Inteligentny i samotny

Osoby z wyższym IQ nie mają wielu znajomych. I wcale nie czują się z tym źle. Do takich wniosków doszli psychologowie ewolucyjni z Londynu.

Definicja ludzkiego szczęścia

Satoshi Kanazawa i Norman Li przeanalizowali wyniki swoich badań, które prowadzili od wielu lat na grupie 15 tysięcy młodych ludzi (w wieku od 18. do 28. roku życia). Naukowcy na podstawie szczegółowych analiz wysnuli wiele ciekawych wniosków, rzucając nowe światło na definicję ludzkiego szczęścia. Wyniki swojej pracy badawczej opublikowali na łamach prestiżowego pisma „British Journal of Psychology”.

Polecane wideo:

Punktem wyjścia dla badaczy było stwierdzenie, że źródeł ludzkiego szczęścia poszukiwać należy w prehistorii. Psychologowie uważali, że to co dawało radość naszym praprzodkom, można odnaleźć we współczesnym świecie.

I w ten sposób właśnie dowiedziono, że bardziej usatysfakcjonowani z życia są ludzie mieszkający na wsi. Znaczenie ma tu bowiem gęstość zaludnienia. Im większa aglomeracja, tym mieszkańcom miasta trudniej odnaleźć szczęście i żyć pełnią życia.

Im mniej, tym lepiej?

Badacze wzięli na warsztat również interakcje społeczne. Brytyjscy naukowcy uważają, że im większa liczba przyjaciół i znajomych, tym człowiek jest szczęśliwszy.

Zależność ta jednak nie dotyczy osób z ponadprzeciętnym ilorazem inteligencji. Geniusze bowiem lepiej funkcjonują w samotności. Nie lubią spotykać się z przyjaciółmi, trudno im również podtrzymywać znajomości i przyjaźnie. Z czego to wynika?

Przyjaźń w dobie Facebooka

Dawniej ludzie żyli w niewielkich społecznościach. Kontakt z drugim człowiekiem był prosty, nieskomplikowany, i co najważniejsze – pomagał przetrwać (wspólne polowania, walka z nieprzyjacielem). Nowoczesność nieco te relacje osłabiła.

Z jednej strony świat się skurczył, bo rozmowa z bliskim żyjącym na drugim końcu świata nie stanowi żadnego problemu, ale relacje te są często powierzchowne, nietrwałe.

Współcześnie żyjący człowiek może się o tym przekonać w chwili, gdy potrzebuje pomocy. W sytuacji choroby czy życiowych niepowodzeń lista kolegów i koleżanek często ulega diametralnemu skróceniu.

Nie dotyczy to jednak ludzi inteligentnych. Badacze interpretują wyniki swoich badań jednoznacznie: osoby z wyższym IQ potrzebują mniej wsparcia od drugiego człowieka, sami radzą sobie ze swoimi problemami, a ponadto wcale nie mają dużej liczby znajomych i przyjaciół. Jest ich niewielu, ale za to są odpowiednio dobrani.

Wnioskami brytyjskich uczonych zainteresował się świat nauki. Tworzone są nowe teorie w tym zakresie. Carol Graham z Brookings Institution uważa, że osoby niezwykle inteligentne nie mają wielu przyjaciół, bo stanowią oni przeszkodę w realizacji celów.

Ludzie z wysokim IQ wolą spędzać czas na pracy, edukacji lub – mówiąc górnolotnie – na odkrywaniu świata. Osoby postronne mogą im w tym przeszkadzać i zaburzać poczucie szczęścia, jakie w ten sposób osiągają.

Istnieje też inne wytłumaczenie tej teorii. Osób wyróżniających się wysokim ilorazem inteligencji na całym świecie jest bardzo mało (szacuje się, że stanowią 2 proc. ludzkości). Często są niezrozumiali, nie zawsze społeczeństwo ich akceptuje.

Niezwykle inteligentne jednostki czują się wyobcowane choćby dlatego, że postrzegają świat i otaczającą ich rzeczywistość w zupełnie inny sposób. Trudno im znaleźć osobę, która myśli tak samo. Wolą żyć w samotności niż funkcjonować wśród ludzi, z którymi nie łączy ich żadna nić porozumienia.

Potencjał w inteligentnych introwertykach dostrzegają nieśmiało przedsiębiorstwa. Adam Grant, profesor szkoły biznesu na Pennsylvania University zauważył, że szef-samotnik widzi więcej, potrafi podjąć dobre decyzje, a ponadto świetnie motywuje swoich pracowników.

Czas zatem nieco inaczej spojrzeć na ludzi, którzy świadomie wybierają samotne życie, pamiętając przy tym, że wielkie dzieła i naukowe teorie w zdecydowanej większości przypadków rodzą się w ciszy i spokoju.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ibuprom

~Baforciti • ostatni post 3 dni temu

1

Pomocy ...

kocsar • ostatni post 6 dni temu

12
Artykuły Ciąża
Ciąża

Warsztaty Moda na Brzuszek

Warsztaty Moda na Brzuszek

Na warsztatach Moda na Brzuszek znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące cię pytania o ciążę i rozwój dziecka.

Ciąża

7 powodów, dla których dietetycy nie jedzą mrożonych jogurtów

7 powodów, dla których dietetycy nie jedzą mrożonych jogurtów

Dlaczego dietetycy odradzają jedzenie mrożonych produktów? Mrożone jogurty stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Producenci podkreślają, że przewyższają one wartościami odżywczymi równie orzeźwiającą przekąskę jaką są lody, zatem są zdrowsze...

Ciąża

Złocień maruna - właściwości zdrowotne i zastosowanie

Złocień maruna - właściwości zdrowotne i zastosowanie

Ziołowy środek na ból głowy Znany już od starożytności, stosowany również w kolejnych wiekach, następnie zapomniany, a obecnie przeżywający swój renesans. Złocień maruna - bo o nim mowa - to w Anglii najczęściej kupowany środek ziołowy na migrenę. W roślinie...

Ciąża

Tak zaczyna się życie

Tak zaczyna się życie

Nilsson, przedstawiają żywy płód, tak naprawdę zostały wykonane na zarodkach kobiet, które zgodnie ze szwedzkim prawem przerwały ciążę - stąd tyle (...) . Zazwyczaj tylko jeden z setek plemników wnika do jądra komórki jajowej. Z jądrem...

Ciąża

Farbowane włosy

Farbowane włosy

Kobiety w ciąży mogą, ba!, nawet powinny wyglądać pięknie, a co najważniejsze, powinny tak się czuć. Niestety, wbrew powszechnej opinii nie każda z nas w stanie błogosławionym wygląda kwitnąco.

Ciąża

Czym jest ciąża?

Czym jest ciąża?

Ciąża trwa około 280 dni, które dzieli się na trzy trymestry. Po przeliczeniu na miesiące - trwa 9 miesięcy kalendarzowych, czyli 10 księżycowych (...) z czego każdy trwa 28 dni. Ciąża to proces dojrzewania...

Ciąża

Zika nadal straszy. Czy rozprzestrzeni się na całą Europę?

Zika nadal straszy. Czy rozprzestrzeni się na całą Europę?

niebezpieczny jest właśnie dla kobiet w ciąży, ponieważ powoduje u płodu mikrocefalię, czyli małogłowie. Pierwsze przypadki takich zachorowań odnotowano (...) zdiagnozowano również w Słowenii. Kobieta, która zaszła w ciążę...

Ciąża

NFZ opracowuje program dotyczący opieki nad ciężarną

NFZ opracowuje program dotyczący opieki nad ciężarną

Kompleksowa opieka medyczna nad matką i dzieckiem od potwierdzenia ciąży aż do sześciu tygodni po jej rozwiązaniu - to cel programu skoordynowanej (...) przyszłym mamom uzyskania opieki podczas ciąży, porodu oraz przez...

Ciąża

Nowe rozporządzenie w sprawie opieki okołoporodowej

Nowe rozporządzenie w sprawie opieki okołoporodowej

Kobieta, która poroniła lub urodziła martwe dziecko, nie powinna przebywać w sali z pacjentkami w ciąży lub w połogu - stanowi (...) opieki nad kobietą w fizjologicznej ciąży i opieki nad kobietą podczas...

Ciąża

Co robić, żeby urodzić małego geniusza?

Co robić, żeby urodzić małego geniusza?

Która z przyszłych mam nie chciałaby urodzić mądrego, bystrego dziecka? Okazuje się, że czas trwania ciąży to doskonały moment, aby wspomóc przyszły (...) . Długość trwania ciąży Amerykańska...