Intensywne ćwiczenia fizyczne w ciąży nie wpływają na ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu

Oświadczenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, opublikowane w czasopiśmie „British Journal of Sports Medicine”, mówi, że mało prawdopodobne jest, aby intensywne ćwiczenia fizyczne w ciąży mogły spowodować późniejszy poród lub wywołać ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu.

Polecane wideo:

Jest to jedno z pięciu oświadczeń wydanych przez MKO w sprawie wpływu ćwiczeń na ciążę, w tym u elitarnych sportowców. Opierają się na systematycznym przeglądzie dostępnych opublikowanych danych, przedstawionych przez międzynarodowy panel ekspertów.

Oświadczenie skupia się na potencjalnych skutkach intensywnych ćwiczeń na zdrowie matki i dziecka w okresie bezpośrednio przed i po porodzie, w dążeniu do rozwiązania niektórych panujących obaw.

Należą do nich obawy, że wysoka intensywność ćwiczeń i treningu siłowego może osłabić dopływ krwi do rozwijającego się płodu, co może potencjalnie zwiększyć ryzyko poronienia, albo że może to ograniczyć poziom składników odżywczych, które otrzymuje płód, a tym samym zmniejszyć masę urodzonego dziecka.

Stwierdza się też, że intensywny wysiłek fizyczny może spowodować zmianę tonu mięśni dna miednicy, a co za tym idzie wydłużenie okresu ciąży. Oświadczenie mówi, że podczas wykonywania ćwiczeń przyspiesza tętno płodu, ale tylko chwilowo, a po zaprzestaniu wykonywania wysiłku fizycznego wraca do normy.

Zaleca się, aby sportowcy, którzy chcą zajść w ciążę, ograniczyli intensywność wykonywanych treningów w tygodniu po owulacji oraz przez trzy pierwsze miesiące ciąży. Istnieją dowody na to, że ćwiczenia w czasie ciąży zmniejszają masę dziecka po urodzeniu lecz bez zwiększenia ryzyka niedowagi. Udowodniono także, że wykonywanie wysiłku fizycznego nie ma wpływu na ryzyko przedwczesnego porodu.

Istnieje także obawa wpływu aktywności ruchowej na cesarskie cięcie. Naukowcy jednak tłumaczą, iż może być to spowodowane tym, że kobiety ciężarne, które wykonują ćwiczenia są mniej narażone na otyłość, która jest istotnym czynnikiem ryzyka porodu przez cesarskie cięcie.

Zatem ćwiczenia mogą zmniejszać konieczność cesarskiego cięcia. Ćwiczenia w okresie ciąży nie zwiększają też ryzyka wystąpienia porodu indukowanego. Istnieją pewne zachęcające dowody, że pierwsza faza porodu jest krótsza u kobiet, które regularnie ćwiczyły.

Badania wskazują także, że aktywność fizyczna nie wydłuża okresu ciąży, a kilka z nich sugeruje, że może nawet trochę go skrócić. Jednak te badania nie zostały wykonane na sportowcach.

Podsumowując, można stwierdzić, że najważniejsze jest, aby sportowcy planujący zajście w ciażę liczyli się z tym, aby zmniejszyć intensywność ćwiczeń w tygodniu po owulacji i przez pierwsze trzy miesiące ciąży.

Niektóre dowody wskazują, że może to być czynnik zwiększający ryzyko poronienia. Podczas ćwiczeń, tętno płodu wzrasta lecz wraca do normy po zaprzestaniu ćwiczenia, a więc nie jest to powód do obaw. Nie ma dowodów na to, że umiarkowana aktywność fizyczna podczas ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia czy nieprawidłowego rozwoju dziecka.

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Kwas foliowy może pomóc dzieciom z autyzmem w lepszej komunikacji

Odpowiednia dawka kwasu foliowego, który znany jest jako zredukowana forma witaminy B, może przyczynić się do poprawy umiejętności językowych i komunikacyjnych u dzieci z autyzmem. Takie są wstępne wnioski z badania wśród dzieci z autyzmem, które podzielono...

Newsy

Wpływ infekcji na otyłość u dzieci

Infekcje w okresie niemowlęcym, a nie antybiotyki, jak do tej pory sądzono, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem otyłości w późniejszym wieku. Najnowsze badania prowadzone na ponad 260 tysiącach noworodków przez 16 lat zostały opublikowane w prestiżowym...