Gorączka - fakty i mity

Choć nie jest samodzielną jednostką chorobową, często przysparza rodzicom największych zmartwień. Pojawia się zazwyczaj nagle. Poznaj fakty i mity o gorączce.

Z punktu widzenia medycyny, gorączka jest objawem innych procesów zachodzących w organizmie. Profesjonalnie nazywana podwyższoną temperaturą ciała spowodowaną przestawieniem ośrodka termoregulacji w podwzgórzu na wyższy poziom.

Polecane wideo:

To właśnie z tym symptomem najczęściej rodzice udają się na konsultacje lekarskie. Gorączka jest bowiem – szczególnie dla rodziców małych dzieci – bardzo niepokojąca. Czy słusznie?

Fakt – rodzic małego dziecka po dotyku potrafi ocenić, czy ma ono gorączkę

Gdy widzimy, że dziecko źle się czuje, pierwszą, intuicyjną rzeczą, jaką robimy, jest dotknięcie czoła malucha. Do wyczucia podwyższonej temperatury ciała nie jest potrzebny w takim przypadku termometr.

Okazuje się, że rodzice dzieci do 2. roku życia rzadko się mylą. Co więcej – ocena czy dwulatek ma gorączkę, czy nie, aż w 90 proc. jest trafna w sytuacji, gdy temperatura sięga co najmniej 38,9 stopni Celsjusza.

Fakt – gorączka nie zawsze wpływa na samopoczucie

Gorączka nie zawsze musi wiązać się z bardzo poważną chorobą. Ta bardzo wysoka u małych dzieci często jest objawem trzydniówki, choroby wirusowej objawiającej się właśnie dobijającą do 40 stopni Celsjusza gorączką. Po trzech dniach wysokiej temperatury pojawia się wysypka lub rumień, które po klku godzinach znikają.
Co ważne – podczas trzydniówki samopoczucie dziecka często nie ulega pogorszeniu, o ile oczywiście systematycznie zbijamy gorączkę.

Mit – najlepszą metodą na zmierzenie gorączki jest termometr pod pachą

Choć pewnie najbardziej popularne, mierzenie temperatury ciała pod pachą, szczególnie u dziecka, jest bardzo mało wiarygodne i może prowadzić do zaburzenia wyniku. Dlaczego?

Aby porządnie zmierzyć gorączkę, sam pomiar powinien być komfortowy dla dziecka. A to znaczy, że ma być szybki, bezbolesny, nieinwazyjny i skuteczny. Jeśli posługujemy się wycofanym już ze sprzedaży termometrem rtęciowym, najczęściej mierzymy temperaturę pod pachą, a to wymaga czasu i cierpliwego oczekiwania. O ile dorosły to zrozumie, o tyle dziecko, szczególnie małe, może mieć z tym trudności. Wtedy wynik jest niemiarodajny.

W przypadku korzystania z innego rodzaju termometru, np. elektronicznego lub na podczerwień, również nie mamy pewności, że pomiar nie zostanie zaburzony, np. obecnością potu na czole.

Najbardziej miarodajnym miejscem pomiaru ciepłoty wewętrznej ciałą jest jama ustna, ucho wewnętrzne lub odbyt.

Fakt – wynik mierzenia temperatury jest inny w zależności od miejsca

Mierzenie temperatury ciała nie jest takie proste, jak się wydaje – szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż ciepłota organizmu będzie inna w zależności od miejsca pomiaru. I tak, gdy mierzymy gorączkę (czyli temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza) w odbycie – wynik będzie o ok. 0,5 stopnia wyższy niż temperatura rzeczywista. W jamie ustnej – o 0,3 stopnia wyższy.

Dlatego też przy odczytywaniu wyniku, należy go uśrednić w zależności od miejsca pomiaru. Jeśli zmierzymy temperaturę w jamie ustnej, za gorączkę uznamy wynik 38,3 stopnia Celsjusza, a w odbycie – 38,5 stopnia Celsjusza.

Mit – na gorączkę pomoże antybiotyk

Leczenie antybiotykiem gorączki nie przyniesie pożytku, ponieważ gorączka sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Dlatego też należy dokładnie obserwować dziecko, a w przypadku wystąpienia innych objawów – udać się do pediatry. Jeśl lekarz zdiagnozuje infekcję bakteryjną – zapewne przepisze antybiotyk. Jeśli natomiast stwierdzi, że za chorobę odpowiadają wirusy – zaleci objawowe zbijanie wysokiej temperatury.

Warto też wiedzieć, że często infekcje, którym towarzyszy gorączka mają podłoże wirusowe. W takim przypadku antybiotyk może wywołać większą szkodę niż pożytek.

Mit – czopek lepszy od syropu

Z czopkami należy się wstrzymać. Dlaczego? Ponieważ mogą powodować podrażnienie odbytu, co u małego dziecka może być bardzo bolesne.
Co więcej – droga podania leku zależy od wielu czynników. W przypadku, gdy dziecko zmaga się z biegunką, lepiej podać mu lek doustnie. Podczas kupowania preparatu w aptece, warto wybrać ten o możliwie największym stężeniu substancji czynnej. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało wypijać go dużo.

Fakt – zimne okłady nie zbijają trwale gorączki

Zimne okłady, kąpiele, wietrzenie pomieszczenia – to metody często stosowane do zbijania gorączki wewnętrznej, ale niestety nie zawsze skuteczne. W ten sposób możemy jedynie obniżyć ciepłotę obwodową. Takie zabiegi przynoszą krótkotrwałe efekty – mogą także wywołać u dziecka dreszcze. Zdarza się jednak, że chłodzenie ciała w kąpieli lub kompresami polecają lekarze. Metody te często wspomagają farmakologiczną walkę z wysoką gorączką.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Imiona dłużników Krajowy Rejestr Dłużników stworzył listę najbardziej „zadłużonych"... imion, czyli takich, których właścicielami są najbardziej zadłużeni Polacy. Wśród kobiet znalazły się Katarzyna, Agnieszka i Małgorzata, a rekordzistką została Anna....

Niemowlę

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Na co dzieci najczęściej chorują latem?

Najczęstsze choroby u dzieci latem Lato kojarzy się z beztroskim czasem zabaw, przebywaniem na świeżym powietrzu i częstymi kąpielami w basenie. Rodzice małych dzieci wiedzą jednak, że jest to także okres częstszych zatruć pokarmowych czy poparzeń słonecznych....

Niemowlę

Letnie owoce w diecie dziecka

Letnie owoce w diecie dziecka

Sezon na witaminy Latem bardzo łatwo o świeże warzywa i owoce. O tej porze roku są one nie tylko najsmaczniejsze, ale i najzdrowsze (o ile dojrzewały w pełnym słońcu i bez chemicznych dodatków). Warto nimi wzbogacić dietę dziecka, zwłaszcza że dostarczają...

Niemowlę

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Jak wybrać dobry jogurt naturalny?

Wybieramy najlepszy jogurt Zalet jogurtów jest wiele. Są lepiej przyswajalne od mleka, pozytywnie wpływają na układ trawienia, zawierają cenne dla organizmu bakterie i często to probiotyki. Jednak jogurt jogurtowi nie równy. Na półkach w sklepie znajdziemy...

Niemowlę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Kosmetyki dla dziecka na zimę

Pielęgnacja skóry dziecka zimą Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej ochrony w każdych warunkach pogodowych.

Niemowlę

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Objawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka

Nowotwory wieku dziecięcego Nowotwory dziecięce rozwijają się w błyskawicznym tempie. Są drugą co do częstości przyczyną śmierci najmłodszych. W przypadku dzieci nowotwory dają zupełnie inne objawy niż u dorosłych. Są one często niecharakterystyczne. Najczęściej...

Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.