Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Któż z nas patrząc na dziecko znajomych nie pomyślał, że jego dziwne zachowanie nie zalicza malucha do najinteligentniejszych istot na ziemi. Ciągłe jedzenie, spanie i bawienie się w kółko jedną, najprostszą zabawką nie może przecież świadczyć o jego wielkiej mądrości. Okazuje się tymczasem, że wszystko to, co dotąd myśleliśmy o mądrości naszych brzdąców to nieprawda!

Polecane wideo:

1. Dzieci wiedzą, że zachowujesz się źle

Najnowsze badania przeprowadzone na 13-miesięcznych dzieciach pozwalają przypuszczać, że w tym wieku są one już w stanie zrozumieć złożone społeczne interakcje między ludźmi. Rozumieją, co inni ludzie wiedzą, a czego nie, a także oczekują od nich konkretnych zachowań. W ciągu przeprowadzonego badania ponad roczne maluchy oglądały występ pacynek, wśród których jeden z bohaterów obserwował negatywne zachowanie drugiego i zaczął go unikać.

Dzieci jednak nie oczekiwały, że ten bohater, który nie zachowywał się właściwie będzie ignorowany i napiętnowany przez innych z tego powodu. Miały natomiast świadomość rozgrywającego się na scenie „dramatu” i były w związku z nim zainteresowane historią - tak uważa Yuyan Luo, psycholog z Uniwersytety Missouri i współautor badania.

2. Dzieci oczekują kary dla winnego

W innym badaniu przedstawiono dzieciom na ekranie trzech bohaterów A, B i C. A i B utrzymywały przyjazne kontakty, a gdy B uderzył C, dzieci widocznie zareagowały, oczekując pomocy od bohatera A. Maluchy myślały, że pierwszy bohater powinien zareagować gdy widzi krzywdę innego.

Zanim dzieci zaczną mówić i chodzić, mogą zacząć wykazywać zachowania prospołeczne. Już po skończeniu 8 miesięcy niemowlaki lubią oglądać ukaranie kogoś kto zawinił, ale odczuwają też sympatię w stosunku do ofiary, jednak współczucie pojawia się u nich dopiero około 10 miesiąca.

3. Dzieci rozumieją twoje zachowania

Podobnie, nawet bardzo małe dzieci zdają się rozumieć perspektywy myślenia innych osób, nazywane fachowo „teorią umysłu”. Kiedyś naukowcy sądzili, że umiejętność ta nie rozwija się u dzieci aż do osiągnięcia wieku przedszkolnego, jednak ostatnie badania pokazują, że ten proces zaczyna się u nich pojawiać już od 7 do 18 miesiąca życia.

Badanie opublikowane na początku tego roku w czasopiśmie Psychological Science jest jednym z pierwszych, które podjęło się zbadania reakcji niemowląt na skomplikowane interakcje społeczne, w szczególności na fałszywe przekonania, które pojawiają się podczas interakcji pomiędzy ludźmi. Ich zrozumienie pomaga im w późniejszym wieku poruszać się swobodnie w świecie społecznym.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Roczne dziecko

Roczne dziecko

Kiedy tylko ujrzysz dwie kreseczki na teście, zastanawiasz się jakie będzie twoje dziecko. Czy będzie podobne do Ciebie, czy do męża, jaki będzie miało kolor oczu i barwę włosów. Zastanawiasz się czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Tysiące myśli...

Rozwój niemowlęcia

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

. Dzieciaki kochają swobodne bieganie bez obuwia, dlatego sprawdź, czy warto im na to pozwalać. Chodzenie boso a rozwój stopy dziecka Od chwili (...) przypominać dorosłą kończynę. To czas, kiedy nic i nikt nie powinno zakłócać...

Rozwój niemowlęcia

Chusty do noszenia dziecka - czego się boimy?

z koniecznością zapewnienia opieki i jedzenia niemowlęciu. Przeobrażenia cywilizacyjne w dużym stopniu zmieniły nasz styl życia popychając nas ku nowoczesnym (...) i konsultacji. Z drugiej jednak strony aktualny stan wiedzy o...

Rozwój niemowlęcia

Jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu dziecka?

Jak kwas DHA wpływa na rozwój mózgu dziecka?

suplementacji diety kobiet karmiących piersią. Kwas DHA ma bowiem korzystny wpływ na rozwój ostrości wzroku u dziecka, a wiele młodych mam doświadcza (...) Ginekologiczne zalecają ciężarnym kobietom suplementację DHA w ilości co...

Rozwój niemowlęcia

Operacja z wykorzystaniem druku 3D uratowała życie chłopcu

Operacja z wykorzystaniem druku 3D uratowała życie chłopcu

Bentley urodził się z przepukliną mózgową. Miał umrzeć godzinę po porodzie. Dziś, gdy mija już siedem miesięcy od jego narodzin, chłopiec jest już po operacji mózgu i rekonstrukcji czaszki. Ma się dobrze. A to wszystko dzięki technologii rodem z filmów...

Rozwój niemowlęcia

Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

Pieluchy ortopedyczne szkodzą - alarmują fizjoterapeuci

. Mają one zapobiegać rozwojowi dysplazji, leczyć ją. Dysplazja - co to jest? Kiedy dziecko ma prawidłowo rozwinięte biodra, głowa kości udowej (...) , jeśli zastosujemy odpowiednią profilaktykę. Szerokie pieluchowanie Aby...

Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.