Trwa ładowanie...

Dziwne zwyczaje maluchów

Avatar placeholder
13.10.2020 14:52
Dziwne zwyczaje maluchów
Dziwne zwyczaje maluchów (123rf)

Chyba wszyscy rodzice wiedzą, czym są dziwne zwyczaje maluchów, bo każdy z nich mógł zaobserwować, jak ich pociecha przez kilka minut krzyczała bez żadnej przyczyny, rozrzucała jedzenie czy biła osoby w swoim otoczeniu. Dziwne, a nawet agresywne zachowania dzieci mają różne przyczyny. Często jednak wynikają z chęci zwrócenia na siebie uwagi. Niepokój rodziców może także budzić masturbacja dzieci. Często jest jednak zachowanie nieświadome bądź wynikające z chęci poznawania świata, którego ciało dziecka jest jednym z elementów.

spis treści

1. Dziwne zachowania dzieci

Jak oduczyć ssania kciuka
Jak oduczyć ssania kciuka

Ssanie kciuka jest nawykiem, który u większości dzieci ustępuje samoistnie.

zobacz galerię

Dziecko to też człowiek, tylko że mały i jego zachowania nie zawsze daje się racjonalne wytłumaczyć. Dziwne postępowanie malucha nieraz może wywołać u nas salwy śmiechu, innym razem wzbudzi niepokój. Niekiedy zaczniesz się nawet zastanawiać, czy nie powinnaś udać się ze swoim dzieckiem do lekarza. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, powinnaś dokładnie obserwować postępowanie swojej pociechy. Często jest bowiem tak, że dziwne zachowanie dziecka mija po pewnym okresie, a malec zupełnie o nim zapomina.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Budzące niepokój postępowanie twojej pociechy może także wynikać z chęci skupienia na sobie uwagi otoczenia. Jeśli dziecko czuje, że poświęca się mu za mało czasu, może chcieć w niekonwencjonalny sposób zwrócić na siebie uwagę bliskich. Rzadko kiedy powie o tym wprost rodzicom, a częściej będzie „odstawiał sceny”, które wprawią cię w zdumienie. Dziwne zwyczaje maluchów i złe nawyki, które często się powtarzają to, m.in.:

  • rozrzucanie zabawek i demolowanie pokoju;
  • odmawianie jedzenia i rozrzucanie go pokoju;
  • jedzenie lub wkładanie do buzi śmieci z podłogi lub kwiatków;
  • mazanie po ścianie kredką lub kolorową szminką;
  • chowanie różnych ważnych przedmiotów, np. dokumentów, kluczyków do samochodu;
  • zamykanie drzwi i chowanie klucza;
  • unikanie otoczenia i chowanie się do własnego pokoju;
  • nieuzasadnione i głośne krzyczenie dziecka.

2. Masturbacja dzieci

Wielu rodziców obserwuje u swoich pociech niepokojące zachowania, polegające na dotykaniu intymnych części swojego ciała, które najczęściej ma miejsce podczas snu lub swobodnego leżenia w łóżeczku bez pieluchy. Wówczas zaczynają się zastanawiać, czy ich kilkuletnie dziecko świadomie się onanizuje i sprawia sobie przyjemność seksualną. Dla wielu z nich jest to temat wstydliwy i boją się wprost porozmawiać o tym z pediatrą. Uważają, że kilkuletnie dziecko, które wesoło macha rączkami i nóżkami, nie jest w stanie zrobić czegoś tak „odrażającego”. Zanim jednak posądzi się dziecko o takie zachowanie, należy zastanowić się, czy nasz, 3-,4- czy 5-letni maluch robi to świadomie. Otóż odpowiedź na tak postawione pytanie jest negatywna.

Maluch, który masturbuje się w nocy, jest pozbawiony świadomości swoich czynów i zazwyczaj po obudzeniu, nie wie, że taka rzecz miała miejsce. Jeśli natomiast maluch robi to w ciągu dnia, to dla niego takie zachowanie jest częścią poznawania świata. Kilkuletnie dziecko jest niezwykle ciekawe otaczającej go rzeczywistości i chce ją „zdobywać” na każdy możliwy sposób. Twój maluch chce poznać jak najwięcej elementów świata, a dotykanie się przez niego po miejscach intymnych jest elementem zapoznawania się z własnym ciałem. Takie zachowanie nie powinno budzić twojego niepokoju, bo nie ma ono podtekstu seksualnego. Onanizowanie się dzieci lub dotykanie się w miejsca intymne jest normalnym etapem dorastania, przez które przechodzi wiele z naszych pociech. Świadomość znaczenia takiego zachowania przychodzi dopiero w okresie dojrzewania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze