Dziecięce choroby, które mogą dotyczyć także dorosłych

Wiele chorób uważanych jest za typowo dziecięce. Często nawet nie podejrzewamy, że mogą dotyczyć również osób dorosłych. Okazuje się jednak, że z wielu z nich wcale nie tak łatwo wyrosnąć, a prawidłowa diagnoza stawiana jest dopiero w dorosłości. Oto kilka przykładów przypadłości mylnie łączonych jedynie z wiekiem dziecięcym.

ADHD

– Każdemu mogą zdarzyć się chwile większego roztargnienia. Jednak jeśli notorycznie czegoś zapominasz, spóźniasz się, narzekasz na brak zorganizowania i przytłaczają cię codzienne obowiązki, możliwe że masz zaburzenia hiperkinetyczne zwane ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder – zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi). Jeśli to prawda, prawdopodobnie masz tę przypadłość od urodzenia – twierdzi David Fleming, doktor medycyny i przewodniczący wydziału medycyny wewnętrznej na Uniwersytecie w Missouri-Kolumbia w USA.

Polecane wideo:

– Niekiedy dzieci z niezdiagnozowanym ADHD potrafią przekuć swoją przypadłość w osiąganie lepszych wyników niż oczekiwane, podczas gdy inne borykają się z problemem również w życiu dorosłym – dodaje Fleming. Prawidłowe rozpoznanie schorzenia w wieku dorosłym jest trudne, ponieważ lekarze zwykle wiążą ADHD tylko z dziećmi. Dorosłym w takim przypadku często przypisuje się zaburzenia nastroju - m.in.  depresję.

Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że masz ADHD, to: niepokój, trudności ze stosowaniem się do instrukcji, kłopoty z ukończeniem zadań i zapamiętywaniem szczegółów, częste odpływanie myślami, niezdolność do skupienia się.

Jak leczyć przypadłość? Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć ADHD, poszukaj porady u specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym. Kluczem do sukcesu jest opanowanie technik samozarządzania, co wymaga zwykle pracy pod okiem terapeuty zajmującego się ADHD. Pomocna może okazać się również terapia lekami, wzmożony wysiłek fizyczny i zdrowa dieta.

Alergie

Jeśli jeszcze nie masz żadnej alergii, możesz uważać się za szczęściarza. Uczulenia to jedne z najpowszechniejszych chronicznych przypadłości. Mogą być wywołane przez niemal wszystko: od sierści zwierząt, przez rośliny, kurz, aż po lekarstwa. Jeśli pierwsze objawy alergiczne pojawiają się w późniejszym okresie życia, zwykle spowodowane są czynnikami środowiskowymi, np. pyłkami roślin.

Przyczyna alergii bywa trudna do rozpoznania. Jednak często uczulenia pojawiają się przy zmianie miejsca zamieszkania.

– Po przeprowadzce w nowe miejsce, gdzie występują inne czynniki uczulające, ryzyko rozwoju dolegliwości jest większe – wyjaśnia doktor medycyny Colleen Conry z wydziału medycznego Uniwersytetu Kolorado w Denver.

Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że masz alergię, to: objawy przypominające przeziębienie, które nie przechodzą po kilku dniach, swędzenie w gardle, nosie i oczach. Jak leczyć przypadłość? Wskazana jest wizyta u alergologa w celu ustalenia czynników uczulających, a następnie wystrzeganie się rozpoznanych alergenów. Terapia lekowa może pomóc złagodzić objawy dolegliwości.

Astma

Choroba ta może rozwinąć się w dowolnym wieku. Może pojawić się w trakcie wykonywania ćwiczeń lub jako reakcja alergiczna na czynnik zewnętrzny. Powszechne alergeny wywołujące skurcz oskrzeli to: pleśń, pyłki, zanieczyszczenie powietrza i dym.  
Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że masz astmę, to: sapanie, duszności, bóle lub ucisk w klatce piersiowej, przewlekły kaszel.

Jak leczyć przypadłość? Jeśli to tylko możliwe, unikaj czynników, które wywołują objawy astmatyczne. Możesz także zwrócić się do lekarza po receptę na leki, które pozwolą złagodzić objawy, ułatwią oddychanie i przeciwdziałają atakom choroby.

Ospa wietrzna

Ospą wietrzną mogą zarazić się osoby w każdym wieku, jeśli wcześniej nie miały z nią styczności i nie były na nią szczepione. Choroba ta u ludzi dorosłych i starszych może prowadzić do poważniejszych problemów, jak bakteryjne zapalenie płuc, a nawet sepsa.

Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że masz ospę wietrzną, to: swędząca wysypka, która zmienia się w pęcherzyki, wysoka gorączka, zmęczenie, utrata apetytu, ból głowy.

 

Jeżeli do tej pory nie wystąpiła u ciebie ospa wietrzna, poproś lekarza o skierowanie na szczepienie. Na objawy schorzenia można stosować maść cynkową lub maść antyhistaminową. Swędzenie złagodzą kąpiele z nadmanganianem potasu z dodatkiem sody oczyszczonej lub po prostu kąpiele w chłodnej wodzie. Leczenie zawsze musi być porowadzone pod kontrolą lekarza.

 

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby i dolegliwości niemowlęce
Choroby i dolegliwości niemowlęce

Czy liczba przeszczepów u dzieci spada?

Nieustannie rozwijającą się dziedziną medycyny klinicznej jest transplantologia. W przypadku serca czy wątroby ratuje ona życie, ale może służyć również w celach leczniczych (przeszczep nerki w niewydolności nerek czy przeszczep trzustki). Są także i...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to wada wrodzona, pojawiająca się najczęściej u dzieci z niską wagą urodzeniową i wcześniaków. Oznacza, że pierścień pępkowy, część powłok brzusznych, jest niedomknięty, a przez niego mogą wybrzuszać się jelita. Okolice pępka to najczęstsze...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Uratujcie główkę naszego Filipka

Uratujcie główkę naszego Filipka

były tak ogromne, że przysłoniły wszystko to, co było złe. Ogromna miłość, bezgraniczne zaufanie płynące prosto z jego oczu. Choroba nie potrafiła przysłonić (...) myśli, że to przecież nasz synek. Prawdziwy wyczekany cud, na który...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Odnaleźć się w chorobie: rybia łuska

choroby się nasila, ponadto dochodzą inne dolegliwości: często występują zaburzenia wzroku, słuchu, narządu ruchu lub opóźnienie umysłowe (...) niesamowita historia. Cierpią na rzadką chorobę skóry, która ze względu...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Wiotkość krtani u niemowląt

Wiotkość krtani to stosunkowo częsta przypadłość u niemowląt. Polega ona na zmiękczeniu tkanek krtani, które może prowadzić do blokowania dróg oddechowych. W rezultacie dziecko może wydawać nietypowe dźwięki w czasie snu. Gdy tkanki krtani są...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Drgawki u niemowląt

Drgawki to mimowolne skurcze mięśni. W przypadku osób dorosłych zwykle towarzyszą różnym chorobom, jak padaczka, cukrzyca czy tężec. Napady drgawkowe (...) gorączkowymi. Z tego typu dolegliwości dziecko po prostu wyrasta....

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Serce Mai

Serce Mai

z sił. Choroba Mai zmieniła wiele, zmusiła do rozłąki ze starszą córką, gdy Maja walczyła o swoje życie. Któregoś dnia starsza córka powiedziała

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Zapalenie spojówek u noworodka

&utm_campaign=aca_sejla) * ****(https://parenting.pl/portal/spokojny-sen-podczas-choroby-jakich-lekow-nie-podawac-dziecku-przed-snem?utm_source

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Łatka na serduszko Olgi

Łatka na serduszko Olgi

Gdy serduszko Olgi zaczęło bić, nikt jeszcze nie wiedział, że bije o wiele za wolno. O wadzie serca rodzice wiedzieli, jednak dopiero po narodzinach malutkiej lekarze powiedział, że wada serca to wierzchołek góry lodowej - a pod nią widać dopiero to,...