Grzechy główne kierowców

W trakcie nauki jazdy przyszli kierowcy poznają zasady ruchu drogowego i są zmuszeni do ich przestrzegania, by uzyskać upragnione prawo jazdy. Jeżdżą ostrożnie i bacznie przyglądają się znakom drogowym, ale już wkrótce po odebraniu tego dokumentu ich podejście do jazdy samochodem ulega diametralnej zmianie. Wielu kierowców zaczyna lekceważyć znaki drogowe, mając przy tym niczym nieuzasadnioną pewność, że nie przytrafi się im nic złego. Jakie grzechy kierowców są najczęstsze?

Polecane wideo:

Rozmowy telefoniczne za kółkiem

Jednym z najczęstszych wykroczeń drogowych jest rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy, bez zestawu głośnomówiącego. Niektórzy kierowcy idą o krok dalej i piszą SMS-y lub maile, prowadząc auto.

Mimo iż korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy grozi karą pieniężną w wysokości 200 PLN oraz 5 punktami karnymi, kierowcy bagatelizują ostrzeżenia i ucinają sobie pogawędki telefoniczne w drodze. Zapominają, że rozmowy telefoniczne powodują spadek koncentracji i zwiększają ryzyko kolizji drogowych. Gdy słuchawka jest trzymana w dłoni, kierujący pojazdem może mieć trudności nie tylko z wykonaniem manewru, lecz także z utrzymaniem samochodu na właściwym pasie ruchu.

Mogłoby się wydawać, że zestaw głośnomówiący to doskonałe rozwiązanie problemu – kierowca może bowiem rozmawiać, nie zdejmując dłoni z kierownicy. Niestety, w naszym kraju zestawy tego typu nie zyskały dużej popularności. Aż 70% kierowców nie korzysta z nich, sądząc, że jest w stanie zapanować nad pojazdem, nie rezygnując z pogaduszek przez telefon.

Palenie papierosów i jedzenie w aucie

Zakaz spożywania posiłków w trakcie prowadzenia auta dotyczy wyłącznie osób, które są zawodowymi kierowcami (mandat wynosi 50 PLN), ale pozostali kierowcy również nie powinni jeść, prowadząc samochód. Jeśli w trakcie podróży odczuwamy głód, warto zrobić sobie małą przerwę i zjeść drugie śniadanie w spokoju.

Palenie papierosów podczas jazdy autem to kolejny powszechny błąd kierowców. Mimo iż teoretycznie nie jest to zachowanie ryzykowne, należy wziąć pod uwagę ryzyko poparzenia się lub utraty panowania nad samochodem.

Niezapinanie pasów

Kolejne kampanie społeczne mają na celu uświadomienie kierowcom, jak ważne jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem. Zapięcie pasów zajmuje zaledwie kilka sekund, a może uratować nam życie – mimo to wielu kierowców zapomina o tej czynności. Nie wszyscy kierowcy pilnują również, by pasażerowie zapięli pasy, a to zaniedbanie może ich niemało kosztować.

Jeśli kierowca ma niezapięte pasy bezpieczeństwa, w razie kontroli drogowej otrzymuje 100 PLN mandatu oraz 2 punkty karne. Jeżeli w aucie są pasażerowie z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa, może dostać aż 4 punkty karne. Z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa zwolnione są tylko kobiety w ciąży oraz osoby posiadające zaświadczenie lekarskie.

Słuchanie głośnej muzyki

Szybka, głośna muzyka wydaje się być idealnym kompanem kierowcy, zwłaszcza na długich trasach, gdy istnieje ryzyko zaśnięcia za kierownicą. Warto jednak uświadomić sobie, że hałas generowany przez system audio może zagłuszać silnik i wyraźnie dekoncentrować kierowcę.

Ponadto może uniemożliwić usłyszenie sygnałów wydawanych przez karetki pogotowia lub inne pojazdy uprzywilejowane. W skrajnych przypadkach bardzo głośna muzyka może zostać ukarana mandatem za zakłócanie ciszy nocnej lub porządku.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 3 miesiące temu

9
Artykuły Moto Parenting
Moto Parenting

Auto bezpieczne dla dziecka

Auto bezpieczne dla dziecka

Samochód rodzinny Samochód bezpieczny dla dziecka musi spełniać szereg warunków. Jednym z kluczowych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest stan techniczny auta.

Moto Parenting

Jaką nawigację samochodową wybrać?

Jaką nawigację samochodową wybrać?

Popularność urządzeń nawigacyjnych przekroczyła najśmielsze oczekiwania – w ciągu zaledwie kilku lat widok kierowcy z mapą stał się rzadkością, a sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem różnych modeli nawigacji. Wybór najlepszego urządzenia...

Moto Parenting

Prowadzenie samochodu nigdy nie było przyjemniejsze

Artykuł sponsorowany Jazda dobrym samochodem może dostarczyć tyle wrażeń, co udany seks - niektórzy kierowcy deklarują, że wrażenia podczas jazdy uwalniają w nich podobne emocje. Satysfakcję z prowadzenia samochodu odczuwają najczęściej te osoby, które...

Moto Parenting

Skarb w samochodzie

(https://parenting.pl/portal/nowe-zasady-przewozenia-dzieci-w-fotelikach-samochodowych) nie sprowadza się jedynie do wstawienia do samochodu fotelika. Przede wszystkim wybór odpowiedniego siedziska nie jest łatwy. Gdy już dokonamy właściwego, pojawiają...

Moto Parenting

Co zrobić, by nie paść ofiarą nieuczciwego mechanika?

Usterki mogą pojawić się nawet w nowym aucie, dlatego warto mieć namiary na dobrego, uczciwego mechanika. W kwestii wyboru specjalisty od napraw samochodu polegamy zwykle na radach znajomych, ale numer telefonu do sprawdzonego fachowca nie wystarczy,...

Moto Parenting

Poważne następstwa drobnych napraw

Usunięcie drobnej usterki przynajmniej w teorii nie nastręcza wiele trudności. W praktyce prosta naprawa bywa jednak niemałym wyzwaniem - wystarczy niewielka wada materiału, błąd ludzki lub zwykły pech, by usterka pogłębiła się i wymagała kosztownej naprawy. ##...

Moto Parenting

Mocowania fotelików dziecięcych - czego o nich nie wiesz?

Mocowania fotelików dziecięcych - czego o nich nie wiesz?

pasa przytrzymywała od zewnątrz podstawę fotelika pod siedzeniem dziecka, a część piersiowa oparcie fotelika zaraz za małym pasażerem, na wysokości (...) można wykonać praktycznie w każdych warunkach, na każdym miejscu w samochodzie....

Moto Parenting

Samochód rodzinny - z czym to się je?

Samochód rodzinny - z czym to się je?

Gdy zastanawiam się nad wyborem odpowiedniego auta dla powiększającej się rodziny, od razu na myśl przychodzi mi daleka kuzynka. Jej mąż postanowił zmienić samochód na nowszy, by zapewnić żonie i nowo narodzonemu synkowi lepszy komfort jazdy. Zapewne...