W odpowiedzi na rosnącą ilość chorych firma L’Oréal zaprojektowała specjalny plaster UV. W połączeniu z nowoczesną technologią IT ma on szansę przyczynić się do poprawy działań profilaktycznych w zakresie chorób skóry.

Plaster jest bardzo cienki, elastyczny, wodoodporny i dostosowany do potrzeb skóry wrażliwej. Można go przykleić w dowolnym miejscu na ciele i nakładać na niego krem z filtrem.

Zachowuje swoje właściwości przez 5 dni. A jak działa? Zawiera światłoczułe barwniki, które pod wpływem promieni UVA i UVB zmieniają kolor, a przez to pokazują stopień ekspozycji na słońce w czasie rzeczywistym.

Technologia w walce z rakiem

Plaster został tak zaprojektowany, by móc współdziałać z aplikacją mobilną. Analizuje ona światłoczułe punkty przy wykorzystaniu indywidualnych informacji o użytkowniku (fototyp i rodzaj skóry).

Uwzględnia również lokalizację oraz informacje o pogodzie. Aplikacja pokazuje dwa wskaźniki: stopień zagrożenia promieniowaniem słonecznym i przyjętą dawkę słońca w ciągu doby.

Producent plastrów rozpoczął akcję pilotażową. W ponad 15 krajach udostępni 300 tys. sztuk, które będzie można otrzymać za darmo w wybranych gabinetach dermatologicznych oraz aptekach. Również na terenie Polski.

Co to jest czerniak?

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który wywodzi się z melanocytów, komórek pigmentowych występujących w warstwie podstawnej naskórka. Stanowi 5-7 proc. wszystkich nowotworów skóry. Obecnie jest diagnozowany trzy razy częściej niż 20 lat temu.

Nie widomo dokładnie, co powoduje transformację nowotworową melanocytów. Specjaliści są jednak zgodni co do tego, że do choroby przyczynia się promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Wywiera ono bezpośrednie działanie mutagenne na DNA, a ponadto osłabia mechanizmy obronne skóry. Szkodliwemu działaniu UV sprzyjają cechy fototypowe (np. kolor skóry, włosów) oraz stany upośledzonej odporności.

Czynniki ryzyka czerniaka to:

  • obciążenie genetyczne (rodzinny zespół znamion atypowych i czerniaka),
  • zachorowania na nowotwory skóry w przeszłości,
  • jasna karnacja, blond lub rude włosy, niebieskie oczy, obecność piegów,
  • okresowa ekspozycja na promieniowanie UV (solaria, słońce),
  • ciężkie oparzenia słoneczne przebyte w dzieciństwie lub w młodości.

Chorobie można zapobiec poprzez:

  • identyfikację osób z czynnikami ryzyka,
  • unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce,
  • identyfikację znamion podejrzanych o rozwój czerniaka (zasada ABCDE): niesymetrycznych (asymmetry – A), o nieregularnych i poszarpanych kształtach (border – B), barwy niejednolitej lub zmieniającej się w czasie (color – C), o średnicy >6 mm i powiększających się (diameter – D), o wyniosłej powierzchni (elevated – E).

W przypadku zmian o charakterze nowotworowym wykonuje się szczegółową diagnostykę, a w określonych sytuacjach – biopsję wycinkową.

Leczenie czerniaka jest trudne, zwłaszcza jeśli choroba została zdiagnozowana w zaawansowanym stadium. Jeśli jednak wykryto ją szybko szanse na całkowite wyleczenie są bardzo wysokie.

Stąd tak ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych. Rozpowszechnianie informacji na temat tego groźnego nowotworu skóry jest szczególnie ważne wśród rodziców małych dzieci i młodzieży.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Przedszkolak
Przedszkolak

Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów

Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów

Soda oczyszczona Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą tak, by uzyskać lepką konsystencję ciasta, a następnie wetrzyj delikatnie w miejsce ukąszenia i pozwól, aby roztwór wysechł na skórze. To rozwiązanie może szczególnie zainteresować kobiety w ciąży, które...

Przedszkolak

Zajęcia dla przedszkolaków

Zajęcia dla przedszkolaków

Uwaga pięciolatków jest krótkotrwała. Dziecko utrzymuje uwagę na zajęciach około 10-15 minut. Zajęcia na basenie to dobra forma spędzania czasu dla aktywnego przedszkolaka.

Przedszkolak

Ubrania dla przedszkolaka

Ubrania dla przedszkolaka

Bluzy (cena 19,99 zł), które Twój przedszkolak pokocha! Styl przedszkolaka to przede wszystkim wygoda (bluza, cena 14,99 zł). Spodnie dresowe (cena (...) 19,99 zł) przydadzą się do zabaw w domu jak i na dworze. Bluza...

Przedszkolak

Żywienie przedszkolaka

jest, by w domu, już od najwcześniejszych lat, jadłospis dziecka był właściwie dobrany. Istnieje spora szansa, iż przedszkolak, który nauczył się jeść warzywa (...) , jak i intelektualnego. Dieta przedszkolaka powinna...

Przedszkolak

Przedszkola

Gdy nasz maluch kończy 3 lata zaczynamy rozważać, czy nadszedł już czas, na tzw. wychowanie przedszkolne. Jeżeli rozwój dziecka przebiega prawidłowo, najprawdopodobniej możemy zdecydować się na wysłanie go do przedszkola. Nasza decyzja powinna być gruntownie...

Przedszkolak

Czy pomożesz zagubionemu dziecku?

Czy pomożesz zagubionemu dziecku?

Kolejny eksperyment społeczny pokazał jak obojętne potrafi być społeczeństwo na los drugiego człowieka. Organizacja Key Assets Australia postanowiła sprawdzić jak przechodnie zareagują na dziecko zagubione w tłumie. Porzucone dzieci Autorzy eksperymentu...

Przedszkolak

Kilkulatka wykonuje makijaż lepiej od niejednej kobiety

Kilkulatka wykonuje makijaż lepiej od niejednej kobiety

Ile miałaś lat, kiedy zaczęłaś wykonywać makijaż? Bo ta dziewczynka w wieku 6 lat posiada już w tym sporą wprawę. Nie chodzi jedynie o nałożenie pomadki na usta. Mistrzyni makijażu z precyzją stosuje podkład, korektor, cienie na oczy, róż, rozświetlacz,...

Przedszkolak

Czy szczepionki przeciw pneumokokom będą refundowane? Niekoniecznie

Czy szczepionki przeciw pneumokokom będą refundowane? Niekoniecznie

Czy szczepionki przeciw pneumokokom będą ogólnodostępne i bezpłatne? Mimo zapowiedzi ministra zdrowia na razie nie wiadomo, czy do tego dojdzie. Uwagi co do finansowania szczepień z budżetu państwa ma Ministerstwo Finansów. Jednocześnie w planie wydatków...

Przedszkolak

Autyzm u dziewczynek przez długi czas może pozostać sekretem

Dotychczasowe badania odwodzą, że autyzm dotyka chłopców czterokrotnie częściej niż dziewczynki. Wiele dziewcząt cierpiących na autyzm zachowuje większość umiejętności społecznych, przez co choroba ta często pozostaje niezauważona. „Autyzm może być...

Przedszkolak

Badania genetyczne w walce z otyłością u dzieci? To możliwe

Badania genetyczne w walce z otyłością u dzieci? To możliwe

Według danych Instytutu Żywności i Żywienia za dużo waży 4 na 10 uczniów. Przyczyna? Nieprawidłowe nawyki żywieniowe i leniwy tryb życia. Ale nie tylko - otyłość może być uwarunkowana genetycznie. W takich przypadkach warto poznać genetyczne preferencje...