Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Hipoglikemia

Hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom cukru we krwi, u noworodków i wcześniaków może pojawić się od razu po urodzeniu. Poziom cukru we krwi noworodka jest fizjologicznie niski od razu po urodzeniu, ale stabilizuje się po około 72 godzinach życia. Patologicznie niski poziom cukru we krwi pojawia się najczęściej w przypadku wcześniaków i dzieci cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia i choroby wrodzone.

Kiedy mówimy o hipoglikemii u noworodka?

Początkowo stężenie cukru we krwi jest fizjologicznie niskie i wynosi poniżej 50 mg%. Po 12-24 godzinach poziom glukozy we krwi powinien się znormalizować i podnieść do 50 mg%.
Hipoglikemia u dzieci do 72 godziny życia, to wartości cukru we krwi uzależnione od wagi urodzeniowej noworodka:

  • u wcześniaków z niską masą urodzeniową hipoglikemia to poziom cukru we krwi poniżej 25 mg% lub 1,39 mmol/l;
  • u noworodków o prawidłowej wadze i urodzonych w terminie hipoglikemia to poziom cukru we krwi poniżej 35 mg% lub 1, 94 mmol/l.

Po upłynięciu 72 godzin od urodzenia hipoglikemia to wartość poniżej 45 mg% lub 2,50 mmol/l.

Objawy hipoglikemii u noworodków są najczęściej niemożliwe do zaobserwowania bez badań. U części dzieci występuje oziębienie, drgawki, bezdech, sinica, apatia, brak odruchu ssania, problemy z krążeniem i zaburzenia pracy serca.

Skąd się bierze hipoglikemia u noworodka?

Hipoglikemia u noworodka o prawidłowej wadze urodzeniowej i urodzonego w terminie występuje rzadziej niż hipoglikemia u wcześniaków. Dzieje się tak dlatego, że organizm dziecka jeszcze nie jest do końca rozwinięty – w wątrobie jest zbyt mało glikogenu, czyli polimeru glukozy, substancji zapasowej wykorzystywanej przy niedoborze cukru. Mózg wcześniaka jest duży w stosunku do całego ciała i zużywa nieproporcjonalnie dużo glukozy. Spadek cukru we krwi u noworodka może być spowodowany wyziębieniem, gdyż to przede wszystkim glukoza jest wykorzystywana w organizmie do ogrzewania ciała.

Sytuację utrudniać może niedojrzałość enzymatyczna wątroby. Stan ten prowadzi do żółtaczki fizjologicznej i problemów ze związaniem kwasu glukuronowego, pochodnej glukozy, z bilirubiną wolną (pośrednią). Wszelkie inne zaburzenia okresu noworodkowego, występujące najczęściej u wcześniaków, mogą wpłynąć na poziom cukru we krwi. Także niedojrzałość organizmu odgrywa rolę w stężeniu cukru we krwi. Hipoglikemia często występuje u dzieci z zamartwicą okołoporodową wywołaną niedotlenieniem podczas porodu, posocznicą, zaburzeniami oddychania i infekcjami układu oddechowego – zespół zaburzeń oddychania(ZZO). Wrodzone choroby metaboliczne zwiększające ryzyko hipoglikemii u noworodka to:

  • zaburzenia oksydacji kwasów tłuszczowych;
  • glikogenoza wątrobowa;
  • deficyty enzymów glukogenezy;
  • zaburzenia przemian tyrozyny;
  • galaktozemia;
  • choroba syropu klonowego;
  • kwasica;
  • nietolerancja fruktozy.

Dodatkowym czynnikiem obciążającym dziecko ryzykiem hipoglikemii jest cukrzyca u matki oraz konflikt serologiczny. Dzieci z takimi obciążeniami powinny mieć robione badania poziomu cukru we krwi.

Polecane wideo:

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Hipoglikemia
Hipoglikemia

Objawy hipoglikemii

Hipoglikemia u noworodka jest dość częstym zaburzeniem, pojawia się u dwóch na tysiąc noworodków. Polega ona na tym ... co kilka godzin. Kiedy pojawia się hipoglikemia? Tuż po urodzeniu poziom glukozy we krwi noworodka jest fizjologicznie niski, a wynosi ... poniżej 35 mg% u noworodków z prawidłową masą urodzeniową. U wcześniaków z niską masą urodzeniową hipoglikemią jest poziom glukozy poniżej 25 mg%. Jak objawia się hipoglikemia? Hipoglikemia u noworodkamoże objawiać się bladością skóry, a nawet...

Hipoglikemia

Poziom cukru u noworodka

(...) Niedobór cukru we krwi noworodka to, tak jak i u dorosłych, hipoglikemia. Może się ona pojawić tuż po urodzeniu, kiedy noworodek ... cukrzycę. Nierównowaga hormonalna u dziecka utrudnia wykorzystanie zapasów glukozy, co powoduje, że hipoglikemia po urodzeniu się przedłuża. Zwykle taki stan ustępuje przy odpowiednim odżywianiu matki i dziecka po kilku dniach. Przedłużająca się...

Poziom glukozy

Niski poziom glukozy

(...) Co to jest hipoglikemia? Hipoglikemia to tzw. „reakcja insulinowa”, która pojawia się u cukrzyka. Może do niej dojść np.

Planowanie ciąży

Cukrzyca a planowana ciąża

Cukrzyca a planowana ciąża

(...) ale kobiety które starają się o dziecko lub są w ciąży nie powinny go w ogóle pić. Hipoglikemia w ciąży Jeśli...

Inicjacja alkoholowa

Pierwsze piwo

Pierwsze piwo

(...) kłopot ze zbyt niskim poziomem cukru we krwi, czyli z hipoglikemią, ponieważ alkohol zawarty w piwie sprzyja takim spadkom. Zarówno hiperglikemia, jak i hipoglikemia jest stanem niebezpiecznym, który grozi powikłaniami cukrzycy. Nie jest to bez...

Postępowanie w porodzie przedwczesnym

Test na poród przedwczesny

(...) dzięki czemu nie zapadają się one podczas wydechu i pozostają drożną, czynną strukturą wymiany...

Hiperprolaktynemia

Przyczyny hiperprolaktynemii

Przyczyny hiperprolaktynemii

(...) drażnienie brodawek sutkowych, stosunki płciowe, spożywanie posiłków, hipoglikemia, czyli spadek poziomu glukozy we...

Bezdech wcześniaczy

Obturacyjny bezdech senny

(...) i niemowląt: choroby serca, choroby mózgu, infekcje, niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia), zaburzenia elektrolitowe,...

Poziom glukozy

Poziom glukozy we krwi

(...) – hipoglikemia - może być objawem: niewydolności nadnerczy; przyjmowania sterydów anabolicznych; zaawansowanej...