Glikol propylenowy w żywności nie dla kobiet w ciąży

Glikol propylenowy to związek używany jako płyn chłodzący i środek zapobiegający zamarzaniu. To jednak nie wszystkie jego zastosowania. Substancję E1520 znajdziemy także w produktach żywnościowych. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży.

E1520 w żywności

Glikol propylenowy możemy znaleźć w wielu produktach – w żywności występuje on bowiem jako emulgator i konserwant. Jest także w kosmetykach i lekach. To częsty składnik e-papierosów.

I chociaż FDA (czyli Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) glikol propylenowy uznaje za bezpieczny, często słyszymy o nim negatywne opinie. Istnieją nawet zdania, że E1520 jest substancją rakotwórczą.

Jedno jest pewne – glikol propylenowy jest mniej szkodliwy od glikolu etylenowego, czyli związku, który po spożyciu może spowodować śmierć. E1520 rozkłada się w ciągu 48 godzin od przyjęcia substancji. Oznacza to, że ewentualne toksyny nie gromadzą się w wątrobie oraz w nerkach. Jednak czy na pewno?

Skutki niepożądane

Podrażnienia skóry i reakcje alergiczne

Jednym z najczęściej występujących skutków niepożądanych po kontakcie z glikolem propylenowym jest podrażnienie skóry. Najbardziej narażone są osoby wrażliwe, zmagające się z różnego rodzaju alergiami. Reakcja znika po krótkim czasie.

Toksyczny dla nerek i wątroby

Glikol propylenowy jest częstym składnikiem leków przeciwlękowych i uspokajających. Okazuje się jednak, że po dłuższym stosowaniu tego rodzaju środków farmakologicznych, u pacjentów pojawiały się problemy z nerkami. Były one wynikiem podwyższonego poziomu kreatyniny w surowicy krwi.

Badania naukowców z University of Connecticut z 2007 roku wykazały, że glikol propylenowy jest niebezpieczny także dla osób z zaburzoną pracą wątroby.

Szkodliwy dla dzieci i kobiet w ciąży

Spożywanie produktów żywnościowych z glikolem propylenowym w składzie może przyczynić się do zaburzeń w rozwoju płodu. Wynika to z niewykształconych szlaków metabolicznych.

Uważać powinny nie tylko kobiety w ciąży, ale także najmłodsze dzieci. To właśnie one są najbardziej narażone na działanie substancji chemicznych.

Zaburzenia sercowo-naczyniowe

Glikol propylenowy wykazuje także szkodliwy wpływ na serce i układ krążeniowy. Jeden z pacjentów leczonych lekiem z jego dodatkiem doznał ataku serca po zastosowaniu czterech dawek.

Problemy z oddychaniem

Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że kontakt z tą substancją powoduje zwiększenie się komórek w drogach oddechowych oraz krwawienia z nosa. Jest więc bardzo prawdopodobne, że ekspozycja na związek spowodowałaby te same niepożądane skutki u ludzi.

Kumulacja toksyn w krwiobiegu

Spożywany w nadmiarze glikol propylenowy może kumulować się w krwiobiegu. Najwyższe stężenie toksyn w organizmie występuje u osób z chorymi nerkami lub wątrobą. W tych wypadkach organy nie są w stanie rozkładać szkodliwych substancji.

Jak unikać związku E1520?

Glikol propylenowy, chociaż przez wielu uważany za nieszkodliwy, powinien zwrócić naszą uwagę. Jednym ze sposobów na uniknięcie nieprzyjemnych skutków ubocznych jest czytanie etykiet kupowanych produktów.

Najwięcej emulgatorów i konserwantów znajduje się w żywności przetworzonej: gotowych sosach sałatkowych, gotowych daniach czy ciastkach. E1520 występuje również w karmie dla psów i kotów. Związek ten występuje także w kosmetykach do makijażu, balsamach, płynach do płukania ust, dezodorantach i chusteczkach nawilżających dla dzieci.

Na szczęście na rynku znajdziemy wiele zamienników dla produktów z E1520 w składzie. Uważnie czytajmy etykiety – zdrowie mamy tylko jedno.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...