Gdańskie czworaczki skończyły 18 lat

Gdy urodziły się 18 lat temu, od razu stały się sensacją nie tylko na skalę Gdańska, ale i całego kraju. Pomorskie czworaczki przyszły na świat w rodzinie Iwony i Andrzeja Szarmachów. Właśnie odebrały dowody osobiste i planują swoje dorosłe życie.

Urodzili się 18 lutego 1998 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Pionierskie cesarskie cięcie przeprowadził profesor Jerzy Mielnik, ówczesny dyrektor Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych, który do dziś bardzo dobrze pamięta tamten dzień i tamte emocje. W końcu niewielu położnikom podczas zawodowej kariery jest dane przywitać na świecie czworaczki.

Polecane wideo:

Przypomnijmy: prawdopodobieństwo zajścia w poczwórną ciążę szacuje się na 1: 614 tysięcy. Szansa, że uda się donosić wszystkie płody i urodzić je w dobrym stanie zdrowia jest jeszcze mniejsza.

Zazdrość o młodsze rodzeństwo

Dla pierworodnego dziecka pojawienie się nowego członka rodziny często jest trudnym przeżyciem.

W przypadku Szarmachów kolejność narodzin była taka: Patryk, Ada, Michał i Klaudia. Jak wspomina ich mama, wszystkie razem ważyły ledwie 8 kg, co daje średnią wagę urodzeniową na dziecko ok. 2 kg (przypomnijmy: przeciętnie noworodek w chwili przyjścia na świat waży ok. 3,5 kg). Mimo niskiej masy, dzieci rozwijały się prawidłowo i praktycznie nigdy nie chorowały. Dzisiaj - jak policzyli 18-latkowie – ważą razem 250 kg.

Pani Iwona podkreśla, że wiadomość o tym, że ich rodzina powiększy się o czworo dzieci naraz była oczywiście sporym zaskoczeniem, ale przyjęli ją z mężem z dużą radością. Choc przyznają też, że wywróciło to ich życie do góry nogami. Żartują w rozmowach, że proroczy okazał się numer domu, w którym kilka lat wcześniej zamieszkali w gdańskiej dzielnicy Osowa – „4”.

Gdańskie czworaczki, mimo łączącej je więzi, chodzą do czterech różnych szkół. Każdy realizuje swoje marzenia i wykorzystuje naturalne zdolności - Adrianna w II LO w Sopocie (w klasie o profilu humanistycznym), Klaudia w XXIV LO w Gdańsku Osowej (w klasie biologiczno-chemicznej), Michał w V LO w Oliwie (profil matematyczno-fizyczno-informatyczny), a Patryk w III LO w Sopocie. W przyszłym roku całą czwórkę czeka matura.

Zarówno rodzicom jak i pełnoletnim już Adzie, Klaudii, Michałowi i Patrykowi gratulujemy i życzymy dużo radości i nieustannego spełniania marzeń.

Materiał powstał z wykorzystaniem informacji kfp.pl oraz gdansk.pl

Komentarze
Artykuły Aktualności
Aktualności

"Sceny z życia smoków" powracają!

Znasz już historię i przygody smoka, żaby, krokodyla i innych bohaterów fantastycznego świata? Czas, aby poznało je także twoje dziecko. Do księgarń powraca kultowa książka Beaty Krupskiej Sceny z życia smoków, która po raz pierwszy pojawiła się w 1987...

Aktualności

Bony zakupowe Sodexo

Bony zakupowe Sodexo

Bony zakupowe Sodexo można zrealizować w wielu hipermarketach w Polsce.

Aktualności

Konkurs Mother&Baby - Produkt przyjazny mamie

Konkurs Mother&Baby - Produkt przyjazny mamie

Palmer's CBF Pielęgnacyjny balsam przeciw rozstępom 250 ml. Chicco Spray przeciw komarom i łagodzący sztyft po ukąszeniu. Dostawka do wózka Bumprider. Laktator LOVI Prolactis. Łóżeczko dostawne Bedside Crib. Luksusowy koc dla kobiet Rosetta. Poduszka...

Aktualności

Targi PLAC ZABAW

Targi PLAC ZABAW

Już wkrótce odbędą się Targi, na których wystawcy zaprezentują propozycje na aranżację placów zabaw i innych terenów rekreacyjnych.