Dziecko 13 miesięcy

Dziecko (13 miesięcy) to już całkiem "mobilny" szkrab. Niektóre 13-miesięczne dzieci potrafią już chodzić, co prawda dość chwiejnie. Inne z zapałem raczkują. Obie te sytuacje są poprawne, nie można wtłaczać dziecka w sztywne ramy zaleceń. Rozwój fizyczny dziecka jest wysoce indywidualny, więc dopóki dziecko jest zdrowe i ciągle się rozwija, nie ma powodów do niepokoju.

Rozwój fizyczny dziecka w 13. miesiącu życia

Maluszek w wieku 13 miesięcy nie rośnie już tak szybko jak niemowlak. Między pierwszymi a drugimi urodzinami wzrost i przybieranie na wadze zwalnia. Co więcej, to właśnie mniej więcej w tym miesiącu życia, wiele dzieci traci swoje niemowlęce, urocze fałdki. To nie powód do niepokoju, a po prostu kolejny etap rozwoju. Dziecko w tym wieku je nieco mniej ze względu na wolniejsze tempo rozwoju, zaczyna także preferować niektóre pokarmy, a inne witać z niesmakiem, a nawet płaczem lub histerią.

13-miesięczne dziecko w większości przypadków potrafi już chodzić, choć nie idzie mu to jeszcze zbyt sprawnie. Aby przejść się po pokoju, trzyma się mebli, sprzętów, a także nóg rodziców. Może chwycić także obrus leżący na stole i pociągnąć na ziemię razem z zastawą, pamiętajmy o tym.

Niektóre maluchy zaczynają swoją przygodę z chodzeniem dopiero około 18. miesiąca życia - jeśli do tej pory nie potrafią chodzić, lepiej zgłosić się do lekarza pediatry. W wieku około roku, dziecko powinno potrafić wstawać na nogi chociaż na chwilę i zrobić kilka kroków, jeśli jest podtrzymywane przez rodzica. Także jeśli te umiejętności nie zostały nabyte do 13. miesiąca życia, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Nawet jeśli dziecko w 13. miesiącu życia przede wszystkim ogranicza się do raczkowania, nadal jest to milowy krok dla jego rozwoju – potrafi poruszać się samo, nie trzeba go wszędzie nosić. Odkrywa świat na własnych nóżkach lub rączkach i kolanach. Sprawne poruszanie się dziecka daje mu większą swobodę. Maluch odkrywa świat na własną rękę.

Coraz dokładniejsze jest w tym wieku manipulowanie dłońmi i palcami. Maluch w tym wieku prawdopodobnie będzie potrafił chwycić przedmiot i umieścić go w pojemniku. Zbiera kolorowe zabawki na kupkę. W tym wieku pojawia się także umiejętność utrzymania łyżeczki, ale jeszcze trzeba będzie poczekać do prawidłowego jej używania.

Jak wspomagać rozwój fizyczny 13-miesięcznego dziecka?

13-miesięczne dziecko nie potrzebuje zachęty, aby chodzić. Jeśli jest na to gotowe, samo zacznie odkrywanie świata na dwóch nogach. Jeśli nie – nie można go do tego zmuszać. Można wspomagać rozwój fizyczny dziecka zachęcając do coraz sprawniejszego raczkowania, kładąc wokół niego zabawki, tak, aby musiał się przemieszczać, by się do nich dostać.

Nie pomagajmy dziecku za bardzo podczas nauki chodzenia, nie reagujmy negatywnie na upadki. To także część rozwoju dziecka, metodą prób i błędów. Można nawet pokazywać dziecku, jak przewracają się dorośli (oczywiście, starajmy się, by wyglądało to śmiesznie) – może to pomóc ośmielić malucha do samodzielnych prób chodzenia i oswoić przed upadkiem.

Wspomaganie rozwoju dziecka to także zachęcanie do manipulowania dłońmi. Proponujmy maluchowi wspólne chowanie klocków do pudełka czy zbieranie zabawek.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Rozwój fizyczny malucha
Rozwój fizyczny malucha

Leżenie na brzuszku

na plecy oraz poszukiwać przedmiotów. Taka pozycja odgrywa więc niebagatelną rolę w rozwoju motorycznym i pomaga budować zmysł równowagi. Leżenie

Rozwój fizyczny malucha

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

Czy chodzenie na palcach to zły objaw?

objawem, ponieważ właśnie do tego czasu u dziecka odbywa się najintensywniejszy rozwój mięśni stopy, a maluch może mieć tzw. fizjologiczne płaskostopie (...) robieniem pierwszych kroków około pierwszego roku życia....

Rozwój fizyczny malucha

Aktywne dziecko

Aktywne dziecko

Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na nadwagę lub otyłość. Dziecko nie powinno zwalczać nadmiarowych kilogramów restrykcyjną dietą, gdyż jeszcze się rozwija.

Rozwój fizyczny malucha

Smoczek

Smoczek

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha.

Rozwój fizyczny malucha

Rozwój dwulatka

? W wieku półtora roku, mimo wspierania rozwoju dziecka, maluch nie umie samodzielnie chodzić, nie mówi przynajmniej 2-3 słów Po kilku miesiącach (...) i odrębność. Jest to okres głębokich zmian w psychice dziecka. Rozwój...

Rozwój fizyczny malucha

Nauka pływania dla dzieci

Nauka pływania dla dzieci

instruktora będziecie uczyć malucha wielu przydatnych na tym etapie umiejętności. Jeśli zaś sami doskonale pływacie, wystarczy zabrać dziecko na basen (...) i krok po kroku wprowadzać je w świat pływania. Na początek przygotujcie się...

Rozwój fizyczny malucha

Dziecko 18 miesięcy

, węchem. Jak wygląda życie z perspektywy 18-miesięcznego dziecka? Jak prezentuje się rozwój półtorarocznego malucha? Spis treści (...) Rozwój fizyczny...

Rozwój fizyczny malucha

Chodzenie maluchów

Chodzenie maluchów

Wielu rodziców panikuje, kiedy dostrzega, że ich pociecha chodzi na palcach. Pierwsze kroczki szkraba na pewno nie będą pełne gracji, wolne od upadków i błędów w postawie. Dziecko dopiero zaczyna się uczyć samodzielnie chodzić, stąd różne kaprysy i manieryzmy...

Rozwój fizyczny malucha

17-miesięczne dziecko

17-miesięczne dziecko

Dziecko (17 miesięcy) jest coraz sprawniejszym maluchem, ponad 90 proc. dzieci w tym wieku nie tylko chodzi "bez trzymanki", ale także potrafi kucać, podnosić z ziemi różne przedmioty i je ze sobą nosić.

Rozwój fizyczny malucha

Matka ucząca dzieci pływać

Matka ucząca dzieci pływać

Środowisko prenatalne każdego człowieka oswaja go z przebywaniem w wodzie. Dlatego warto rozważyć kontynuowanie pływania po narodzinach dziecka.