Trwa ładowanie...

Gronkowiec NIEmile widziany!

Gronkowiec NIEmile widziany!
Gronkowiec NIEmile widziany! (123rf)

Artykuł sponsorowany

Skóra atopowa jest wyjątkowo narażona na nadkażenia. Za wiele z nich odpowiada gronkowiec złocisty. Dlaczego tak się dzieje i jak poprawić odporność skóry?

Skóra funkcjonuje skutecznie tylko wtedy, gdy jest zdrowa, a trudno o taką opinię w przypadku chorego na AZS. Atopowe zapalenie skóry upośledza jej podstawowe funkcje, sprawia, że nie stanowi ona obronnego muru, który powinien chronić organizm przed wnikaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Skóra atopowa jest zaczerwieniona, wysuszona, szorstka, często się łuszczy. Powodem takiego stanu jest m.in. uszkodzona warstwa rogowa, mniejsza ilość lipidów międzykomórkowych i przeznaskórkowa utrata wody. Będąc tak wrażliwą, w rezultacie skóra atopowa narażona jest na nadkażenia.

1. Złocisty, ale nie na wagę złota

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) to bakteria, która najczęściej nadkaża skórę z AZS. Jak sama nazwa wskazuje, jej komórki tworzą kształt grona, pod mikroskopem mające żółte zabarwienie. To tzw. drobnoustrój oportunistyczny. Co to znaczy? Chodzi o to, że – bytując na zdrowej skórze czy błonach śluzowych zdrowego człowieka – jest całkiem niegroźny. Jednak gdy zasiedli skórę osoby z AZS, zaostrza objawy skórne, powstają miodowo-żołte strupy, a zmiany wysiękowe zaczynają się sączyć. Gronkowiec złocisty przylega do chorej skóry prawie 20 razy silniej niż do skóry nieatopowej, dlatego skóra blisko 100% pacjentów z AZS jest skolonizowana tą bakterią.

2. Skuteczna terapia

Walczyć z gronkowcem złocistym można na kilka sposobów:

  • Rozwój bakterii znacząco potrafi ograniczyć promieniowanie PUVA oraz UVB, czyli fototerapia.
  • U chorych z widocznymi objawami skuteczna może być antybiotykoterapia, ale w przypadku pacjentów bez widocznych infekcji bakteryjnych jest ona rzadko stosowana (ponadto, długotrwała może doprowadzić do wytworzenia się odpornych szczepów gronkowca).
  • Ograniczać rozwój gronkowca złocistego potrafią także metabolity bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus, które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe i ograniczają rozwój gronkowca. Metabolity Lactobacillus sp. to jeden ze składników aktywnych specjalistycznej linii emolientów Latopic®, które nawilżają, natłuszczają, odbudowują uszkodzoną barierę ochronną naskórka i przywracają jej funkcje, a także zmniejszają świąd i przykre uczucie pieczenia. Dla większej skuteczności zalecane jest regularne stosowanie kilku rodzajów emolientów z jednej specjalistycznej linii (np. właśnie Latopic®), obejmującej preparaty przeznaczone do kąpieli całego ciała oraz emulsje i kremy do pielęgnacji skóry.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze