Dzieci zaczynają pić i palić wcześniej, jeśli rodzice są nieobecni w ich życiu

Około 80 proc. naszego życia jesteśmy widoczni dla otoczenia. To samo powinno tyczyć się obecności rodziców w życiu ich dzieci, jednak badania pokazują, że nieobecność rodziców w życiu dziecka wpływa na wzrost ryzyka niebezpiecznych zachowań dziecka, takich jak palenie papierosów lub picie alkoholu w dzieciństwie.

W badaniu opublikowanym dzisiaj w “Archives of Disease in Childhood”, badacze odkryli, że dzieci, których rodzice byli często nieobecni były bardziej narażone na palenie papierosów i picie alkoholu około 11 roku życia. Nieobecność rodziców wynikała ze śmierci jednego bądź obojga rodziców lub ich separacji przed ukończeniem przez dziecko 7 roku życia.

Polecane wideo:

Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku dzieci, które straciły rodzica. Dzieci te rzadziej sięgały po alkohol, ale wśród tych dzieci, które jednak zaczęły pić, częściej zdażały się przypadki upicia. Jednak dla wszystkich dzieci wyniki były szokujące. “Płeć dzieci, ich wiek czy też to, który z rodziców był nieobecny, nie wpływało na wiek, w którym sięgały one po alkohol” – mówi badanie.

Nieobecność rodziców była już wcześniej łączona z paleniem i piciem alkoholu przez nastolatki oraz uważana za czynnik wpływający na takie zachowania w dorosłym życiu. W nowym badaniu naukowcy wykorzystali dane zebrane od 11000 dzieci w Wielkiej Brytanii.

Obserwowano ich rodziny w 5 okresach życia dziecka: w wieku 9 miesięcy, a potem w wieku 3, 5, 7 i 11 lat. Główny nacisk był położony na dzieci z rodzin pochodzących z regionów biedniejszych oraz zróżnicowanych pod względem etnicznym. W wieku 11 lat dzieci zostały zapytane, czy kiedykolwiek paliły papierosy, spożywały alkohol lub się upiły.

“Wiadomo, że nieszczęścia, których dzieci doświadczają w dzieciństwie, mają długofalowy wpływ na zdrowie, m.in. poprzez zwiększone ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia zachowań” – mówią naukowcy. “Palenie i picie alkoholu w młodym wieku zwiększa ryzyko uzależnień, które wpływają na problemy zdrowotne w późniejszym życiu”.

"Do problemów zdrowotnych osób palących papierosy należy rak płuc, choroby serca i zwiększone ryzyko udaru" - podaje Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Zdrowotne konsekwencje uzależenienia od alkoholu to choroby serca, udar oraz choroby wątroby, choroby psychiczne i różne formy raka.

Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych?

W ciągu 20 lat w świecie technologii i gadżetów zmieniło się prawie wszystko. W latach 90. muzykę nagrywało się na kasety z radia, grało w Super Mario...

Aby zapobiec ryzykownym zachowaniom w młodym wieku, badanie sugeruje wczesne reagowanie, ponieważ jeśli niezdrowe nawyki pojawiają się w młodym wieku, jest pewne, że będą istnieć również w dorosłym życiu.

W Polsce napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży. Badanie z 2015 roku wykazało, że chociaż raz w ciągu całego swojego życia piło 83,8 proc. uczniów z klas gimnazjalnych.

Picie napojów alkoholowych jest na tyle rozpowszechnione, że w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem piło 48,6 proc. piętnasto-szesnastolatków. Palenie tytoniu nie jest już tak popularne i w klasach gimnazjalnych chociaż raz w życiu zapaliło 56.2 proc. badanych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jakie studia?

sorbetta • ostatni post około miesiąca temu

7
Artykuły Inicjacja alkoholowa
Inicjacja alkoholowa

Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Dzieci w różnym wieku przejawiają zainteresowanie używkami. Niewątpliwy wpływ na to ma sposób wychowania i styl życia rodziny. Dzieci potrzebują przede wszystkim poczucia więzi i przynależności do rodziny. Chcą czuć, że są kochane, rozumiane i pragną...

Inicjacja alkoholowa

Pierwszy kontakt z piwem

Pierwszy kontakt z piwem

W ostatnich latach wśród wielu polskich nastolatków, pierwsze piwo stało się symbolem inicjacji w niecierpliwie oczekiwaną dorosłość. Statystyki pokazują, że już co drugi młody człowiek poniżej 16 r.ż. miał w ustach smak piwa.

Inicjacja alkoholowa

Zabawy z alkoholem

Zabawy z alkoholem

Alkoholizm młodzieży to sytuacja, na którą w naszym społeczeństwie nie powinno być przyzwolenia. Reagować powinni rodzice, a także sprzedawcy alkoholu, którzy nie powinni pozwalać na kupowanie go przez nieletnich.

Inicjacja alkoholowa

Dziecko a alkohol

Dziecko a alkohol

Dzieci w różnym wieku przejawiają zainteresowanie używkami. Niewątpliwy wpływ na to ma sposób wychowania i styl życia rodziny. Dzieci potrzebują przede wszystkim poczucia więzi i przynależności do rodziny.

Inicjacja alkoholowa

Pierwsze piwo

Pierwsze piwo

rozsądnie do tematu inicjacji alkoholowej i nieco przygotować się do spróbowania jakiegokolwiek trunku z zawartością alkoholu, zamiast później ponosić (...) W ostatnich latach wśród wielu polskich nastolatków, pierwsze...

Inicjacja alkoholowa

Alkohol i młodzież

Alkoholizm młodzieży to w naszym kraju bardzo poważny problem. Większość nastolatków już w bardzo młodym wieku ma (//parenting.pl/portal/inicjacja (...) -alkoholowa), a wielu z nich pije regularnie aż do stanu upojenia....

Rozwój społeczny ucznia

Relacje dzieci z rodzicami

Relacje dzieci z rodzicami

przyjacielskie, paczki i bandy. Rola rodzica w życiu dziecka ulega modyfikacji. Relacje na linii rodzice-dzieci zależą nie tylko od wieku pociech, ale też innych (...)...

Zdrowie malucha

Jak pokonać strach przed ciężką alergią?

Jak pokonać strach przed ciężką alergią?

kontrolować to, co dziecko je, a kiedy tylko przekracza jego próg, zaczynają się martwić Anafilaksja - największe zmartwienie rodziców Rodzice ciężko (...) Alergia pokarmowa - co dalej?...

Pierwsza miłość

Rozstanie z chłopakiem

, nic poważnego, przejdzie im". Istnieje spora grupa rodziców, którzy boją się, że pierwsza miłość dziecka może wiązać się z problemami, że córka (...) , zacznie pić (//parenting.pl/portal/alkoholizm-mlodziezy),...