Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

Któż z nas patrząc na dziecko znajomych nie pomyślał, że jego dziwne zachowanie nie zalicza malucha do najinteligentniejszych istot na ziemi. Ciągłe jedzenie, spanie i bawienie się w kółko jedną, najprostszą zabawką nie może przecież świadczyć o jego wielkiej mądrości. Okazuje się tymczasem, że wszystko to, co dotąd myśleliśmy o mądrości naszych brzdąców to nieprawda!

Polecane wideo:

Dzieci wiedzą, że zachowujesz się źle

Najnowsze badania przeprowadzone na 13-miesięcznych dzieciach pozwalają przypuszczać, że w tym wieku są one już w stanie zrozumieć złożone społeczne interakcje między ludźmi. Rozumieją, co inni ludzie wiedzą, a czego nie, a także oczekują od nich konkretnych zachowań. W ciągu przeprowadzonego badania ponad roczne maluchy oglądały występ pacynek, wśród których jeden z bohaterów obserwował negatywne zachowanie drugiego i zaczął go unikać.

Dzieci jednak nie oczekiwały, że ten bohater, który nie zachowywał się właściwie będzie ignorowany i napiętnowany przez innych z tego powodu. Miały natomiast świadomość rozgrywającego się na scenie „dramatu” i były w związku z nim zainteresowane historią - tak uważa Yuyan Luo, psycholog z Uniwersytety Missouri i współautor badania.

Dzieci oczekują kary dla winnego

W innym badaniu przedstawiono dzieciom na ekranie trzech bohaterów A, B i C. A i B utrzymywały przyjazne kontakty, a gdy B uderzył C, dzieci widocznie zareagowały, oczekując pomocy od bohatera A. Maluchy myślały, że pierwszy bohater powinien zareagować gdy widzi krzywdę innego.

Zanim dzieci zaczną mówić i chodzić, mogą zacząć wykazywać zachowania prospołeczne. Już po skończeniu 8 miesięcy niemowlaki lubią oglądać ukaranie kogoś kto zawinił, ale odczuwają też sympatię w stosunku do ofiary, jednak współczucie pojawia się u nich dopiero około 10 miesiąca.

Dzieci rozumieją twoje zachowania

Podobnie, nawet bardzo małe dzieci zdają się rozumieć perspektywy myślenia innych osób, nazywane fachowo „teorią umysłu”. Kiedyś naukowcy sądzili, że umiejętność ta nie rozwija się u dzieci aż do osiągnięcia wieku przedszkolnego, jednak ostatnie badania pokazują, że ten proces zaczyna się u nich pojawiać już od 7 do 18 miesiąca życia.

Badanie opublikowane na początku tego roku w czasopiśmie Psychological Science jest jednym z pierwszych, które podjęło się zbadania reakcji niemowląt na skomplikowane interakcje społeczne, w szczególności na fałszywe przekonania, które pojawiają się podczas interakcji pomiędzy ludźmi. Ich zrozumienie pomaga im w późniejszym wieku poruszać się swobodnie w świecie społecznym.

Aleksandra Miłosz, ponad rok temu

Rozwój niemowlęcia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt

Chwytanie u niemowląt to bardzo silny odruch, który pojawia się już w życiu płodowym. Dziecko zaczyna chwytać już w jedenastym tygodniu po zapłodnieniu.

Rozwój niemowlęcia

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Połączone siostry Maria Clara i Maria Eduarda to bliźniaczki syjamskie z Salvadoru w Brazylii. Na zdjęciu mają trzy miesiące i wciąż są połączone. Lekarzom udało się je rozdzielić, a ich niezwykłą historię przedstawił na zdjęciach fotograf Mateus André....

Rozwój niemowlęcia

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Karmienie piersią Karmienie piersią ma wiele zalet, włącznie z ochroną przed chorobami i wzmocnieniem układu odpornościowego. Badania naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazały, że dzieci, które były karmione w ten sposób, miały...

Rozwój niemowlęcia

Raczkujący niemowlak

Raczkujący niemowlak

Raczkowanie niemowląt to pierwszy krok do większej samodzielności naszego szkraba. Raczkowanie u dzieci może zacząć się już po pół roku życia malucha, chociaż są dzieci 12-miesięczne, które dopiero zaczynają raczkować.

Rozwój niemowlęcia

Jak przygotować dom na raczkowanie dziecka?

W domu, w którym mieszka raczkujące dziecko, trzeba uważać szczególnie na schody. Stosujmy barierki, żeby dziecko nie spadło. Należały zabezpieczyć odpowiednio kontakty i kanty mebli. Dla malucha niebezpiecznie mogą być także środki czystości. Zobacz,...

Rozwój niemowlęcia

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Dobry sposób na porozumienie z niemowlakiem

Początki bycia mamą to przede wszystkim poszukiwanie tajnego szyfru w celu jak najlepszego porozumienia się z niemowlakiem. Wielką radością stają się pierwsze **próby gaworzenia** czy wydobywania dźwięków przez nasze dziecko. Jednak zanim zostaną one...

Rozwój niemowlęcia

Jak oduczyć dziecko korzystania ze smoczka?

Kiedy "odsmoczkować" dziecko? Czy planować, czy też może poczekać na jakąś okazję, aby przestać dawać dziecku smoczek? Może wyjazd czy zmiana miejsca będzie dobrym pomysłem?  

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...