Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Gazy u noworodka

Gazy u noworodka mogą być spowodowane więcej niż jednym czynnikiem. Wszystkie maluchy cierpią z powodu tej dolegliwości, jednak noworodki karmione piersią najczęściej doświadczają gazów. Dolegliwość rzadko kiedy spowodowana jest pokarmem spożywanym przez matkę. Najczęściej gazy pojawiają się w wyniku normalnego rozwoju gastrycznego lub połknięcia powietrza podczas karmienia. Zanim matka dziecka zdecyduje się na zmianę diety, powinna rozważyć wspominane czynniki wywołujące gazy u malucha. Oprócz poznania przyczyn dziecięcej przypadłości, świeżo upieczona mama powinna nauczyć się rozpoznawać objawy dolegliwości u dziecka i dowiedzieć się, jak pomóc maluchowi w uwolnieniu gazów.

Przyczyny i objawy gazów u noworodka

Najczęściej gazy u najmłodszych powstają wskutek trawienia białek, laktozy i innych składników odżywczych znajdujących się w mleku matki lub mleku z butelki. Poza tym, pokarm zjadany przez matkę karmiącą piersią może mieć wpływ na wystąpienie gazów u malucha. Nie wszystkie rodzaje produktów spożywczych działają na każde dziecko w taki sam sposób, jednak możliwe jest wyszczególnienie pokarmów szczególnie „wiatropędnych”. Są to przede wszystkim fasola, kapusta, tłuste mięsa, nabiał, pikantne produkty, ryby, soja i orzechy. Do innych czynników wywołujących gazy zaliczamy:

 • Połykanie powietrza podczas karmienia piersią lub butelką.
 • Połykanie powietrza w czasie płaczu – oprócz gazów wywołać może również skurcze.
 • Nadmierną aktywność. Im więcej czynności wykonuje dziecko (ruch, płacz, itp.), tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia gazów – szczególnie nocą.
 • Hiperlaktację, czyli nadmierne wytwarzanie pokarmu przez matkę. Wskutek mlekotoku dziecko wypije zbyt dużo wodnistego mleka początkowego, a zbyt mało mleka końcowego. Pierwszy rodzaj pokarmu jest bogaty w laktozę i powoduje skurcze brzuszka malucha. Poza tym nienasycone dziecko wypije więcej pokarmu, aby zaspokoić głód, co spowoduje jeszcze większe gazy.
 • Brak flory jelitowej. Przewód pokarmowy noworodka wykształca się do 4 miesięcy po narodzinach i nie posiada flory bakteryjnej, która rozwija się w późniejszych fazach rozwoju dziecka.
 • Zbyt duży przepływ mleka. Problemy z gazami dziecka mogą być spowodowane przyjmowaniem zbyt dużych porcji mleka i krztuszeniem się podczas karmienia prowadzącym do połykania powietrza.
 • Karmienie mieszanką mleczną. Udowodniono, że ten sposób karmienia malucha powoduje nie tylko gazy, ale także ulewanie, objawy kolki i zaparcia.
 • Źle dobraną butelkę. Zbyt duży lub mały smoczek może powodować gazy u dzieci karmionych z butelki.
 • Leki przyjmowane przez matką lub dziecko.
 • Zapalenie żołądkowo-jelitowe wywołane wirusem lub bakterią.
  Do najczęstszych objawów gazów u noworodka zaliczamy podkulanie nóg w kierunku tułowia, intensywniejszy niż zwykle płacz występujący po karmieniu, ściskanie dłoni w pięść, większe niż zwykle ulewanie i częstsze odbij anie, wzdęty i naprężony brzuch, zaparcia i biegunki, problemy ze snem.

Sposoby na gazy u noworodka

Należy pamiętać, że układ trawienny noworodka nie jest jeszcze w pełni funkcjonalny, w związku z czym nieważne, co zrobi rodzic – maluch i tak będzie miał gazy. Istnieją jednak metody wspomagające pozbycie się gazów z organizmu dziecka.

 • Odbijanie po karmieniu. Proces najlepiej powtarzać co 5 minut. Warto również wypróbować nowe pozycje ułatwiające dziecku odbijanie, np. przełożenie malucha przez ramię lub kolano albo ułożenie dziecka w pozycji siedzącej i klepnięcie w plecy.
 • Noszenie dziecka w pozycji pionowej. W ten sposób powietrze, zamiast gromadzić się w brzuchu, zostanie uwolnione z organizmu dziecka. Delikatny ucisk na brzuch dodatkowo przyspieszy pozbycie się gazów.
 • Zmiana pozycji karmienia. Najlepiej karmić w pozycji półleżącej lub leżącej. W ten sposób najłatwiej zahamować nadmierny przepływ mleka prowadzący do połykania powietrza przez malca.
 • Masaż brzucha. Wykonany pół godziny po karmieniu i w przypadku wzdęcia brzucha, pomoże uwolnić uwięzione powietrze.
 • Woda z cukrem. Podanie dziecku tego napoju uspokoi dziecko skuteczniej niż dostępne w sklepach krople na gazy.
 • Ciepła kąpiel zrelaksuje dziecko i pomoże w uwolnieniu gazów.
  Warto zapamiętać, że wiele problemów z gazami u malucha spowodowanych jest nadmiarem spożywanego mleka. Aby zaradzić takiej sytuacji, należy spróbować karmienia na zmianę obiema piersiami – w ten sposób maluch podczas karmienia opróżni tylko jedną pierś. Jeżeli w drugiej piersi nagromadzi się za dużo pokarmu, można odrobinę spuścić. W ten sposób matka ograniczy ilość dostarczanego pokarmu, pozwoli dziecku nasycić się mlekiem końcowym i, co najważniejsze, złagodzi gazy u noworodka.
Patrycja Karpińska,
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby noworodka
Choroby noworodka

Niespokojny noworodek

Niespokojny noworodek

Zachowanie noworodka często budzi niepokój jego rodziców. Ruchy dziecka wydają się nieskoordynowane, częsty płaczniezrozumiały, a potrzeby nie zawsze jasne. Niedojrzałość nowo narodzonego człowieka sprawia, że jest całkiem bezbronny i potrzebuje opieki...

Choroby noworodka

Noworodek a niemowlę

Noworodek przebył niezwykle trudną drogę na ten świat i jego wygląd nie przypomina często wyglądu różowych bobasków z reklam. Wygląd nowo narodzonego człowieka bywa więc często zaskoczeniem dla rodziców, czasem budzi też ich niepokój. Wygląd...

Choroby noworodka

Prawidłowa temperatura u noworodka

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała noworodka? Wiadomo, że właściwa temperatura u dorosłego człowieka to 36,6ºC. Jednak u noworodków i małych niemowląt tak nie jest. System termoregulacji ciała u noworodka jest jeszcze nie w pełni dojrzały,...

Choroby noworodka

Anemia u noworodka

Anemia, inaczej niedokrwistość, może wystąpić na każdym etapie życia – również u noworodków. Przyczyny anemii bywają różne, ale w każdym przypadku jest ona niebezpieczna, bo może okazać się zapowiedzią innej, poważnej choroby. O anemii mówi się...

Choroby noworodka

Zez u noworodka

Zez u noworodka to całkiem naturalne zjawisko i nie ma powodów do obaw. Mięśnie koordynujące ruchy gałek ocznych są początkowo słabe i trudno im czasami utrzymywać oczka równolegle. Każde oczko dziecka porusza się zatem po swojemu, jedno z nich może...

Choroby noworodka

Krzyk noworodka

Trzeba sobie jasno uświadomić, że wszystkie dzieci krzyczą w pierwszych tygodniach swojego życia. Pierwszy krzyk dziecka, tuż po narodzinach, to jego pierwszy łyk powietrza, jaki nabiera w płuca. Wcześniej oddychanie jako takie nie było w pełni możliwe.

Choroby noworodka

Niepokojące zachowania niemowląt

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie. Dziecko od pierwszych chwil po porodzie ma ogromny wachlarz...

Choroby noworodka

Prawidłowa temperatura u noworodka cz. 2/2

Jak rozpoznać gorączkę u noworodka? Maluszek jest niespokojny albo zbyt senny, bierny. Może mieć rozpalone policzki i przyspieszony oddech. Jego śluzówki są suche, spojówki załzawione, ciemiączko jakby faluje (uwypukla się i opada). Jeśli temperatura...

Choroby noworodka

Gorączka u noworodka

Gdy u noworodka pojawia się gorączka, jego rodzice zaczynają się bardzo niepokoić. Nie dość, że stan taki powoduje uczucie dyskomfortu u malucha, to jeszcze niesie ryzyko rozwinięcia się infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Jednak w wielu przypadkach...

Choroby noworodka

Kaszel u noworodka

Kaszel jest naturalną reakcją organizmu na pojawienie się w gardle lub przełyku substancji drażniących – jest to odruch szczególnie często występujący u noworodków. Jednak przeważnie kaszel nie jest objawem poważniejszych schorzeń u malucha. Dopóki...