Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola, przyczyny takiego zachowania nie zawsze są oczywiste. Pierwszy dzień w przedszkolu zawsze niesie pewne obawy przed nieznanym, dlatego też naturalnym jest, że dziecko nie chce rozstać się z mamą i zostać w nowym otoczeniu z nieznajomymi. Zdarza się jednak, że dziecko nie chce iść do przedszkola, chociaż wcześniej chętnie tam chodziło. W tej sytuacji przyczyną mogą być problemy z rówieśnikami lub nauczycielką. Rozwój dziecka na tym etapie wymaga odnalezienia swojego miejsca w grupie i określenia swojej tożsamości, na którą duży wpływ ma ocena innych. Brak akceptacji ze strony rówieśników czy problemy z nawiązaniem kontaktów mogą zniechęcić do chodzenia do przedszkola.

Przyczyny niechęci do chodzenia do przedszkola

Każde dziecko odczuwa potrzebę znalezienia swojego miejsca w grupie. Często zdarza się, że malec czuje potrzebę dominowania, a brak możliwości zaspokojenia tej potrzeby rodzi frustrację. Zazwyczaj starsze dzieci dominują nad młodszymi – jest to naturalny układ, jaki obserwuje się na przykład w rodzinie, gdzie starsze rodzeństwo dominuje nad młodszym. W przedszkolu, w którym wszystkie dzieci są w tym samym wieku, znacznie trudniej jest ustalić hierarchię, która satysfakcjonowałaby malucha. Jeśli nie czuje się silniejszy, może mu się wydawać, że nikt go nie lubi, a to sprawia, że dziecko nie chce iść do przedszkola.

Niechęć do przedszkola

Problem z pozostaniem w przedszkolu poza okresem adaptacji, pojawia się również po weekendzie lub nieobecności spowodowanej np. chorobą.

Niekiedy maluch czuje się w przedszkolu gorszy, gdyż nie spełnia wymagań otoczenia, które najczęściej dyktuje dziecko dominujące w grupie. Może to być posiadanie najnowszej, modnej zabawki lub danego elementu garderoby. W tym wieku dzieci starają się naśladować imponujące im osoby. Zdarza się również, że za brak posiadania zabawki lub modnego gadżetu (drogiej lalki, modnego piórnika, różowych spinek do włosów), dziewczynka może zostać wykluczona ze wspólnej zabawy. To oczywiście obniża pewność siebie dziecka i i zniechęca do chodzenia do przedszkola.

Zdarza się, że niechęć dziecka do chodzenia do przedszkola wynika z incydentu, jaki zaszedł między malcem, a jego kolegą. Kłótnie i bójki w tym wieku są czymś normalnym, mogą jednak zachwiać poczuciem pewności siebie dziecka, które stara się ustalić swoją pozycję w grupie. Gdy dziecko bije kolegę, najczęściej oznacza to, że czuje się niepewne, a jego pozycja jest niska.

Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?

Bywa, że dziecko samo nie wie, dlaczego nie lubi przedszkola. Jeśli malec twierdzi, że się tam nudzi, przyczyną problemu mogą być kłopoty w domu. Częściej nudzą się dzieci nieszczęśliwe, a czują się nieszczęśliwe, gdy są w konflikcie z rodzeństwem, przeżywają kłótnie rodziców bądź cierpią z powodu choroby członka rodziny. Ważne jest, aby porozmawiać z dzieckiem i zapytać, co ono czuje. Kolejnym krokiem powinna być rozmowa z wychowawczynią. To ona najlepiej zna układy i hierarchię w grupie swoich uczniów. Można się od niej dowiedzieć, czy na przykład dziecko nie jest izolowane i wyłączane z zabawy.

Jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola, gdyż nie ma czegoś, od czego zależy jego status w grupie, na przykład modnych zabawek lub ubrań, problem można rozwiązać na dwa sposoby. Jeśli chodzi o drobiazg, zawsze możemy go po prostu kupić naszemu dziecku. Pokazujemy mu wówczas, że je słuchamy, a jego problemy są dla nas ważne. Jeśli zaś akceptacja naszego dziecka uzależniona jest od posiadania coraz to nowszej, droższej zabawki, najlepiej będzie porozmawiać z wychowawczynią. Może ona poprosić dzieci, aby nie przynosiły do szkoły swoich zabawek.

Jeśli nasz malec twierdzi, że inne dziecko go bije, warto spokojnie z nim porozmawiać zanim podejmiemy dalsze kroki. W większości przypadków reakcja dziecka jest niewspółmierna do sytuacji. W tym wieku maluch potrafi sobie wyobrazić konsekwencje uderzenia lub kopnięcia, a to wzbudza w nim lęk. Aby złagodzić ten lęk, warto przypomnieć dziecku miłe chwile spędzone z kolegą oraz spróbować wytłumaczyć jego zachowanie. Można przy tym powiedzieć, że każdy czasem się denerwuje, ale nie wolno wtedy nikogo krzywdzić.

Dzięki takiej rozmowie nieznana sytuacja, która wzbudza niepokój będzie przez dziecko lepiej rozumiana. Może się jednak zdarzyć, że bicie przez kolegę nie będzie pojedynczym epizodem. Jeśli maluch wciąż skarży się, że kolega go bije, rzeczywiście może on być ofiarą przemocy fizycznej. W tej sytuacji konieczna jest rozmowa z wychowawczynią, która powinna zapobiegać przemocy i uniemożliwiać znęcanie się.

Problemy z dziećmi, które nie chcą chodzić do przedszkola zazwyczaj szybko mijają. Z czasem dziecko uzyskuje większą autonomię i siłę wewnętrzną, dzięki czemu nie jest w tak dużym stopniu zależne od opinii i aprobaty innych.

Anna Świeboda,
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Przedszkola
Przedszkola

Baza przedszkoli publicznych w województwie kujawsko-pomorskim

Jeśli szukasz odpowiedniego przedszkola dla dziecka, ponieważ chcesz codziennie oddawać na kilka godzin malucha w dobre ... z obszerną bazą przedszkoli publicznych. Liczba placówek jest duża, dlatego wybór konkretnej nie jest łatwy. Przedszkola publiczne ... . Słowackiego 145, tel: 54 282 27 15 Przedszkola publiczne w Barcinie Przedszkole, ul. 4 Stycznia 9, tel: 52 383 20 15 Przedszkole ... Przedszkola publiczne w Brodnicy Przedszkole, Brodnica Górna, ul. Kartuska 11, tel: 58 684 52 10 Przedszkole Nr 6, ul.

Przedszkola

Przedszkola integracyjne

Przedszkola integracyjne to placówki, które przyjmują zarówno dzieci zdrowe, jak i dzieci z orzeczonym stopniem ... placówek integracyjnych Przedszkola integracyjne zrównują prawa dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Wszyscy uczęszczający ... niepełnosprawności. Przedszkola integracyjne mogą poszczycić się lepszą opieką specjalistów. W takich placówkach zatrudnieni są specjaliści ... do przedszkola, to na pewno ma w nim ulubione miejsce. Dlatego nie warto go tego pozbawiać, ponieważ zmiana...

Przedszkola

Zapisy do przedszkola 2011

(...) móc, np. samodzielnie jeść Wnioski o przyjęcie do przedszkola Wnioski o przyjęcie, prócz normalnej formy, mogą być także wypełniane drogą elektroniczną. Należy wejść na stronę interesującego nas przedszkola, wypełnić wniosek, wydrukować go, podpisać ... te same zasady. Rekrutacja do przedszkola obejmuje tylko przedszkola państwowe, rodzice, którzy chcą zapisać dzieci do...

Przedszkola

Całodobowe przedszkole - pomoc dla rodziców czy opcja dla wygodnych?

Całodobowe przedszkole - pomoc dla rodziców czy opcja dla wygodnych?

Prywatne przedszkola w całym kraju wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców, oferując całodobową opiekę nad dziećmi ... ? Przedszkole czynne 24 godz. na dobę Tempo życia wymusza zmiany, również w opiece nad dziećmi. Przedszkola prywatne oferujące opiekę ... Przedszkola całodobowe powstały głównie z myślą o osobach pracujących na nocną zmianę. Jeśli rodzice nie mają nikogo z rodziny czy przyjaciół, z kim mogliby zostawić dziecko, mogą przyprowadzić malucha do specjalnego przedszkola z opcją noclegu. Z takiej...

Przedszkola

Przedszkole integracyjne

Kiedy maluch wkracza w wiek przedszkolny, niejeden rodzic zastanawia się nad wyborem przedszkola. Czy publiczne ... dzieci w pełni zdrowe oraz dzieci wykazujące różnego typu choroby i zaburzenia. Ile kosztuje posłanie dziecka do przedszkola ... do przedszkola integracyjnego? Odpowiedź jest prosta - wszystkie dzieci. Zarówno te zdrowe, jak i dzieci z różnego rodzaju ... i dzieci z niepełnosprawnością. Zalety przedszkola integracyjnego Jakie korzyści wiążą się z uczęszczaniem...

Przedszkola

Baza przedszkoli niepublicznych w województwie kujawsko-pomorskim

Wybór przedszkola dla dziecka często bywa trudny. Aby podjąć słuszną decyzję, warto najpierw zorientować się, jakie przedszkola znajdują się najbliżej miejsca zamieszkania. Pomoże w tym zadaniu baza przedszkoli. Następnie warto poszukać opinii o placówce dla maluchów w internecie, popytać innych rodziców i osobiście odwiedzić przedszkole. Przedszkola niepubliczne ... , ul. Bohaterów Westerplatte 4 tel: 52 375 50 50 Smerfuś, ul. Kruszyńska 16, tel: 52 372 20 24 Przedszkola...

Przedszkola

Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu?

Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu?

Wybieranie przedszkola. Szukając najlepszego przedszkola dla swojej pociechy, ustal, co jest dla ciebie i twojego dziecka ważne (kadra, budynek, wyposażenie sal, żywienie, zajęcia dodatkowe, plac zabaw itp.). Sprawdź dokładnie informacje na stronie internetowej, odwiedź placówkę, porozmawiaj z kadrą (pamiętaj, że lepiej skorzystać z wyznaczonych godzin lub umówić się na wizytę ... rodziców, których dzieci już chodzą do wytypowanego wstępnie przez ciebie przedszkola. Da to obraz placówki „od drugiej...

Bunt nastolatka

Gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły

Dla wielu dzieci, pójście do szkoły to wielka, ekscytująca przygoda. Lubią czuć się "dorosłe", spotykać się ze swoją klasą i słuchać nauczycieli. Takie dziecko w szkole nie mar