Higiena niemowląt

Higiena niemowląt jest bardzo ważna, ze względu na to, że ciało maluszka jest delikatne i szczególnie łatwo o podrażnienia i infekcje. Zmiana pieluszek od razu po zabrudzeniu jest szczególnie istotna, gdyż zbyt długi kontakt skóry z moczem lub kałem może wywołać podrażnienie, odparzenia lub pieluszkowe zapalenie skóry. Oprócz tego niezbędna jest regularna kąpiel i nawilżanie skóry dziecka. Nie zapominajmy o obcinaniu paznokci maluszka i czyszczeniu uszu.

Przewijanie niemowlaka

Na samym początku, noworodek zużywa około 10 pieluch dziennie. Jest to duża liczba, która na szczęście z czasem się zmniejsza. Ze względu na tę ilość, wielu rodziców decyduje się na wykorzystywanie pieluch tetrowych, które niestety zwiększają ilość obowiązków ciążących na młodych rodzicach. Dużo szybciej i sprawniej wykorzystuje się pieluchy jednorazowe, co jednak niesie za sobą pewne koszty.


W czasie każdego przewijania dziecka należy dokładnie oczyścić skórę pupy, ud i krocza. Aby wstępnie oczyścić pupę dziecka, można wykorzystać ciepłą wodę z delikatnym mydłem dla dzieci, po czym opłukać ją wodą. Szybszym rozwiązaniem jest wykorzystanie nawilżanych chusteczek dla niemowląt. Każdą chusteczkę wykorzystuje się tylko raz i wyrzuca, a pupę przemywa się od przodu do tyłu (co zapobiega infekcjom). Podmywanie po kupce może wymagać jednak bardzo wielu chusteczek - łatwiej wtedy poradzić sobie, wykorzystując wodę z mydłem.

Po umyciu pupy czas na nawilżenie. U dziewczynek najlepiej sprawdzi się krem przeciw odparzeniom, u chłopców lepsza będzie zasypka dla niemowląt.

Inne zabiegi higieniczne ważne dla niemowląt

Kąpiel niemowlaka powinna odbywać się w miedniczce napełnionej wodą (wanna jest dla maluszka jeszcze za duża). Nie nalewamy wody do wanienki, kiedy dziecko jest już w środku. Chodzi o zachowanie odpowiedniej temperatury wody, aby dziecku nie było ani za zimno, ani za gorąco. Do kąpieli najlepiej wybrać delikatne, specjalne kosmetyki dla niemowląt. Należy pamiętać, aby nie odciągać napletka u małych chłopców (do 6. miesiąca życia) podczas mycia. Napletek jest jeszcze przyrośnięty do żołędzi i oderwanie go przed czasem może wywołać uszkodzenie. Jeśli napletek nie zsuwa się po pierwszym roku życia, trzeba iść z dzieckiem do lekarza.

Po umyciu dziecka, należy bardzo dokładnie osuszyć jego skórę. Wilgoć pozostawiona na skórze może doprowadzić do podrażnień. Malucha wycieramy miękkim, bawełnianym ręcznikiem bardzo dokładnie, także między wszystkimi rozkosznymi fałdkami. Nie trzemy skóry dziecka, a delikatnie ją poklepujemy, aż stanie się sucha.

Należy pamiętać o regularnym obcinaniu paznokci dziecka. Zbyt długimi paznokciami maluch może zrobić sobie krzywdę. Z drugiej strony nie można przyciąć ich zbyt krótko. Można wykorzystać do tego specjalne nożyczki do paznokci dla niemowląt. Nie mają one ostrych końców i nie można przez przypadek ukłuć dziecka.

Uszy i nos dziecka także powinny być oczyszczane. Myje się tylko zewnętrzną część ucha dziecka, nie wkłada się mu nic do środka. Nieumiejętne oczyszczenie uszu i wkładanie patyczków do środka może skończyć się nawet uszkodzeniem słuchu. Jeśli chodzi o oczyszczanie noska, najlepiej robić to za pomocą specjalnej gruszki do nosa dla niemowląt. Odciągnie ona zbierający się w nosie śluz, co ułatwi dziecku oddychanie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pielęgnacja skóry niemowlęcia
Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Problemy ze skórą u dzieci

Problemy ze skórą u dzieci

Zmiany skórne u dzieci Problemy ze skórą u niemowląt często pojawiają się w pierwszych miesiącach życia, dlatego należy prawidłowo dbać o ich skórę.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Czym myć niemowlaka?

Codzienna pielęgnacja niemowlaka może nastręczać młodym rodzicom wiele problemów. Dostępne są na rynku różne kosmetyki dla niemowląt: płyny (...) do kąpieli dla niemowląt, oliwki dla niemowląt, mydełka dla noworodków, żele do...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Włosy u niemowląt

włosów niemowlęcia Rodzic nie ma wpływu na ostateczny kolor włosów u swojego dziecka. Jednak dzięki prawidłowej pielęgnacji może wpłynąć (...) pielęgnacji: Włosy niemowlęcia...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bolesne odparzenia u niemowląt

i może podrażniać skórę niemowlęcia. Po każdej kąpieli nawilżaj skórę dziecka. Sposoby na odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry Leczenie (...) pieluch, stosowanie dobrej...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Emolienty Oilatum dla dzieci

Emolienty Oilatum dla dzieci

Emulsja do kąpieli Oilatum Baby Łagodna emulsja do kąpieli to najlepszy sposób na bezstresowe mycie niemowlęcia.Krem Oilatum Baby Delikatny dla skóry dziecka krem to podstawa codziennej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Które kosmetyki dla dzieci na zimę wybrać?

Skóra jako naturalna bariera ochronna organizmu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jej struktura osiąga właściwą dojrzałość u pięciolatków (...) pierzchnięciu ust, zastosujmy pomadkę ochronną. Właściwa pielęgnacja...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Jakie zalety dla mamy i dziecka ma olej kokosowy?

Jakie zalety dla mamy i dziecka ma olej kokosowy?

. Olej kokosowy dla dziecka Jeden z najzdrowszych olejów na świecie to świetny produkt do pielęgnacji skóry niemowlaka. Olej kokosowy (...) i niszczy szkodliwe bakterie znajdujące się w przewodzie...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bambino jest z nami już od 60-ciu lat!

pod okiem taty… dlatego tak chętnie pielęgnujemy nimi nasze dzieci. Bambino - delikatna pielęgnacja dziecięcej skóry z 60-cio letnią tradycją (...) W trosce o najbliższych wybierały je nasze babcie, mamy, a dziś wybieramy...