Gdańskie czworaczki skończyły 18 lat

Gdy urodziły się 18 lat temu, od razu stały się sensacją nie tylko na skalę Gdańska, ale i całego kraju. Pomorskie czworaczki przyszły na świat w rodzinie Iwony i Andrzeja Szarmachów. Właśnie odebrały dowody osobiste i planują swoje dorosłe życie.

Urodzili się 18 lutego 1998 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Pionierskie cesarskie cięcie przeprowadził profesor Jerzy Mielnik, ówczesny dyrektor Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych, który do dziś bardzo dobrze pamięta tamten dzień i tamte emocje. W końcu niewielu położnikom podczas zawodowej kariery jest dane przywitać na świecie czworaczki.

Polecane wideo:

Przypomnijmy: prawdopodobieństwo zajścia w poczwórną ciążę szacuje się na 1: 614 tysięcy. Szansa, że uda się donosić wszystkie płody i urodzić je w dobrym stanie zdrowia jest jeszcze mniejsza.

Zazdrość o młodsze rodzeństwo

Dla pierworodnego dziecka pojawienie się nowego członka rodziny często jest trudnym przeżyciem.

W przypadku Szarmachów kolejność narodzin była taka: Patryk, Ada, Michał i Klaudia. Jak wspomina ich mama, wszystkie razem ważyły ledwie 8 kg, co daje średnią wagę urodzeniową na dziecko ok. 2 kg (przypomnijmy: przeciętnie noworodek w chwili przyjścia na świat waży ok. 3,5 kg). Mimo niskiej masy, dzieci rozwijały się prawidłowo i praktycznie nigdy nie chorowały. Dzisiaj - jak policzyli 18-latkowie – ważą razem 250 kg.

Pani Iwona podkreśla, że wiadomość o tym, że ich rodzina powiększy się o czworo dzieci naraz była oczywiście sporym zaskoczeniem, ale przyjęli ją z mężem z dużą radością. Choc przyznają też, że wywróciło to ich życie do góry nogami. Żartują w rozmowach, że proroczy okazał się numer domu, w którym kilka lat wcześniej zamieszkali w gdańskiej dzielnicy Osowa – „4”.

Gdańskie czworaczki, mimo łączącej je więzi, chodzą do czterech różnych szkół. Każdy realizuje swoje marzenia i wykorzystuje naturalne zdolności - Adrianna w II LO w Sopocie (w klasie o profilu humanistycznym), Klaudia w XXIV LO w Gdańsku Osowej (w klasie biologiczno-chemicznej), Michał w V LO w Oliwie (profil matematyczno-fizyczno-informatyczny), a Patryk w III LO w Sopocie. W przyszłym roku całą czwórkę czeka matura.

Zarówno rodzicom jak i pełnoletnim już Adzie, Klaudii, Michałowi i Patrykowi gratulujemy i życzymy dużo radości i nieustannego spełniania marzeń.

Materiał powstał z wykorzystaniem informacji kfp.pl oraz gdansk.pl

Komentarze
Artykuły Aktualności
Aktualności

"Sceny z życia smoków" powracają!

Znasz już historię i przygody smoka, żaby, krokodyla i innych bohaterów fantastycznego świata? Czas, aby poznało je także twoje dziecko. Do księgarń powraca kultowa książka Beaty Krupskiej Sceny z życia smoków, która po raz pierwszy pojawiła się w 1987...

Aktualności

Targi PLAC ZABAW

Targi PLAC ZABAW

Już wkrótce odbędą się Targi, na których wystawcy zaprezentują propozycje na aranżację placów zabaw i innych terenów rekreacyjnych.

Aktualności

Każde dziecko może zostać prezesem

Każde dziecko może zostać prezesem

Podopieczni Akademii Przyszłości świętują Dzień Dziecka. Zasiadają na prawdziwych konferencjach. I wspólnie podejmują decyzje o nowych projekatch.