Intensywne ćwiczenia fizyczne w ciąży nie wpływają na ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu

Oświadczenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, opublikowane w czasopiśmie „British Journal of Sports Medicine”, mówi, że mało prawdopodobne jest, aby **intensywne ćwiczenia fizyczne w ciąży** mogły spowodować późniejszy poród lub wywołać ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu.

Jest to jedno z pięciu oświadczeń wydanych przez MKO w sprawie wpływu ćwiczeń na ciążę, w tym u elitarnych sportowców. Opierają się na systematycznym przeglądzie dostępnych opublikowanych danych, przedstawionych przez międzynarodowy panel ekspertów.

Polecane wideo:

Oświadczenie skupia się na potencjalnych skutkach intensywnych ćwiczeń na zdrowie matki i dziecka w okresie bezpośrednio przed i po porodzie, w dążeniu do rozwiązania niektórych panujących obaw.

Należą do nich obawy, że wysoka intensywność ćwiczeń i treningu siłowego może osłabić dopływ krwi do rozwijającego się płodu, co może potencjalnie zwiększyć ryzyko poronienia, albo że może to ograniczyć poziom składników odżywczych, które otrzymuje płód, a tym samym zmniejszyć masę urodzonego dziecka.

Stwierdza się też, że intensywny wysiłek fizyczny może spowodować zmianę tonu mięśni dna miednicy, a co za tym idzie wydłużenie okresu ciąży. Oświadczenie mówi, że podczas wykonywania ćwiczeń przyspiesza tętno płodu, ale tylko chwilowo, a po zaprzestaniu wykonywania wysiłku fizycznego wraca do normy.

Zaleca się, aby sportowcy, którzy chcą zajść w ciążę, ograniczyli intensywność wykonywanych treningów w tygodniu po owulacji oraz przez trzy pierwsze miesiące ciąży. Istnieją dowody na to, że ćwiczenia w czasie ciąży zmniejszają masę dziecka po urodzeniu lecz bez zwiększenia ryzyka niedowagi. Udowodniono także, że wykonywanie wysiłku fizycznego nie ma wpływu na ryzyko przedwczesnego porodu.

Istnieje także obawa wpływu aktywności ruchowej na cesarskie cięcie. Naukowcy jednak tłumaczą, iż może być to spowodowane tym, że kobiety ciężarne, które wykonują ćwiczenia są mniej narażone na otyłość, która jest istotnym czynnikiem ryzyka porodu przez cesarskie cięcie.

Zatem ćwiczenia mogą zmniejszać konieczność cesarskiego cięcia. Ćwiczenia w okresie ciąży nie zwiększają też ryzyka wystąpienia porodu indukowanego. Istnieją pewne zachęcające dowody, że pierwsza faza porodu jest krótsza u kobiet, które regularnie ćwiczyły.

Badania wskazują także, że aktywność fizyczna nie wydłuża okresu ciąży, a kilka z nich sugeruje, że może nawet trochę go skrócić. Jednak te badania nie zostały wykonane na sportowcach.

Podsumowując, można stwierdzić, że najważniejsze jest, aby sportowcy planujący zajście w ciażę liczyli się z tym, aby zmniejszyć intensywność ćwiczeń w tygodniu po owulacji i przez pierwsze trzy miesiące ciąży.

Niektóre dowody wskazują, że może to być czynnik zwiększający ryzyko poronienia. Podczas ćwiczeń, tętno płodu wzrasta lecz wraca do normy po zaprzestaniu ćwiczenia, a więc nie jest to powód do obaw. Nie ma dowodów na to, że umiarkowana aktywność fizyczna podczas ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia czy nieprawidłowego rozwoju dziecka.

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Powód, by zabić Trudno zrozumieć, dlaczego kobieta postanawia wynająć osoby, którym zleca pobicie i zabójstwo syna. Jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego sama dopuszcza się jego morderstwa. W odczuciu 32-letniej kobiety istniał ku temu powód. Okrutny plan...

Newsy

Kontakty z ojcem wpływają na lepsze oceny

Dr Marie-Anne Suizzo z Uniwersytetu w Teksasie w USA w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Sex Roles" stwierdziła, że życzliwość ojca ma szczególny wpływ na młodych ludzi i sprawia, że są optymistami i zdecydowanie dążą do większych rzeczy. Dobre kontakty...

Newsy

Kangurowanie wcześniaków pokazuje głęboką moc dotyku

Naukowcy odkryli, że zapewnienie maleńkim, przedwcześnie narodzonym niemowlętom kontakt skóra do skóry i naturalnego pokarmu, daje dużo korzyści niemowlakom. W Kangaroo Mothercare, rodzic lub opiekun staje się inkubatorem niemowlęcia i głównym źródłem...

Newsy

Koszmarny żart ojca - wrzucił prezent córki do kominka (video)

Koszmarny żart ojca - wrzucił prezent córki do kominka (video)

Każdy rodzic ma swoje metody wychowawcze, które konsekwentnie stosuje. Tak też jest w przypadku tego ojca, który pewnego razu obmyślił sposób na zdyscyplinowanie dzieci. Jego córki nie słuchały go i nie wykonywały jego poleceń. Rodzic postanowił więc...

Newsy

Mózgi dziewcząt i chłopców reagują na stres w odmienny sposób

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanford sugerują, że bardzo stresujące wydarzenia wpływają na mózg dziewczynek i chłopców w różny sposób. Dziewczęta częściej cierpią na zespół stresu pourazowego Część mózgu związana z emocjami i empatią,...