Gdy w domu pojawia się maluszek, cały plan dnia staje na głowie!

Rodzina

Zdjęcie autorstwa sathyatripodi / CC0 1.0

Polecane wideo:

Niewielu rodziców wspomina pierwsze dni z noworodkiem w domu z uczuciem rozrzewnienia – większość czuje przede wszystkim ulgę, ponieważ te trudne chwile mają już za sobą. Po latach przyznają, że wyzwaniem była dla nich nie tylko opieka nad noworodkiem, lecz także zorganizowanie dnia w taki sposób, by czasu wystarczyło im też na inne sprawy.

Jak zorganizować dzień z noworodkiem?

Infografika

Uwaga świeżo upieczonych rodziców w oczywisty sposób koncentruje się na dziecku, ale każdy odpowiedzialny dorosły wie, że niektórych domowych obowiązków nie można zaniedbywać. Gotowanie, sprzątanie i robienie zakupów to tylko jedne z wielu czynności, którymi ktoś musi się zająć – jak znaleźć na wszystko czas?

  • Przede wszystkim przyjmij do wiadomości, że trudno znaleźć czas na wszystko – rodzicielstwo w dużej mierze opiera się na wyborach, a pierwsze dni życia dziecka pokazują to aż nadto dobitnie.
  • Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko – jeśli sądzisz, że pomiędzy kolejnymi karmieniami, zmianami pieluch i myciem dziecka znajdziesz czas na wysprzątanie mieszkania, ugotowanie trzydaniowego obiadu, zrobienie domowej maseczki na twarz i przeczytanie kilku rozdziałów książki, zetknięcie z rzeczywistością może być bolesne.
  • Przygotuj się do pierwszych dni z noworodkiem w domu – zrób zapas pieluch, zapełnij zamrażarkę mrożonkami, kup produkty spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia (przydadzą się, gdy oboje będziecie zbyt zmęczeni, by pójść do sklepu).
  • Jeśli rodzina lub znajomi zaoferują pomoc – przyjmij ją! Nieważne, czy proponują wsparcie z grzeczności, czy z autentycznej chęci odciążenia was w pierwszych dniach życia dziecka...
  • Niewyspanie może dać ci się mocno we znaki, dlatego czas drzemki swojego malca potraktuj jak idealną okazję do odespania nocy.
  • Nie zaniedbuj siebie i swojego ciała – dobrze się odżywiaj i odpoczywaj, gdy tylko masz ku temu okazję. Pamiętaj, że dobra forma fizyczna ma wpływ na twoje samopoczucie i sposób, w jaki radzisz sobie z obowiązkami rodzicielskimi.
  • Rozmawiaj z partnerem o swoich uczuciach – świadomość, że oboje przechodzicie przez trudne chwile razem, jest ważna także dla waszego związku. Wspólnie zastanówcie się nad rozwiązaniami, które pozwolą wam znaleźć czas dla siebie (np. zrobienie zakupów bezpośrednio po pracy).
  • Jeśli nie możesz dojść do porozumienia z partnerem w kwestii podziału domowych obowiązków, przygotujcie plan działania z podziałem na dni tygodnia – w ten sposób ważne sprawy nie umkną waszej uwadze.
  • Porozmawiaj ze znajomymi, którzy okres niemowlęcy swojego dziecka mają już za sobą – na pewno mają swoje własne, wypróbowane sposoby na przejęcie kontroli nad czasem.

Infografika

Duża liczba obowiązków związanych z posiadaniem dziecka może przytłaczać świeżo upieczonych rodziców. Nic więc dziwnego, że w pierwszych dniach życia malca wielu z nich ma wrażenie, że doba stała się nagle wyraźnie krótsza. Aby pozbyć się tego złudzenia, już na wstępie przygody z rodzicielstwem powinni ustalić, jakie zadania mają dla nich priorytetowe znaczenie. Pozostałe mogą poczekać.

Chcesz uzyskać więcej praktycznych porad? Zapisz się do bezpłatnego programu dla młodych mam i korzystaj z porad ekspertów.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 4 tygodnie temu

3
Artykuły Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!
Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Wybieramy łóżeczko dla noworodka

dziecko spało w jednym łóżku z rodzicami lub w pobliżu ich łóżka. Dzięki temu nocne karmienie jest prostsze, a noworodek łatwiej zasypia i rzadziej (...) budzi się w nocy. Nie oznacza to jednak, że dziecko nie powinno...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Pielęgnacja pępka u maluszka

://creativecommons.org/licenses/by/2.0/) Gdy dziecko rozwija się w łonie matki, pożywienie i tlen otrzymuje poprzez łożysko przytwierdzone (...) do wewnętrznej ściany macicy za pomocą sznura pępowinowego. Pępowina odgrywa ważną...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Imię dla dziecka - wybierz najlepsze w pięciu prostych krokach

Imię powinno pasować do człowieka, ale jak w trakcie ciąży lub nawet po porodzie przewidzieć, że do naszego dziecka będzie pasowało to imię, a (...) mają oryginalne brzmienia, ale zanim nadasz córeczce skądinąd wdzięczne imię Jacqueline,...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Kompletna wyprawka dla noworodka, czyli co zabrać ze sobą do szpitala?

, kosmetyków i akcesoriów dla dziecka można rozpocząć w dowolnym momencie. Niektórzy rodzice kupują pojedyncze przedmioty jeszcze przed poczęciem (...) , które radzą wstrzymać się z zakupami, by „nie zapeszyć". To twoje dziecko...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Zadbaj o spokojny sen swojego maluszka

dziecka** zależy od wielu czynników. Które z nich są najważniejsze? * Stan zdrowia noworodka - jeśli malec choruje lub doświadcza trudności (...) ://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/) Śpiące dziecko...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Czy miłości trzeba się uczyć? O więzi rodzic-dziecko

. Tak często rozumiemy przesłanie ulubionego książkowego bohatera dzieci i dorosłych. Dla mnie to motto jest przesłaniem miłości rodzicielskiej. Miłości (...) , która wcale nie jest łatwa, a na pewno staje się głównym napędem rozwoju...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy!

Małe mieszkanie a pojawienie się dziecka - jak sobie poradzić?

Niewielu przyszłych rodziców ma do swojej dyspozycji przestronne wnętrza - większość musi pomieścić rzeczy swoje i dziecka w małych, ciasnych (...) przedmiotów! Zacznij od wielkich i bezlitosnych porządków: przejrzyj zawartość wszystkich...