Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Hemoglobina u dzieci

Avatar placeholder
24.06.2019 07:56
Hemoglobina u dzieci
Hemoglobina u dzieci (123rf)

Hemoglobina u dzieci (tak jak i u dorosłych) pełni bardzo ważną funkcję – transportuje tlen do wszystkich komórek organizmu. W wynikach badania krwi hemoglobina oznaczana jest skrótem Hgb lub Hb i jest częścią badania morfologicznego krwi. Jeśli poziom hemoglobiny we krwi jest niski, oznacza to, że organizm nie jest wystarczająco dotleniony – stąd pojawiają się objawy takie jak zmęczenie, brak apetytu i bladość. Niewystarczająca ilość hemoglobiny i czerwonych krwinek najczęściej jest objawem niedokrwistości. Nadmierna ilość hemoglobiny we krwi (nadkrwistość) może oznaczać różne choroby, a także być wynikiem odwodnienia.

1. Hemoglobina u dziecka

Hemoglobina jest czerwonym barwnikiem krwi zawierającym żelazo i rodzajem białka znajdującego się w erytrocytach, czyli czerwonych krwinkach. To dzięki temu barwnikowi jest przenoszony tlen – hemoglobina przyłącza tlen w płucach i transportuje go po całym organizmie. W drodze powrotnej zbiera z komórek dwutlenek węgla, który przenosi z powrotem do płuc, gdzie może zostać wydalony.

Badanie poziomu hemoglobiny to część morfologii krwi. Krew pobiera się tak jak przy większości badań krwi – z żyły łokciowej. W przypadku noworodków krew pobierać można także np. z lekkiego nakłucia wierzchu dłoni.

2. Normy hemoglobiny we krwi dziecka

Normy hemoglobiny u dzieciwynoszą:

Zobacz film: "Badania krwi - hemoglobina"
  • 20 g% u noworodków;
  • 10 g% u trzymiesięcznych niemowląt;
  • 11,5-11,8 g% między czwartym a dwunastym miesiącem życia;
  • 13 g% po dwunastym miesiącu życia.

Normy te mogą się różnić w zależności od laboratorium i wykorzystywanych w nim metod pomiarowych.

Prawidłowa ilość hemoglobiny jest najniższa około drugiego-trzeciego miesiąca życia. Wtedy w organizmie dziecka kończy się „zapas” pochodzący z okresu płodowego, a szpik nie produkuje jeszcze odpowiedniej ilości.

3. Nieprawidłowości związane z hemoglobiną u dziecka

Niedobór hemoglobiny we krwi dziecka (niedokrwistość) może objawiać się podatnością na wszelkie infekcje, brakiem apetytu, ciągłym zmęczeniem. Stan niedoboru hemoglobiny w organizmie może z czasem doprowadzić do zaburzeń oddychania i krążenia. Hemoglobina poniżej normy może oznaczać różne nieprawidłowe stany organizmu, na przykład nadmierne nawodnienie organizmu, krwawienie, niedożywienie, niedobory żelaza, witaminy B12, witaminy B6 i kwasu foliowego, a także schorzenia, takie jak anemia i białaczka. Najczęściej przyczyną niedokrwistości są niedobory pokarmowe – należy wtedy zwrócić uwagę na dietę dziecka, czy zawiera odpowiednie ilości żelaza, witaminy B12, witaminy B6 i kwasu foliowego.

Zbyt wysoki poziom hemoglobiny u dzieckamoże być wynikiem:

  • erytrocytozy lub policytemii,
  • hypoksji (czyli niskiego stężenia tlenu we krwi),
  • wad serca,
  • odwodnienia,
  • torbieli nerek,
  • chorób płuc,
  • serca płucnego.

Hemoglobina może zostać dotknięta chorobą genetyczną. Jeśli pojawi się mutacja genu hemoglobiny, w organizmie może to oznaczać choroby takie jak anemia sierpowata, talasemia i hemoglobinopatie. Genetyczne wady hemoglobiny są jednak bardzo rzadkie.

Należy pamiętać, że interpretacja morfologii krwi nie powinna być przeprowadzana w oderwaniu od innych badań i wywiadu lekarskiego. Diagnostyką i odpowiednią interpretacją badań dziecka musi zająć się lekarz.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze