Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży to dość częsta i dla kobiet wstydliwa dolegliwość. Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu lub guzki krwawnicze. Wiele kobiet krępuje się zapytać lekarza o to, jak radzić sobie z hemoroidami w ciąży. Hemoroidy mogą swędzieć, piec, boleć, a nawet krwawić. Wypróżnianie się sprawia ból i jest dyskomfortowe. Lekceważenie takich objawów grozi rozwinięciem się stanu zapalnego. Nie należy ukrywać przed lekarzem problemu hemoroidów i milcząco go znosić. Podjęcie leczenia pozwoli złagodzić objawy lub nawet całkowicie je wyeliminować.

Polecane wideo:

Żylaki odbytu w ciąży

Hemoroidy to choroba naczyń krwionośnych otaczających mięśnie zwieracza odbytu. W czasie ciąży żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, stają się obrzmiałe, wypukłe, a ich ścianki są słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Jeśli okolica odbytu swędzi i piecze, można przypuszczać, że pojawiły się żylaki odbytu. Lekceważenie pierwszych objawów hemoroidów może doprowadzić do stanu zapalnego, którego sygnałem są ból w odbycie oraz krwawienia podczas oddawania stolca. Dolegliwości zwykle nasilają się pod wpływem długotrwałego siedzenia albo w czasie problemów trawiennych, takich jak zaparcia czy biegunki. Powstałe guzki krwawnicze mogą pękać i krwawić.

Bezpośrednia przyczyna występowania hemoroidów to zbyt duże ciśnienie krwi w końcowym odcinku jelita grubego. Duży wpływ na powstawanie hemoroidów mają złe nawyki żywieniowe, np. dieta uboga w błonnik ułatwiający przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach czy spożywanie ciężkostrawnych potraw. Pojawieniu się żylaków odbytu sprzyja również siedzący tryb życia. Podczas siedzenia jelita są nienaturalnie obciążone, a naczynia krwionośne – nadmiernie uciskane.

Ciąża to okres, w którym ryzyko powstania hemoroidów wzrasta. W tym czasie u kobiet często pojawiają się problemy z wypróżnianiem się, ponieważ jelita wolniej pracują. Podczas oddawania stolca kobieta świadomie wysila się, co skutkuje wzrostem ciśnienia krwi w okolicach odbytu. Ponadto, powiększająca się w kolejnych miesiącach ciąży macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, co utrudnia odpływ krwi z żył miednicy i nóg. Do zaciskania się naczyń krwionośnych i powstania hemoroidów może również dojść podczas porodu. Żylaki odbytu czasami są uwarunkowane genetycznie.

Jak sobie radzić z hemoroidami w ciąży?

Guzki krwawnicze, co prawda, nie są niebezpieczne ani dla kobiety ciężarnej, ani dla dziecka, jednak to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość ciążowa. Raz powstałe żylaki odbytu mają skłonność do nawracania i powiększania się w czasie kolejnych ciąż. By nie dopuścić do pojawienia się hemoroidów w ciąży, warto stosować lekkostrawną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Zawarte w nich pektyny i błonnik pokarmowy usprawniają perystaltykę jelit, sprzyjają regularnym wypróżnieniom i zapobiegają zaparciom.

Należy również ograniczać liczbę godzin spędzanych w pozycji siedzącej. Jeśli praca zmusza kobietę do długiego siedzenia, powinna ona robić sobie przerwy i przez kilka minut chodzić, spacerować, by odciążyć jelita. W wolnych chwilach warto trochę się poruszać, np. pójść na spacer, poprzeciągać się, popływać, aby usprawnić procesy trawienne. W nocy należy wypoczywać z nogami lekko uniesionymi do góry. Pod stopy można podłożyć zrolowany koc lub sztywną poduszkę.

Aby złagodzić objawy hemoroidów, należy zadbać o regularne wypróżnianie się. Nie wolno jednak dopuszczać do długiego przesiadywania w toalecie. Strach przed krwawieniem i uczuciem pieczenia często prowadzi do błędnego koła. Kobieta odwleka wizytę w ubikacji, co skutkuje zaparciami i stanowi główną przyczynę powstawania następnych guzków krwawniczych. Po każdym wypróżnieniu się należy przemywać bolące miejsca chłodną wodą i mydłem z neutralnym pH.

Swędzące miejsca okolicy odbytu można przemywać naparem z kory dębu mającym działanie przeciwzapalne. Skuteczny sposób na żylaki odbytu to również robienie okładów z ciepłej torebki herbaty. Teina zawarta w herbacie hamuje krwawienie i łagodzi dokuczliwe objawy. Można też spróbować okładów z lodu, które zmniejszają obrzęk, albo specjalnych nakładek do kupienia w aptece, które po schłodzeniu zakłada się w okolicę odbytu. Wielu kobietom w ciąży pomaga chłodna kąpiel. Należy jednak unikać robienia nasiadówek. Gdy dolegliwości związane z żylakami odbytu nie ustępują, można sięgnąć po ziołowe maści lub czopki przeciw hemoroidom.

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Hemoroidy u kobiet ciężarnych najczęściej pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży. Samoistnie zanikają w kilka miesięcy po porodzie. W pierwszej fazie choroby leczenie zazwyczaj sprowadza się do zmiany diety na bogatszą w błonnik (ciemne pieczywo, produkty zbożowe, siemię lniane, warzywa, owoce) i picia dużej ilości płynów. Jeśli jednak objawy hemoroidów nasilają się, pojawia się świąd odbytu, pieczenie i krwawienia w czasie wypróżniania się, należy w czasie wizyty u lekarza zgłosić istnienie problemu i poprosić o łagodne leki na hemoroidy. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe.

Lekarz może zbadać okolice odbytu endoskopowo lub palpacyjnie. Jeśli choroba jest na tyle zaawansowana, że nie pomogą maści czy czopki na hemoroidy, zleca się skleroterapię, a więc wstrzyknięcie leków powodujących zwłóknienie i zamknięcie krwawiących żylaków. Koagulacja hemoroidów promieniami UV lub podczerwienią oraz zakładanie specjalnych gumek zaciskowych wokół guzka to metody w czasie ciąży raczej rzadko stosowane.

Komentarze

dyskusje na forum

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Hemoroidy w ciąży
Hemoroidy w ciąży

Problemy z wypróżnianiem w ciąży

Problemy z wypróżnianiem w ciąży pojawiają się jako efekt wzrostu hormonów, które powodują rozluźnienie mięśniówki jelit, oraz rozrostu (...) macicy, która uciska jelita. Dodatkowo, na zaparcia w ciąży ma też...

Hemoroidy w ciąży

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

w ciąży, pojawiają się jako skutek wzrostu hormonów i nieprawidłowej diety. Zatem, jak leczyć hemoroidy w ciąży? Po pierwsze, należy przejść na dietę (...) w ciąży wymaga ruchu i aktywności...

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy podczas ciąży

Hemoroidy podczas ciąży

Żylaki odbytu w ciąży pojawiają się jako efekt zaparć i rozrostu macicy, która uciska na naczynia żylne odbytu. Jeśli chodzi o zaparcia w ciąży, pojawiają się jako skutek wzrostu hormonów i nieprawidłowej diety.

Hemoroidy w ciąży

Żylaki odbytu w ciąży

mamy, (//parenting.pl/portal/hemoroidy-w-ciazy) to nic wstydliwego co więcej, to niemalże standardowa dolegliwość każdej ciężarnej! ## Przyczyny i objawy hemoroidów (...) Czym są hemoroidy i kiedy...

Hemoroidy po porodzie

Hemoroidy poporodowe

Hemoroidy poporodowe

Jak leczyć hemoroidy po porodzie? To pytanie zadają sobie kobiety, które już w czasie ciąży cierpią na piekące i krwawiące żylaki odbytu.

Żylaki w ciąży

Bolące nogi w ciąży

Bolące nogi w ciąży

Bolące nogi w ciąży często są jednym z pierwszych objawów żylaków.

Hemoroidy po porodzie

Jak leczyć hemoroidy po porodzie?

Jak leczyć hemoroidy po porodzie? To pytanie zadają sobie kobiety, które już w czasie ciąży cierpią na piekące i krwawiące żylaki odbytu (...) ? Hemoroidy to inaczej guzki...

Wskazania do cesarskiego cięcia

Hemoroidy a poród

miesiącach ciąży macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył miednicy i nóg. ## Co to są hemoroidy? Dość częstą (...) dolegliwością ciężarnych są (//parenting.pl/portal/hemoroidy) zlokalizowane...

Żylaki w ciąży

Sposoby na zapobieganie żylakom

Sposoby na zapobieganie żylakom

Większość ludzi traktuje żylaki jako wadę estetyczną i uszczerbek w wyglądzie zewnętrznym, ale nie jako chorobę. Tymczasem żylaki to choroba, której trzeba zapobiegać. Zwykle rozpoczyna się uczuciem ociężałości nóg i opuchnięciami wokół kostek.

Infekcje okolic intymnych w ciąży

Krew w kale w ciąży

Obecność krwi w kale ciężarnej jest zwykle spowodowana hemoroidami. Są to nietypowo obrzęknięte naczynia krwionośne w okolicach odbytu. Hemoroidy (...) . Mimo to warto skonsultować się z lekarzem i wykluczyć ewentualne...