Trwa ładowanie...

Imiona staropolskie wracają do łask

 Magdalena Bury
13.11.2017 12:51
Wybór imienia dla dziecka jest trudny
Wybór imienia dla dziecka jest trudny (123rf)

„Nie zdasz sobie sprawy z tego, jak wielu osób nie lubisz, dopóki nie przyjdzie moment wyboru imienia dla twojego dziecka” - to zdanie od wielu lat krążące w internecie, ma w sobie odrobinę prawdy. Wybór imienia dla swojej ukochanej córki lub syna nie jest łatwy. Wszystko wskazuje jednak na to, że w nadchodzącym roku prym będą wiodły imiona staropolskie. Jesteście ciekawi jakie?

1. Polskie trendy

W 2016 roku w Polsce przychodzącym na świat dziewczynkom najczęściej  nadawano imiona: Zuzanna, Lena, Julia, Maja i Zofia, chłopcom zaś: Jakub, Antoni, Szymon, Jan oraz Filip. I chociaż trendy te utrzymują się już od kilku lat, to imiona staropolskie wracają do łask. Coraz częściej możemy spotkać się z malutką Bogną czy kilkumiesięcznym Staśkiem.

Imiona staropolskie zaliczane są do grupy imion słowiańskich. Najczęściej mają formę dwuczłonową i niosą ze sobą określone życzenie lub zwyczaj. Jakie imiona staropolskie najczęściej nadawano w 2015 roku?

2. Imiona męskie

2.1. Wojciech

Imię Wojciech składa się z dwóch członów: „Woj-”, czyli „wojownik”, oraz „-ciech” co określa „cieszyć się”. Znaczy to nic innego jak: „wojak przynoszący pociechę”, „wojownik, któremu walka sprawia radość”.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Witold Taszycki, znany historyk języka polskiego, zaliczył je do grupy najstarszych polskich imion. W 2015 roku aż 257 małych chłopców otrzymało to imię.

2.2. Stanisław

Renesans przeżywa również imię Stanisław. W ubiegłym roku aż 164 razy nazwano tak chłopców. Składa się z członu „Stani-” - stać, stać się, stanąć, oraz „-sław”, co należy łączyć ze sławą. Oznacza więc „stań się sławnym”. W XV wieku to imię Stanisław było jednym z najpopularniejszych w całej Polsce.

2.3. Radosław

Trzecie miejsce na liście zajmuje imię Radosław. W ubiegłym roku w urzędach stanu cywilnego w całej Polsce odnotowano go 31 razy. Imię powstało z połączenia członu „Rado-” (cieszyć się lub udzielać rady) z członem „-sław”. Oznacza tego, który chce zdobyć sławę lub osobę radosną i sławną.

Imię otrzymujemy na całe życie
Imię otrzymujemy na całe życie (123rf)

2.4. Bogumił

W ubiegłym roku imię Bogumił otrzymało 10 chłopców. Składające się z członu „Bogu-” (Bóg) i „-mił” (miły) imię oznacza osobę miłującą Boga. Pierwotnie jednak Bogumił mógł oznaczać człowieka, któremu sprzyja los. W Polsce bardzo znany jest również żeński odpowiednik tego imienia – Bogumiła.

2.5. Sławomir

Pierwszą piątkę zamyka imię Sławomir. W 2015 roku w Polsce nazwano tak ośmiu chłopców. Imię złożone jest z członów „Sławo-” (sława, sławić kogoś) oraz „-mir”, co oznacza pokój i dobro.

Sławomir określa więc człowieka zdobywającego sławę poprzez pokojowe zachowanie. Imię to jest przeciwieństwem Borzysława, który sławę zdobywa w walce.

Przeczytaj koniecznie

3. Imiona żeńskie

Imiona staropolskie dla dziewczynek nie cieszą się taką samą popularnością, jak ich męskie odpowiedniki. A szkoda, ponieważ rodzime imiona dla kobiet są naprawdę piękne. To jednak powoli się już zmienia.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2015 roku
Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2015 roku [5 zdjęć]

To jedna z najważniejszych decyzji rodziców. Imię zostaje z dzieckiem na całe życie, dlatego wybór odpowiedniego

zobacz galerię

3.1. Bogna

Żeńskim imieniem staropolskim spotykanym obecnie w Polsce jest imię Bogna. To pochodna, bardziej zdrobniała forma, od męskich imion zaczynających się tym samym członem, np. Bogumił. Niektóre źródła mówią, że imię zostało stworzone na potrzeby Jana Długosza. Mogło też być zdrobnieniem od imienia Benigna. Bogna obchodzi swoje imieniny 20 czerwca.

3.2. Dobromiła

Pięknym, lecz współcześnie niedocenianym, imieniem jest Dobromiła. Określa ona osobę miłą i dobrą dla wszystkich lub taką, której sprzyja dobry los. Według Kazimierza Rymuta – polskiego językoznawcy, w 1994 roku imię to nosiło tylko 301 kobiet. To żeński odpowiednik imienia Dobromił. Panie o tym imieniu obchodzą swoje święto 4 lub 11 października.

3.3. Bronisława

Znanym i cenionym w Polsce imieniem wywodzącym się ze starodawnej Polski jest Bronisława. Złożone jest ono z członu „Broni-” oznaczającego „bronić, strzelać” oraz „-sława”. Oznacza więc kobietę broniącą swojej sławy. Imię to pojawiło się w Polsce po raz pierwszy w XIII wieku. Imieniny Bronisławy przypadają na 1 września.

3.4. Sława

W Polsce spotkać możemy również kobiety o imieniu Sława. To skrócona forma imion takich jak: Mirosława czy Sławomira. Nadawane jest samodzielnie dopiero od XIX wieku. Sławki obchodzą swoje imieniny 6 sierpnia.

3.5. Zdzisława

Chociaż imię Zdzisława kojarzy nam się najczęściej z naszymi babkami i prababkami, coraz częściej możemy spotkać się z małymi dziewczynkami o tym imieniu. Zdzisława to żeński odpowiednik staropolskiego Zdzisława (lub Zdziesława), który pochodzi od członów „Zdzie-” (zrobić, zdziałać) oraz „-sław” (sława).

Po raz pierwszy imię to znalazło się w polskich dokumentach już w 1198 roku. Zdrobnieniem od imienia Zdzisława jest Zdzieszka, Zdziśka lub Dzidka. Panie o tym imieniu świętują 3 stycznia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze