Dziecko 8 miesiąc

Dziecko (8 miesiąc) to coraz bardziej samodzielny szkrab. Umie już siedzieć, a także raczkować. Zwiększa to możliwości dziecka – może dostać się w miejsca, o których do tej pory mógł tylko pomarzyć. Na siedząco dużo łatwiej sięgnąć po różne przedmioty, które do tej pory były poza zasięgiem (na przykład skrawek obrusa!), a raczkując można przemierzać cały pokój, a nawet się z niego wydostać. Bardzo ważne jest, aby mieć takiego malucha na oku.

Rozwój fizyczny dziecka - 8. miesiąc

W tym wieku maleństwo potrafi już samo siedzieć, chociaż jeszcze zdarza mu się stracić równowagę i opaść na ziemię, dlatego dobrze jest pamiętać o zapewnieniu mu miękkiego lądowania. Maluch rozpoczyna pierwsze eksperymenty z raczkowaniem, co znacznie zwiększa jego "mobilność".

Polecane wideo:

Niektóre maluchy zaczynają wstawać, jednak są to pierwsze nieudolne próby, które trzeba kontrolować i asekurować dziecko, by nie zrobiło sobie krzywdy. Chwytanie niemowlaka jest także sprawniejsze w ósmym miesiącu życia niż do tej pory.Potrafi do uchwytu wykorzystać aż trzy palce, kciuk, palec wskazujący i palec środkowy. Lepsza koordynacja oko-ręka pozwala także na samodzielne jedzenie dziecka. Można mu wręczyć gotowanego kalafiora lub banana, aby poćwiczył samodzielne jedzenie prosto z rączki.

Biorąc pod uwagę dużą "mobilność" szkraba w ósmym miesiącu życia, a także jego jeszcze niedostatecznie rozwinięte poczucie przestrzeni, dobrze jest stworzyć mu bezpieczny dom. Podstawową sprawą jest pozabieranie drobnych, ostrych lub ważnych przedmiotów (takich, które dziecko mogłoby podrzeć, pogryźć i zniszczyć) z ziemi i miejsc, gdzie dziecko dosięgnie (np. z krzeseł).

Podłoga powinna być czysta, bo różnego rodzaju kłaczki i brud także mogą zaciekawić malucha na tyle, by je włożył do buzi i połknął. Innym zagrożeniem są gniazdka elektryczne, które najlepiej zabezpieczyć specjalnymi, plastikowymi zaślepkami. Jeśli w domu są schody, trzeba je odgrodzić od dziecka, np. wykorzystując specjalne barierki ochronne.

Blokady dobrze jest założyć na wszystkie szuflady i szafki w zasięgu dziecka. Zabezpieczenia wymagają też ostre krawędzie mebli. Dobrze jest także pomyśleć o bezpiecznym miejscy na kwiaty doniczkowe, zanim zostaną przeżute przez dziecko. Pół biedy, jeśli nie mamy w domu roślin trujących, ale np. difenbachia może być dla dziecka bardzo niebezpieczna.

Rozwój psychiczny dziecka - 8. miesiąc

Ośmiomiesięczne niemowlę potrafi na coraz dłużej skupić uwagę obserwując czy słuchając. Nie ma już żadnych problemów z rozpoznaniem swojego imienia, na które od razu reaguje. Pojawiają się u dziecka gesty o stałym znaczeniu, takie jak wyciąganie rączek znaczące, że maluch chce na ręce, odpychanie oznaczające odmowę, kiedy maluchowi coś nie smakuje lub się najadło.

Coraz więcej emocji komunikuje otoczeniu także za pomocą dźwięków. Pokazuje zdziwienie, radość, strach, niezadowolenie. Maluszek może się przytulać do zabawek i miękkich misiów, aby poczuło się bezpiecznie.

Fascynujące dla szkraba są następstwa jego działań. To właśnie dlatego z zapałem rzuca zabawkami i patrzy, gdzie upadną. Mimo swojej powtarzalności, to zabawa na długo fascynująca malucha.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Umiejętności rocznego dziecka

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale samo używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się samodzielnie, lecz pięć minut to jego rekord.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

maluch potrzebuje stymulacji wszystkich pięciu zmysłów - na takim samym poziomie. Umożliwia ona osiągnięcie kolejnych etapów rozwoju poznawczego (...) , fizycznego i emocjonalnego. Ważne jest, aby w codziennej pielęgnacji i opiece nad...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dziecko niepełnosprawne

- rodziców i (//parenting.pl/portal/zazdrosc-o-rodzenstwo). Na szczęście, wraz z rozwojem cywilizacji i edukacji, zmienia się stosunek ludzi do dzieci (...) optymalne warunki do (//parenting.pl/portal/wspomaganie-w-rozwoju)....

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

, to jest prawdziwym krokiem milowym w jego rozwoju. Kolejne miesiące przynoszą jeszcze więcej tego rodzaju umiejętności, aż nadchodzi moment w którym niemowlę (...) wpływ na pozytywny rozwój mózgu. ## Zabawa na podłodze Kiedy...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dlaczego powinniśmy obserwować przebieg rozwoju małych dzieci?

_Fragment książki pt.: "Sprawdzian rozwoju psychoruchowego niemowląt"_ (//parenting.pl/portal/rozwoj-dziecka-do-12-miesiaca) to czas znaczących (...) rozwojowe. Często porównują postępy swojego dziecka z wynikami prezentowanymi...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Porażenie mózgowe niemowląt

, lecz niepostępujące uszkodzenie mózgu na różnym etapie rozwoju w życiu prenatalnym lub krótko po urodzeniu. Jednakże nie jest łatwo rozpoznać na samym początku (...) , czy na poszczególnych etapach rozwoju dziecko rozwija...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dziecko 9 miesiąc

chce usiąść. Tego jeszcze nie opanowało i trzeba mu pomóc, z powrotem go kładąc lub sadzając. ## Rozwój fizyczny dziecka - 9. miesiąc Maluszek w 9. miesiącu (...) nabywa już wcześniej, a w 9. miesiącu...