Grzechy główne kierowców

W trakcie nauki jazdy przyszli kierowcy poznają zasady ruchu drogowego i są zmuszeni do ich przestrzegania, by uzyskać upragnione prawo jazdy. Jeżdżą ostrożnie i bacznie przyglądają się znakom drogowym, ale już wkrótce po odebraniu tego dokumentu ich podejście do jazdy samochodem ulega diametralnej zmianie. Wielu kierowców zaczyna lekceważyć znaki drogowe, mając przy tym niczym nieuzasadnioną pewność, że nie przytrafi się im nic złego. Jakie grzechy kierowców są najczęstsze?

Polecane wideo:

1. Rozmowy telefoniczne za kółkiem

Jednym z najczęstszych wykroczeń drogowych jest rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy, bez zestawu głośnomówiącego. Niektórzy kierowcy idą o krok dalej i piszą SMS-y lub maile, prowadząc auto.

Mimo iż korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy grozi karą pieniężną w wysokości 200 PLN oraz 5 punktami karnymi, kierowcy bagatelizują ostrzeżenia i ucinają sobie pogawędki telefoniczne w drodze. Zapominają, że rozmowy telefoniczne powodują spadek koncentracji i zwiększają ryzyko kolizji drogowych. Gdy słuchawka jest trzymana w dłoni, kierujący pojazdem może mieć trudności nie tylko z wykonaniem manewru, lecz także z utrzymaniem samochodu na właściwym pasie ruchu.

Mogłoby się wydawać, że zestaw głośnomówiący to doskonałe rozwiązanie problemu – kierowca może bowiem rozmawiać, nie zdejmując dłoni z kierownicy. Niestety, w naszym kraju zestawy tego typu nie zyskały dużej popularności. Aż 70% kierowców nie korzysta z nich, sądząc, że jest w stanie zapanować nad pojazdem, nie rezygnując z pogaduszek przez telefon.

2. Palenie papierosów i jedzenie w aucie

Zakaz spożywania posiłków w trakcie prowadzenia auta dotyczy wyłącznie osób, które są zawodowymi kierowcami (mandat wynosi 50 PLN), ale pozostali kierowcy również nie powinni jeść, prowadząc samochód. Jeśli w trakcie podróży odczuwamy głód, warto zrobić sobie małą przerwę i zjeść drugie śniadanie w spokoju.

Palenie papierosów podczas jazdy autem to kolejny powszechny błąd kierowców. Mimo iż teoretycznie nie jest to zachowanie ryzykowne, należy wziąć pod uwagę ryzyko poparzenia się lub utraty panowania nad samochodem.

3. Niezapinanie pasów

Kolejne kampanie społeczne mają na celu uświadomienie kierowcom, jak ważne jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem. Zapięcie pasów zajmuje zaledwie kilka sekund, a może uratować nam życie – mimo to wielu kierowców zapomina o tej czynności. Nie wszyscy kierowcy pilnują również, by pasażerowie zapięli pasy, a to zaniedbanie może ich niemało kosztować.

Jeśli kierowca ma niezapięte pasy bezpieczeństwa, w razie kontroli drogowej otrzymuje 100 PLN mandatu oraz 2 punkty karne. Jeżeli w aucie są pasażerowie z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa, może dostać aż 4 punkty karne. Z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa zwolnione są tylko kobiety w ciąży oraz osoby posiadające zaświadczenie lekarskie.

4. Słuchanie głośnej muzyki

Szybka, głośna muzyka wydaje się być idealnym kompanem kierowcy, zwłaszcza na długich trasach, gdy istnieje ryzyko zaśnięcia za kierownicą. Warto jednak uświadomić sobie, że hałas generowany przez system audio może zagłuszać silnik i wyraźnie dekoncentrować kierowcę.

Ponadto może uniemożliwić usłyszenie sygnałów wydawanych przez karetki pogotowia lub inne pojazdy uprzywilejowane. W skrajnych przypadkach bardzo głośna muzyka może zostać ukarana mandatem za zakłócanie ciszy nocnej lub porządku.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 10 miesięcy temu

8
Artykuły Moto Parenting
Moto Parenting

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Ogromny bagażnik samochodowy W tym bagażniku spokojnie zmieszczą się wszystkie niezbędne torby, które chcecie zabrać ze sobą w podróż.

Moto Parenting

Wymiana opon

Wymiana opon

Zmiana opon na letnie Należy pamiętać o zmianie opon. Zimowe opony nagrzewają się szybciej niż letnie, tracąc przez to przyczepność czy wydłużając drogę hamowania.

Moto Parenting

Komfortowa podróż

Komfortowa podróż

Przestronne wnętrze nowego Citroëna C4 Picasso Dzięki zastosowaniu platformy modułowej wnętrze samochodu jest przestronne, co zapewnia komfortową jazdę.

Moto Parenting

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Tablet w nowym Citroënie C4 Picasso

Sterowaniem za pomocą dotykowego tabletu Sterowanie zestawem głośnomówiącym w nowej wersji Citroëna C4 Picasso jest szybkie i bardzo wygodne.Obsługa klimatyzacji w nowym Citroënie C4 Picasso Dwustrefowa klimatyzacja również jest obsługiwana za pomocą...

Moto Parenting

Auto bezpieczne dla dziecka

Auto bezpieczne dla dziecka

Samochód rodzinny Samochód bezpieczny dla dziecka musi spełniać szereg warunków. Jednym z kluczowych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest stan techniczny auta.

Moto Parenting

Tapicerka - ważna sprawa

- Kupujemy nowy samochód - zadecydowała żona. Rzeczywiście nasze BMW serii 3 ma już kilka lat - był to ukochany samochód, kiedy zaczynaliśmy życie małżeńskie. Teraz jesteśmy rodzicami Jasia (7 lat) i Małgosi (4 lata). Wszyscy uwielbiamy aktywnie spędzać...

Moto Parenting

Wybór używanego kombi dla rodziny

przypadku zapewniają znaczną ilość miejsca – zarówno dla pasażerów, jak i na bagaż. Następnym atutem opisywanych przez nas aut są koszty. Kompaktowe

Moto Parenting

Bezpieczna jazda jesienią

Pogoda nie daje się nam jeszcze we znaki, ale nie sposób nie zauważyć, że jesień zadomowiła się na dobre. Już wkrótce temperatura powietrza zacznie stopniowo spadać, a ciepłe kurtki staną się nieodzowne w chłodne, deszczowe dni. Zmiana aury ma wpływ nie...

Moto Parenting

Jak usunąć brzydkie zapachy z auta?

W samochodzie spędzamy coraz więcej czasu, dlatego warto zadbać o przyjemne warunki do jazdy. Świeży zapach w aucie to podstawa - niestety, nie w każdym samochodzie unosi się woń kwiatów. Jeśli w twoim aucie czuć dym papierosowy, stęchliznę, pleśń lub...