Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Hipogonadyzm hipogonadotropowy

Hipogonadyzm hipogonadotropowy to inaczej wtórna niewydolność hormonalna jąder. Jest ona spowodowana niedostatecznym wydzielaniem gonadoliberyny (GnRH) przez podwzgórze lub gonadotropin (lutropiny, czyli LH i folitropiny, czyli FSH) przez przysadkę mózgową. Niedobór tych hormonów powoduje zaburzenia rozwoju i funkcjonowania jąder. Zaburzenie może się pojawić w życiu płodowym u nastoletnich chłopców, u których nie pojawia się dojrzewanie płciowe, a także u mężczyzn po okresie dojrzewania.

Polecane wideo:

Przyczyny hipogonadyzmu hipogonadotropowego

Aby jądra funkcjonowały prawidłowo, potrzebują stymulacji hormonami o nazwie gonadotropiny przysadkowe - lutropina (LH) i folitropina (FSH) - produkowanymi przez przysadkę mózgową oraz gonadoliberyną (GnRH) produkowaną przez podwzgórze. Hormon luteinizujący (LH) oddziałuje na komórki Leydiga, które pod jego wpływem produkują testosteron. Hormon folikulotropowy (FSH) natomiast odpowiada za rozwój jąder. Dzięki temu, że stymuluje komórki Sertoliego, pobudza także spermatogenezę. Niedobór tych hormonów lub jednego z nich powoduje, że u mężczyzny pojawia się wtórna niewydolność hormonalna jąder, czyli właśnie hipogonadyzm hipogonadotropowy.

Objawy wtórnej niewydolności hormonalnej jąder

Hipogonadyzm hipogonadotropowy może pojawić się już w życiu płodowym, w czasie spodziewanego dojrzewania płciowego oraz po okresie dojrzewania. W zależności od tego, kiedy wystąpi, jego objawy będą inne.

W przypadku, jeśli wtórna niewydolność hormonalna jąder pojawi się w życiu płodowym, niedobór hormonów odpowiedzialnych za kształtowanie cech płciowych wywoła objawy, takie jak spodziectwo lub wnętrostwo.

U nastolatków, objawami hipogonadyzmu jest brak dojrzewania, brak owłosienia łonowego, pachowego i na twarzy. Nie występuje także mutacja głosu. Niedobór hormonów wywołuje brak popędu płciowego. Chłopcy cierpiący na tę przypadłość nie mają wytrysków nasienia ani wzwodów, w wielu przypadkach odczuwane jest także zmęczenie i osłabienie. Często pojawia się charakterystyczna, eunuchoidalna budowa ciała. Oznacza to, że chłopiec dotknięty chorobą jest wysoki, ma bardzo długie kończyny oraz krótki tułów, wąskie ramiona i szerokie biodra. Wskutek odkładania się tłuszczu, powiększają się piersi i biodra, czasem występuje ginekomastia, czyli powiększenie gruczołów piersiowych. Prącie, jądra i moszna są niewielkie.

Objawy hipogonadyzmu u osób dojrzałych płciowo nie obejmują budowy ciała, choć może się pojawić nadmiar tłuszczu w okolicach piersi i bioder. Zdarza się także ginekomastia. Owłosienie łonowe i pachowe może zacząć wypadać, pojawiają się także zaniki mięśni. W niektórych przypadkach można zauważyć bladość i suchość skóry.

Hipogonadyzm to przyczyna niepłodności, niezależnie od tego, w którym momencie życia się pojawi. W spermie nie znajdują się plemniki, co można stwierdzić w badaniu nasienia. Aby stwierdzić tę chorobę, należy zrobić badanie poziomu testosteronu (w przypadku choroby jest obniżony), LSH i LH (w przypadku choroby są obniżone lub w granicach normy), prolaktyny (w przypadku choroby jest w normie) oraz USG jąder. Chorobę leczy się lekami hormonalnymi zawierającymi testosteron i gonadotropiny.

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocy

~Takbardzochce • ostatni post 3 miesiące temu

6
Artykuły Zaburzenia hormonalne u mężczyzn
Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Hiperprolaktynemia u mężczyzn

; jąder. Brak produkowanych przez gonady hormonów prowadzi do niepłodności. Objawy hiperprolaktynemii u mężczyzn to także zaburzenia erekcji, obniżone (...) Hiperprolaktynemia to dość częste zaburzenie endokrynologiczne, a konkretnie jest to stan podwyższonego stężenia prolaktyny we krwi

Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Wrodzony przerost nadnerczy

Wrodzony przerost nadnerczy może ujawnić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wrodzony przerost nadnerczy jest uwarunkowany wadami genetycznymi (...) , które prowadzą do nadmiernej produkcji w organizmie androgenów nadnerczowych. Niektóre formy zaburzenia mogą pojawić się od razu po urodzeniu, wskutek

Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Hiperprolaktynemia u mężczyzny

Hiperprolaktynemia u mężczyzny

Hiperprolaktynemia to częste zaburzenie hormonalne, wpływające na poziom prolaktyny we krwi.

Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji (ang. Erectile Dysfunction - ED) to dysfunkcja seksualna występująca u mężczyzn, która objawia się brakiem wzwodu i/lub wytrysku (...) erekcji lub angielskiego skrótu ED. Zaburzenia erekcji dotyczą najczęściej mężczyzn powyżej 50. roku życia, jednak mogą one dotykać one panów

Hiperprolaktynemia

Przyczyny hiperprolaktynemii

Przyczyny hiperprolaktynemii

hiperprolaktynemii mogą sugerować hipogonadyzm hipogonadotropowy, ponieważ wyrażają się poprzez zaburzenia płodności, obniżenie libido i u kobiet zaburzenia

Hiperprolaktynemia

Leczenie hiperprolaktynemii

się hipogonadyzm hipogonadotropowy, stosuje się doustne środki antykoncepcyjne u kobiet, a u mężczyzn testosteron. Hiperprolaktynemię u mężczyzn i u kobiet trzeba regularnie monitorować, nawet jeśli nie powoduje żadnych objawów. Jak wygląda diagnostyka hiperprolaktynemii? Hiperprolaktynemia to stan podwyższenia poziomu prolaktyny we krwi - u kobiet powyżej 20 ng/ml, a u mężczyzn 15 ng/ml. Pierwszym badaniem powinno więc być badanie poziomu prolaktyny. Warto też zwrócić uwagę na objawy. Prolaktyna to hormon, który w nadmiarze może wywołać u kobiet: zaburzenia miesiączkowania (zanik miesiączki, a także nieregularne miesiączki lub bardzo obfite krwawienia), niepłodność, mlekotok, osteopenię, osteoporozę, hirsutyzm, spadek libido. Hiperprolaktynemia u mężczyzn powoduje natomiast: zaburzenia płodności, spadek libido, problemy z erekcją, ginekomastia, osteopenia, osteoporoza, w rzadkich przypadkach mlekotok. Hiperprolaktynemia u dzieci może wywołać opóźnienie wzrostu oraz dojrzewania płciowego. Jeśli hiperprolaktynemia jest wywołana przez duży guz w okolicy podwzgórzowo-przysadkowej, mogą wystąpić zaburzenia pola widzenia wywołane uciskiem na skrzyżowanie wzrokowe. Pole widzenia może być ograniczone z prawej i lewej strony. Aby stwierdzić takie zaburzenie, konieczne jest badanie okulistyczne badające pole widzenia. Guz może także powodować bóle głowy. Aby wykluczyć guz mózgu jako przyczynę hiperprolaktynemii, konieczny jest rezonans magnetyczny z kontrastem. Jeśli guz zostanie wykryty, ocenia się jego wielkość i charakter. Większość guzów mózgu powodujących wymienione objawy to łagodne gruczolaki wydzielające prolaktynę. Także zaburzenia funkcjonowania podwzgórza, produkującego dopaminę, może wywołać zwiększenie poziomu prolaktyny. Dopamina ma działanie hamujące wydzielanie prolaktyny. Jej zmniejszona ilość może wiązać się z pojawieniem się guzów w okolicy podwzgórza lub stosowaniem niektórych leków i substancji (opioidów, estrogenów w dużych ilościach, neuroleptyków, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych). Jak leczy się hiperprolaktynemię? W wielu przypadkach, leczenie hiperprolaktynemii to jedynie obniżanie poziomu prolaktyny środkami farmakologicznymi i łagodzenie hipogonadyzmu hipogonadotropowego. U kobiet leczenie skupia się na tym, by przywrócić płodność, natomiast u mężczyzn łagodzi się objawy hipogonadyzmu (płodność męska nie jest całkowicie zaburzona, natomiast są problemy z erekcją i libido).W leczeniu sprawdzają się antagoniści receptora D2, a także estrogeny u kobiet i testosteron u mężczyzn. Jeśli przyczyną hiperprolaktynemii jest guz przysadki zwiększający swój rozmiar, celem leczenia staje się zahamowanie tego wzrostu. W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie guza. Jeśli poziom prolaktyny podnosi się wskutek leczenia farmakologicznego, np. depresji, trzeba wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady odstawienia leków i ich zmiany.

Niepłodność kobiet

Hiperprolaktynemia

testosteronu). Zaburzenia te określamy jako hipogonadyzm hiperprolaktynowy. Objawia się on klinicznie u kobiet zaburzeniami miesiączkowania, rzadkim (...) (powiększenia gruczołów sutkowych). Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet hiperprolaktynemia i związany z nią hipogonadyzm mogą prowadzić do utraty masy

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych?

Niejadki i łakomczuchy, czyli o zaburzeniach łaknienia u dzieci

Odżywianie stanowi ważną rolę w życiu dziecka. Nadmiar spożywanych pokarmów czy niewłaściwie zbilansowana dieta są przyczyną otyłości u dziecka, z kolei brak apetytu prowadzi do niedożywienia i zahamowania wzrostu. Zaburzenia odżywiania objawiające się utratą apetytu, podjadaniem lub nadmiernym apetytem u dzieci mogą być spowodowane stresem, chorobami somatycznymi lub psychicznymi. Zaburzenia odżywiania u dzieci Rodzina jest głównym środowiskiem, w którym kształtowane są nawyki żywieniowe przez spożywanie posiłków, rodzaj stosowanych pokarmów i stosunek do własnego ciała. We wczesnym okresie życia dziecka kształtowane są wzorce żywieniowe, dlatego nieprawidłowy stosunek opiekunów do żywienia może stanowić początek zaburzeń odżywiania o podłożu psychologicznym, które zazwyczaj ujawniają się u dzieci starszych. Do zaburzeń odżywiania należą: jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa), żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa), objadanie kompulsywne, pica oraz wymioty psychogenne. Nieleczone i długotrwałe zaburzenia odżywiania prowadzą do wychudzenia i wyniszczenia organizmu albo nadwagi i otyłości. Jadłowstręt psychiczny występuje zazwyczaj u nastolatek w wieku 15-18 lat, w okresie dojrzewania, kiedy ciało zaczyna nabierać kobiecych kształtów. Z kolei bulimia zwykle dotyczy osób po 18. roku życia. Anoreksja często występuje u dzieci pracujących jako modele lub modelki, a także uprawiających lekkoatletykę, gimnastykę artystyczną czy taniec lub balet, gdzie preferowana jest szczupła sylwetka. Objawy zaburzenia odżywiania u dzieci to: brak apetytu, spadek masy ciała, uporczywe wymioty po spożyciu posiłków. Często u dzieci, które po raz pierwszy idą do przedszkola czy szkoły w początkowym okresie mogą wystąpić przemijające trudności w przyjmowaniu pokarmów, które zazwyczaj mijają samoistnie. Do zaburzeń odżywiania należy także pica, czyli spaczone łaknienie, które objawia się zjadaniem substancji niejadalnych, jak papier, tynk, włosy, piasek, glina, ziemia. Takie zachowanie może być spowodowane dietą ubogą w wapń lub żelazo. Jego przyczyną mogą być zaburzenia psychiczne albo problemy psychologiczne. Pica stanowi zagrożenie dla zdrowia, gdyż może powodować zatrucia metalami ciężkimi, zakażenia pasożytnicze lub bakteryjne, a także niedrożność przewodu pokarmowego. Nadmierny apetyt u dziecka Wielu osobom wydaje się, że nadmierny apetyt u dziecka nie powinien stanowić problemu. Jednak kiedy apetytowi towarzyszy waga przewyższająca normy przewidziane dla danego wieku, może to sugerować chorobę lub prowadzić do otyłości. W Polsce w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą i otyłością i ma to charakter epidemiczny. U dzieci powstawanie nadwagi prowadzi do namnażania się komórek tłuszczowych i do zaburzeń rozwoju fizycznego oraz psychicznego. Otyłe dzieci niechętnie uczestniczą w zabawach z rówieśnikami albo często są wykluczane z grupy, co prowadzi do trudności w nawiązywaniu kontaktów, obniżenia samooceny i popadania w stan depresji. Nadmierny apetyt jest objawem bardzo rzadko spotykanej choroby genetycznej - zespołu Pradera-Williego. Dzieci charakteryzuje wieczny brak uczucia sytości, który prowadzi do otyłości olbrzymiej. Do objawów zespołu Pradera-Williego należą: brak odruchu ssania, trudności w karmieniu, opóźniony rozwój psychoruchowy, nadmierny apetyt, opóźnienie rozwoju mowy, zmiany zachowania - dziecko jest kapryśne, uparte, czasem agresywne, niski wzrost, hipogonadyzm u obu płci. Nieleczone zaburzenia odżywiania negatywnie wpływają na rozwój dziecka, zarówno psychiczny, jak i fizyczny, dlatego powinny być diagnozowane i leczone w specjalistycznych poradniach zaburzenia odżywiania. Porozmawiaj z innymi rodzicami na temat kłopotów z jedzeniem swoich dzieci oraz swoim podejściu do słodyczy. Zapraszamy na nasze forum.

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Progeria - przedwczesna starość

Progeria - przedwczesna starość

dojrzewania), zmiana tonu głosu, płaskostopie, hipogonadyzm, czyli dysfunkcja układu rozrodczego. Dodatkowo młodzi ludzie dość często zapadają