Dolegliwości w ciąży - ból pleców

W tym wyjątkowym okresie wiele przyszłych mam narzeka na swoją kondycję zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Dlaczego w ciąży boli nas krzyż? Kiedy ból może oznaczać chorobę? Jak zapobiegać bólom kręgosłupa? Na pytania odpowiada dr n. med. Munther Sabarini z berlińskiej kliniki Avicenna.

Oprócz mdłości, częstego oddawania moczu, czy bólów głowy – może pojawić się ból kręgosłupa. Dlaczego tak się dzieje?

Bóle pleców pojawiają się z reguły w III trymestrze ciąży, kiedy obciążenie jest największe.

Polecane wideo:

Dzieje się tak, ponieważ sylwetka pochyla się do przodu, napinają się mięśnie przykręgosłupowe, co skutkuje wygięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, powodując przemieszczenie się dysków i ucisk na zakończenia nerwowe.

Samo dziecko w końcowym etapie ciąży waży ok. 3,5 kg. Do tego dochodzi masa powiększonej macicy (1 kg), wód płodowych i zwiększonej objętości krwi (3 kg), warstwa tłuszczu na pośladkach, biodrach i udach (2 kg) oraz łożysko (1 kg). Ta krótka kalkulacja wskazuje, że nasz kręgosłup przez min. 2 miesiące dźwiga łączny ciężar dodatkowy równy 10 kg.

Oczywiście, masa ta przyrastała stopniowo i zdrowy kręgosłup jest w stanie sobie z nim poradzić bez żadnego problemu, szczególnie, kiedy młoda mama przed zajściem w ciążę prowadziła aktywny tryb życia.

Zdarza się jednak, a dotyczy to aż 75 proc. kobiet, że niestety ból jest na tyle dokuczliwy, że kobieta potrzebuje wsparcia.

Pamiętajmy również, że w ciąży nie można dźwigać więcej niż 5 kg. Noszenie dużych zakupów, podnoszenie młodszego dziecka, czy praca przy przenoszeniu większych ciężarów – nie wchodzą w grę.

Kiedy ból pleców powinien stać się bodźcem do zapisania się na wizytę u lekarza?

Może się zdarzyć, że ból pleców jest na tyle uporczywy, że nie da się go znieść. Istnieje kilka sposobów na rozpoznanie czy dolegliwości są niegroźne, czy kwalifikują się do wizyty u specjalisty.

Po pierwsze, kiedy ból nie ustępuje po zmianie pozycji ciała, odpoczynku, a do tego promieniuje do jednej nogi i powoduje jej drętwienie lub osłabienie czucia – może oznaczać „wypadnięcie” dysku, a wówczas niezbędna jest konsultacja lekarska i stosowanie się ściśle do zaleceń.

Po drugie, ciężar może powodować również rozejście się spojenia łonowego, objawiającego się silnym bólem końcowego odcinka kręgosłupa oraz stawów biodrowych. Może również dojść do trudności w poruszaniu się.

Po trzecie, ból pleców podczas oddawania moczu oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej może sygnalizować zapalenie pęcherza.

Po czwarte – silny ból odczuwany zarówno w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, jak i w dole brzucha, może oznaczać rozwieranie się szyjki macicy. Jeśli są to końcowe tygodnie ciąży – bóle mogą oznaczać rozpoczynający się poród.

Jeśli jednak termin jest odległy – może oznaczać przedwczesne rozwiązanie. W takim przypadku należy bezzwłocznie udać się do lekarza ginekologa lub bezpośrednio do szpitala.

Kiedy bóle nie są zbyt groźne – można stosować różne ćwiczenia i wspomagać pracę kręgosłupa. Jak to robić, aby sobie nie zaszkodzić?

Przyszłe mamy powinny również kontrolować swoją wagę. Jedzenie za dwie osoby już dawno stało się mitem.

Dieta w ciąży powinna składać się z 4-5 średniej wielkości posiłków bogatych w witaminy i minerały ważne dla rozwoju dziecka. Unikajmy słodyczy oraz słonych przekąsek. Pomoże nam to również wrócić do formy po urodzeniu dziecka.

Ruch i ćwiczenia także są wskazane, ale rezygnujmy z tych, które wymagają zbytniego wysiłku. Znakomite są ćwiczenia na piłce, które pomagają nawet w trakcie porodu! Poza tym unikajmy również długiego stania – korzystajmy z kas z pierwszeństwem – i długiego siedzenia – co jakiś czas powinniśmy wstawać i pospacerować.

Podpierajmy plecy w odcinku lędźwiowym poduszką, kiedy siedzimy. Korzystajmy również z poduszki elektrycznej, która rozgrzeje plecy, oraz z masażu.

Starajmy się również zachowywać prostą sylwetkę podczas stania, śpijmy na twardym materacu – najlepiej na lewym boku, a także nie nośmy butów na obcasach większych niż 1,5 cm.

W ostatniej fazie ciąży przydatny jest także specjalny pas ciążowy, podtrzymujący brzuch i odciążający kręgosłup.

Zachowując te podstawowe zasady  zadbamy o to, by nasz kręgosłup był mniej narażony na obciążenia i posłużył nam bez szwanku w okresie noszenia maleństwa i karmienia piersią.

Kobiety, które cierpią nawet na sporadyczny ból kręgosłupa, a planują zajść w ciążę, powinny się udać na konsultacje do specjalisty, który oceni stan kręgosłupa, aby wykluczyć niekorzystne okoliczności (tj. kręgozmyk lub stenoza kanału kręgowego).

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 1 tydzień temu

1
Artykuły Bóle kręgosłupa w ciąży
Bóle kręgosłupa w ciąży

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

w ciąży. Pamiętaj więc aby ułożyć części ciała w odpowiednim miejscu od stóp do głów: ramiona odchyl do tyłu, głowę trzymaj prosto, tak aby uszy (...) . Jednakże podczas ciąży mięśnie brzucha rozluźniają się w związku...

Bóle kręgosłupa w ciąży

Ból stóp w ciąży

Ból stóp w ciąży to bardzo częsta dolegliwość ciążowa, szczególnie w zaawansowanej ciąży, kiedy brzuszek ma już konkretny ciężar. Zdarza (...) butów o rozmiar lub pół rozmiaru większych. Na szczęście te zmiany, a także...

Bóle kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego to ból zlokalizowany w okolicy talii i promieniujący w dół, ku kości krzyżowej. Bóle pleców w ciąży są dość częstą (...) obciążenie dla kręgów i miednicy. Bóle...

Bóle kręgosłupa w ciąży

Ból stawów w ciąży

Ból stawów w ciąży może być spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycowym zapaleniem stawów, młodzieńczym przewlekłym zapaleniem stawów lub gośćcem nawracającym, toczniem rumieniowatym, zespołem antyfosfolipidowym, twardziną...

Bóle kręgosłupa w ciąży

Ból kości ogonowej w ciąży

się torbiel Tarlova oraz bóle wyższych odcinków kręgosłupa, promieniujące w dół. Ból kości ogonowej w ciąży może dotyczyć samej kości (...) , że w ciąży każdy lek należy zawsze konsultować...

Bóle kręgosłupa w ciąży

Ból pleców i żeber w ciąży

bólu kręgosłupa w ciąży. Co na bóle pleców i żeber w ciąży? Zarówno na bóle pleców, jak i żeber, najbardziej pomoże odpoczynek w odpowiedniej (...) Ból pleców...

Bóle kręgosłupa w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży

. Bóle towarzyszące ciąży są zwykle umiejscowione w miednicy i plecach, a nie wokół nerwu kulszowego. Większość ciężarnych kobiet, które sądzą (...) , że jeśli w czasie ciąży pojawia się rwa kulszowa,...

Bóle kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa w ciąży

w ciąży Ból kręgosłupa, jak każdy inny, może mieć wiele przyczyn. Bardzo często jest wynikiem wad postawy, napięcia mięśni czy wcześniejszych urazów (...) . W okresie ciąży może zostać wywołany wzrostem...

Bóle kręgosłupa w ciąży

Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży

do granic możliwości mięśnie brzucha nie są przygotowane na udźwignięcie całego ciężaru macicy, dlatego u kobiet w ciąży kręgosłup i mięśnie pleców muszą (...) w dolnej części pleców. Niektóre przyszłe matki zmagają...