Trwa ładowanie...

Palenie marihuany przed 17 rokiem życia prowadzi do uszkodzenia mózgu

Avatar placeholder
30.01.2017 09:55
Palenie marihuany przed 17 rokiem życia prowadzi do uszkodzenia mózgu
Palenie marihuany przed 17 rokiem życia prowadzi do uszkodzenia mózgu

Marihuana jest znacznie bardziej szkodliwa dla młodych mózgów niż myśleliśmy. Udowadnia to nowe badanie kanadyjskich naukowców.

1. Coraz więcej młodych osób pali marihuanę

W ciągu ostatnich lat nastąpił gwałtowny wzrost palaczy konopi wśród nastolatków. Ale naukowcy ostrzegają, to szkodliwe dla ich mózgów. Badania wykazały że młodzież, która paliła marihuanę już w wieku 14 lat, wypadła gorzej w testach poznawczych, przeprowadzonych 6 lat później. Te osoby częściej też porzucały szkołę i nie kończyły edukacji.

W badaniu, przeprowadzonym przez Uniwersytet w Montrealu w Kanadzie, zespół zbadał 294 nastoletnich chłopców, którzy ukończyli szereg testów poznawczych w wieku 13, 14 i 20. Dodatkowo, w wieku od 13 do 17 i ponownie 20 lat wypełnili kwestionariusze.

Mniej więcej połowa z nich - 43 procent – paliło marihuanę w jakimś momencie w takcie badania, większość z nich tylko kilka razy w roku. Na ogół ci, którzy mieli kontakt z narkotykiem już na początku badania, mieli słabą pamięć krótkoterminową i słabą pamięć roboczą. Mieli jednak dobre umiejętności werbalne i słownictwo.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"
Marihuana jest popularna wśród młodzieży, ale może być też niebezpieczna
Marihuana jest popularna wśród młodzieży, ale może być też niebezpieczna (Shutterstock)

Autorka badań, dr Natalie Castellanos-Ryan, adiunkt w Szkole Psychoedukacji UdeM, zasugerowała jedno z możliwych wyjaśnień: "Zdobycie narkotyków wymaga od nastolatka sporych umiejętności. To nie jest łatwe".

Ona i jej zespół odkryli, że palenie konopi w okresie dorastania jest związane z późniejszymi trudnościami z umiejętnościami werbalnymi i zdolnościami poznawczymi oraz uczeniem się metodą prób i błędów.

Prawdopodobnie późniejszy spadek tych umiejętności wiąże się też z częstym, wśród palaczy, porzucaniem szkoły. "Wyniki tego badania sugerują, że skutki palenia konopi, dotyczące słownictwa i inteligencji, nie są wyjaśnione przez neurotoksyczne działanie środków na mózg, ale raczej przez ewentualne mechanizmy społeczne” - mówi dr Castellanos-Ryan.

"Młodzież, która używa marihuany rzadziej, uczęszcza do szkoły i kończy ją, co następnie może mieć wpływ na możliwości dalszego rozwoju inteligencji werbalnej” – dodaje.

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?
Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia? [6 zdjęć]

Opieka wychowawcza, stypendia, swoboda wyrażania myśli i poglądów - uczeń w szkole ma wiele praw. Ale

zobacz galerię

Oprócz wypełniania kwestionariuszy na temat narkotyków i alkoholu, chłopcy uczestniczyli też w szeregu testów, które miały określić rozwój ich funkcji poznawczych. Dostali pewną liczbę słów i liczb do zapamiętania i powtarzania w różnych konfiguracjach.

Później poproszono ich, aby nauczyli się nowych skojarzeń pomiędzy różnymi obrazami. Chłopcy również grali w karty, aby ocenić ich reakcję na wygraną lub utratę pieniędzy, w teście słownictwa, kiedy musieli wymienić przedmioty i opisać podobieństwa między słowami. Na ogół ci, którzy zgłosili, że palili w młodszym wieku, źle wypadali w testach językowych i testach, które wymagały uczenia się przez próby i błędy.

2. Nie warto demonizować konopi

Jednak zespół odkrył, że jeśli młodzież paliła po ukończeniu 17 lat, nie nastąpiło pogorszenie tych funkcji i osiągali podobne wyniki, jak ich niepalący koledzy.

Zobacz także

Dr Castellanos-Ryan powiedział, że w przyszłości chce zbadać, czy wyniki mogą być powielane na innych próbkach młodzieży i sprawdzić, czy używanie konopi jest związane z innymi problemami, takimi jak narkomania, w późniejszym życiu. Ale głównym problemem, jak mówi, jest skupienie się na opóźnieniu kontaktu dzieci z marihuaną.

"Ważne jest, aby trzymać się dowodów, które mamy i nie demonizować działania konopi. Nie możemy powiedzieć dzieciom: jeśli palisz konopie, będziesz miał uszkodzony mózg i zniszczysz swoje życie. Musimy być realistami i mówić: znaleźliśmy dowody na to, że palenie konopi negatywnie działa na mózg, szczególnie u młodych osób, dlatego powinny one trzymać się z dala od tej używki”.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze