Trwa ładowanie...

Druga ciąża

Avatar placeholder
29.05.2019 13:33
Druga ciąża
Druga ciąża (123rf)

W przypadku powtórnej ciąży historia nie zawsze lubi się powtarzać. Decyzja o kolejnym dziecku wydaje się łatwiejsza, bo przyszła mama wszystkiego doświadczyła i wie, czego się spodziewać. Obawa przed drugą ciążą pojawia się jednak zawsze, chociaż dotyczy zupełnie innych powodów niż podczas pierwszego macierzyństwa.

spis treści

1. Pierwsza i druga ciąża

Banalne jest stwierdzenie, że spodziewanie się dziecka zmienia życie o 180 stopni. Nieważne, czy ciąża została zaplanowana, czy była wynikiem miłosnego uniesienia. Rozwijające się w łonie matki dziecko staje się pępkiem jej świata. Jest jednocześnie powodem radości i wielkiego niepokoju, bo świeżo upieczona mamuśka nie wie, jakie badania wykonywać w czasie ciąży, co to jest KTG lub mięśnie Kegla, co to jest „trzydniówka” itd. Mama próbuje wszystkiego dowiedzieć się w „jeden dzień”, pochłania fachową literaturę i prasę. Jednym słowem, pierwsza ciąża jest jakby tajemnicą, którą należy odkryć i młoda mama odkrywa ją z pełnym zaangażowaniem.

W czasie drugiej ciąży kobieta jest już „wtajemniczona”. To, co czytała w czasopismach i poradnikach, zweryfikowała w praktyce. Wie, co jest potrzebne, a co jest zwykłą fanaberią. Nie popada w zakupowe szaleństwo, żeby tylko skompletować najmodniejszą wyprawkę dla dziecka. Kobieta w drugiej ciąży jest spokojniejsza o swój stan błogosławiony, rozsądniejsza i praktyczniejsza. Powody do radości ma te same, za to pojawiają się u niej nowe troski.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"
Czas na drugie dziecko
Czas na drugie dziecko

Nikt Ci nie powie, kiedy jest odpowiedni moment na drugie dziecko. Nie ma go nigdy, albo - jeśli spojrzeć

zobacz galerię

2. Plusy i minusy powtórnego macierzyństwa

Druga ciąża rozwija się już w innych warunkach, przede wszystkim zmiana polega na tym, że przyszła mama nie może zajmować się tylko maleństwem w brzuszku, odpoczywać i delektować swoim stanem. Najzwyczajniej w świecie na słodkie leniuchowanie nie ma czasu – jest przecież pierworodny, który domaga się czułości, opieki i towarzystwa do zabawy. Kobiecie w drugiej ciąży trudniej jest odpocząć, stale musi dotrzymywać kroku starszemu dziecku. Nie ma jak zastosować się do dobrych rad otoczenia: „Odpoczywaj, śpij, nie dźwigaj”. Szczególnie uciążliwa jest opieka i wychowywanie starszego dziecka w ostatnich miesiącach ciąży – opuchnięte nogi, brak możliwości szybkiego schylania się i podnoszenia przedmiotów, przemieszczania się za rozbawionym dzieckiem. Pomoc męża jest w takiej sytuacji nieoceniona.

Ponowne zajście w ciążę nie jest już dla przyszłej mamy zupełną niewiadomą. Przede wszystkim to kobieta obeznana i doświadczona, dlatego nie dręczą jej już pytania i wątpliwości. Pojawia się jednak obawa o starsze dziecko, czy aby na pewno jest przygotowane na przyjście na świat rodzeństwa. To ono wymaga teraz uświadomienia i zapewnienia, że nowa sytuacja nie zmieni uczuć rodziców do niego.

Kolejną dobrą stroną powtórnego macierzyństwa są względy ekonomiczne. Wiele rzeczy, jak na przykład łóżeczko, foteliki samochodowe, wózki, ubranka, laktatory, sterylizatory i inne gadżety można zastosować ponownie. Tym sposobem odchodzą duże kwoty pieniężne, które można przeznaczyć na inne przyjemności.

3. Druga ciąża, czyli historia zupełnie inna

Kobieta w drugiej ciąży musi się przygotować na kilka scenariuszy momentu rozwiązania ciąży, czyli porodu. Uzależnione jest to zawsze od wielu czynników. Może, ale nie musi, powtórzyć się przebieg wydarzeń z pierwszego porodu. Jeśli kobieta za pierwszym razem miała wykonaną cesarkę, nie jest powiedziane, że ponownie będzie miała wykonany ten zabieg. Druga ciąża po cesarskim cięciu może zakończyć się porodem naturalnym, jest to nawet wskazane, ale dopiero po odpowiednim okresie przejściowym. To samo w kwestii karmienia – jeśli w pierwszej ciąży młoda mama miała problemy laktacyjne, teraz może się okazać, że to jej nie dotyczy.

Jeszcze inną sprawą jest sam przebieg ciąży. Doświadczony organizm w większości przypadków lepiej znosi objawy ciąży, toteż nie ma powodu, żeby zamartwiać się o to, czy ciąża będzie przebiegała tak „dolegliwościowo” jak poprzednia (może być lepsze samopoczucie, mniej senności, mniej mdłości itp.). Kobieta powinna za to więcej uwagi poświęcać odpowiedniej diecie, bowiem zazwyczaj druga ciąża obarczona jest większym ryzykiem dodatkowych kilogramów, pojawieniem się rozstępów na brzuchu i piersiach – skóra nie jest tak elastyczna i napięta jak za pierwszym razem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze