Dziecięce choroby, które mogą dotyczyć także dorosłych

Wiele chorób uważanych jest za typowo dziecięce. Często nawet nie podejrzewamy, że mogą dotyczyć również osób dorosłych. Okazuje się jednak, że z wielu z nich wcale nie tak łatwo wyrosnąć, a prawidłowa diagnoza stawiana jest dopiero w dorosłości. Oto kilka przykładów przypadłości mylnie łączonych jedynie z wiekiem dziecięcym.

ADHD

– Każdemu mogą zdarzyć się chwile większego roztargnienia. Jednak jeśli notorycznie czegoś zapominasz, spóźniasz się, narzekasz na brak zorganizowania i przytłaczają cię codzienne obowiązki, możliwe że masz zaburzenia hiperkinetyczne zwane ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder – zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi). Jeśli to prawda, prawdopodobnie masz tę przypadłość od urodzenia – twierdzi David Fleming, doktor medycyny i przewodniczący wydziału medycyny wewnętrznej na Uniwersytecie w Missouri-Kolumbia w USA.

Polecane wideo:

– Niekiedy dzieci z niezdiagnozowanym ADHD potrafią przekuć swoją przypadłość w osiąganie lepszych wyników niż oczekiwane, podczas gdy inne borykają się z problemem również w życiu dorosłym – dodaje Fleming. Prawidłowe rozpoznanie schorzenia w wieku dorosłym jest trudne, ponieważ lekarze zwykle wiążą ADHD tylko z dziećmi. Dorosłym w takim przypadku często przypisuje się zaburzenia nastroju - m.in.  depresję.

Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że masz ADHD, to: niepokój, trudności ze stosowaniem się do instrukcji, kłopoty z ukończeniem zadań i zapamiętywaniem szczegółów, częste odpływanie myślami, niezdolność do skupienia się.

Jak leczyć przypadłość? Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć ADHD, poszukaj porady u specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym. Kluczem do sukcesu jest opanowanie technik samozarządzania, co wymaga zwykle pracy pod okiem terapeuty zajmującego się ADHD. Pomocna może okazać się również terapia lekami, wzmożony wysiłek fizyczny i zdrowa dieta.

Alergie

Jeśli jeszcze nie masz żadnej alergii, możesz uważać się za szczęściarza. Uczulenia to jedne z najpowszechniejszych chronicznych przypadłości. Mogą być wywołane przez niemal wszystko: od sierści zwierząt, przez rośliny, kurz, aż po lekarstwa. Jeśli pierwsze objawy alergiczne pojawiają się w późniejszym okresie życia, zwykle spowodowane są czynnikami środowiskowymi, np. pyłkami roślin.

Przyczyna alergii bywa trudna do rozpoznania. Jednak często uczulenia pojawiają się przy zmianie miejsca zamieszkania.

– Po przeprowadzce w nowe miejsce, gdzie występują inne czynniki uczulające, ryzyko rozwoju dolegliwości jest większe – wyjaśnia doktor medycyny Colleen Conry z wydziału medycznego Uniwersytetu Kolorado w Denver.

Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że masz alergię, to: objawy przypominające przeziębienie, które nie przechodzą po kilku dniach, swędzenie w gardle, nosie i oczach. Jak leczyć przypadłość? Wskazana jest wizyta u alergologa w celu ustalenia czynników uczulających, a następnie wystrzeganie się rozpoznanych alergenów. Terapia lekowa może pomóc złagodzić objawy dolegliwości.

Astma

Choroba ta może rozwinąć się w dowolnym wieku. Może pojawić się w trakcie wykonywania ćwiczeń lub jako reakcja alergiczna na czynnik zewnętrzny. Powszechne alergeny wywołujące skurcz oskrzeli to: pleśń, pyłki, zanieczyszczenie powietrza i dym.  
Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że masz astmę, to: sapanie, duszności, bóle lub ucisk w klatce piersiowej, przewlekły kaszel.

Jak leczyć przypadłość? Jeśli to tylko możliwe, unikaj czynników, które wywołują objawy astmatyczne. Możesz także zwrócić się do lekarza po receptę na leki, które pozwolą złagodzić objawy, ułatwią oddychanie i przeciwdziałają atakom choroby.

Ospa wietrzna

Ospą wietrzną mogą zarazić się osoby w każdym wieku, jeśli wcześniej nie miały z nią styczności i nie były na nią szczepione. Choroba ta u ludzi dorosłych i starszych może prowadzić do poważniejszych problemów, jak bakteryjne zapalenie płuc, a nawet sepsa.

Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że masz ospę wietrzną, to: swędząca wysypka, która zmienia się w pęcherzyki, wysoka gorączka, zmęczenie, utrata apetytu, ból głowy.

 

Jeżeli do tej pory nie wystąpiła u ciebie ospa wietrzna, poproś lekarza o skierowanie na szczepienie. Na objawy schorzenia można stosować maść cynkową lub maść antyhistaminową. Swędzenie złagodzą kąpiele z nadmanganianem potasu z dodatkiem sody oczyszczonej lub po prostu kąpiele w chłodnej wodzie. Leczenie zawsze musi być porowadzone pod kontrolą lekarza.

 

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby i dolegliwości niemowlęce
Choroby i dolegliwości niemowlęce

Jak uchronić dziecko przed chorobami?

Lepiej zapobiegać niż leczyć - jeśli nie chcemy, by nasze dzieci chorowały, warto je hartować. To najlepszy (i najtańszy) sposób na to, by uniknąć częstych wizyt u lekarza. W jaki sposób hartować pociechę? Jakich błędów unikać podczas jesiennych spacerów...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Lilka, walcz!

Lilka, walcz!

Drugiego dnia po narodzinach Lili o 8 rano ze łzami w oczach w drzwiach sali stanęła pani doktor. - Nie wiem, jak mam to pani przekazać... - zwróciła się do mamy, która jako jedyna leżała na sali bez swojego dziecka. Wiadomo było, że mówi do mnie. - Nie...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Podali dziecku popularny lek. Chłopiec omal nie umarł

Podali dziecku popularny lek. Chłopiec omal nie umarł

://parenting.pl/portal/alergia). Okazało się, że Finley cierpi na **Zespół Stevensa-Johnsona**. Jest to dość rzadka choroba z pogranicza immunologii (...) i dermatologii, która zalicza się do (https://parenting.pl/portal/rumien-u-dzieci). Choroba...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Odnalazła pielęgniarkę, która opiekowała się nią 38 lat temu

Odnalazła pielęgniarkę, która opiekowała się nią 38 lat temu

Jako trzymiesięczne dziecko, Amanda Scarpinati trafiła do Albany Medical Center w USA. Znalazła się tam z powodu poważnych oparzeń ciała, spowodowanych kontaktem z gorącą parą wodną. W czasie jej trudnego i długiego pobytu w szpitalu z ogromną troską...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Odnaleźć się w chorobie: Zespół Jarcho-Levina

Odnaleźć się w chorobie: Zespół Jarcho-Levina

O tej chorobie współczesna medycyna wie jeszcze niewiele. Zespół Jarcho-Levina jest niezwykle rzadkim schorzeniem genetycznym - do tej pory opisano (...) ok. 130 przypadków tej choroby. Na czym ona polega i czy jest...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Brakuje szczepionek przeciwko ospie

Brakuje szczepionek przeciwko ospie

obowiązkowych. ## Czym jest ospa wietrza? Ospa wietrzna jest (https://parenting.pl/portal/choroby-zakazne-wieku-dzieciecego) wywoływaną przez wirus

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Zapalenie krtani u niemowląt

=zajawka_prawa_szpalta_listing&utm_campaign=aca_sejla) * ****(https://parenting.pl/portal/spokojny-sen-podczas-choroby-jakich-lekow-nie-podawac-dziecku-przed-snem

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Te osoby może zabić woda

Te osoby może zabić woda

, **co pozwala przenikać jej głębiej i tym samym powodować reakcje alergiczne.** ## Europejskie Centrum Alergii Choroba, niezależnie od przyczyny pojawienia (...) wyjaśnić tego zjawiska. ## Leczenie alergii na wodę Współczesna...

Choroby i dolegliwości niemowlęce

Lekarze są w szoku - noworodek wygląda jak 80-latek

Lekarze są w szoku - noworodek wygląda jak 80-latek

o tej dolegliwości można dostrzec ok. pierwszego roku życia, niezwykle rzadko zdarza się, że noworodek od razu rodzi się z objawami choroby.  Ciało (...) , że jest to wynik choroby progerii. **Dotyka...